وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

درپوش یا کلاهک دهانه رحم

0

 

یک زن می تواند در صورتی که اسپرم مرد به یکی از تخمک های او برسد به راحتی باردار شود٬ و برای جلوگیری از این اتفاق٬ میتوان با نگه داشتن تخمک و اسپرم جدا از هم و یا با توقف تولید تخمک از بارداری ناخواسته جلوگیری نمود.
یکی از روش های جلوگیری از بارداری درپوش یا کلاهک می‌باشد که در اینجا ما به بررسی کامل این روش٬ چگونگی استفاده از آن٬ معایب و مزایا و خطرات این روش میپردازیم .

کلاهک های پیشگیری از بارداری که درپوش نیز نامیده می‌شوند با شکلی گنبدی شکل از جنس سیلیکون نرم می‌باشد که آن را در داخل واژن قبل از رابطه جنسی قرار می‌دهند، و گردن رحم  را به طوری پوشش می دهد که اسپرم نمی تواند به رحم راه پیدا کند. و همچنین در این روش شما ملزم به استفاده از اسپرم کش با آن هستید (اسپرم کش یک ماده شیمیایی است که اسپرم را می کشد).

کلاه باید در محل به مدت شش ساعت پس از رابطه جنسی باشد و پس از آن زمان، شما می‌توانید کلاه را جدا نموده و آن را بشویید. کلاه های قابل استفاده مجدد هستند. آنها در اندازه های مختلف موجود می‌باشند، و شما باید برای اندازه صحیح آن با دکتر یا پرستار آموزش دیده مشورت نموده و آن را نصب کنید .

در یک نگاه: حقایقی در مورد کلاهک

هنگامی که به درستی با اسپرم کش استفاده شود، کلاه 92-96٪ در پیشگیری از بارداری موثر است. این به این معنی است که بین چهار و هشت زن از هر 100 زن که از کلاه استفاده می‌نمایند باردار می‌شوند .
خوشبختانه تا کنون هیچ خطر جدی در استفاده از این روش گزارش نشده است .

برای جلوگیری از بارداری موثر، کلاه باید در ترکیب با اسپرم کش استفاده شود.
شما فقط زمانی مجبور به استفاده از کلاه هستید که به نیاز به رابطه جنسی داشته باشید، اما شما باید آن را حداقل شش ساعت بعد از آخرین باری که استفاده نموده اید جدا نمایید .
هنگامی که شما برای اولین بار شروع به استفاده از یک کلاهک مینمایید، نیاز به بررسی توسط یک دکتر یا پرستا خبره در این امر دارید که به شما در انتخاب اندازه درست و چگونگی قرار گرفتن آن به شکل صحیح و خارج کردن آن کمک کند و دستورالعمل آن را در استفاده بعدی در اختیارتان قرار دهد.
کلاه تنها حفاظتی محدود را در برابر عفونت های منتقله از راه جنسی (امراض مقاربتی جنسی) فراهم می کند.

دستورالعمل قرار دادن کلاهک توسط خودتان:

ابتدا حدود يک سوم کلاهک را از مايع اسپرم کش پر نماييد و مراقب باشيد که اين مايع به حلقه اطراف کلاهک پخش نگردد٬ در صورتي که مقدار زيادي مايع اسپرم کش در کلاهک ريخته شود ممکن است سبب لغزيدن و ليز خوردن کلاهک از دهانه رحم شود .
در هنگام قرا ردادن کلاهک ، يک وضعيت مناسب و راحت را براي خود انتخاب نماييد٬ شما مي توانيد در حالت ايستاده و بصورتي که يک پايتان را بلند نموده و بر روي صندلي قرارداده ايد اين کار را انجام دهيد و يا اينکه بنشينيد و پاهايتان را از هم باز نماييد و يا اينکه در حالت خوابيده اقدام به قرار دادن کلاهک نماييد .
با استفاده از يک دست ، لب هاي مهبل را از هم باز نماييد .
با دست ديگرتان ،حلقه کلاهک را فشار دهيد و آنرا به داخل مهبل فرو نماييد .
با استفاده از يک انگشت ، کلاهک را بر روي دهانه رحم هل دهيد و براي اينکه مطمئن شويد که کلاهک بر روي دهانه رحم قرار دارد ، مي توانيد انگشت خود را به دور حلقه کلاهک بچرخانيد.

نحوه بيرون آوردن کلاهک از دهانه رحم:

بعد از مقاربت ، شش ساعت منتظر بمانید و سپس اقدام به بيرون آوردن کلاهک نماييد . با استفاده از يک انگشت ، کلاهک را آزاد نموده و بيرون بکشيد . اگر انگشت شما به خوبي به کلاهک نمي رسد، مي توانيد چمباتمه زده و کمي زور بزنيد تا کلاهک به پائين کشيده شود.
بعد از استفاده، شما می توانید کلاهک خود را با آب گرم و صابون ملایم بشویید٬ آن را به خوبی شستشو دهید، سپس آن را در جای مناسب و خنک قرار دهید تا خشک شود.
هرگز یک کلاهک را در آب جوش نجوشانید.
از مواد ضد عفونی کننده، مواد شوینده، محصولات مبتنی بر نفت و یا پودر تالک نسبت به شستشوی آن خودداری کنید زیرا این محصولات می توانید به کلاهک آسیب برسانند.
کلاکه شما ممکن است در طول زمان تغییر رنگ دهد اما تغییر رنگ باعث نمی‌شود استفاده از آن تاثیر کمتری در جلوگیری از بارداری پیدا کند.
همیشه یک کلاهک اضافی برای مواقع ضروری که کلاهک آسیب میبیند در اختیار داشته باشید.

تحقیقات نشان می دهد که برخی از اسپرم کش ها، که شامل مواد شیمیایی نونوکسینول-9 می‌باشند فرد را در برابر امراض مقاربتی جنسی محافظت نمی کند و حتی ممکن است خطر STI را افزایش  دهد.

کلاهک ممکن است تاثیر خود را از دست دهد اگر:

آن آسیب دیده باشد به عنوان مثال، پاره یا سوراخ شود
اندازه مناسب برای شما نباشد
شما بدون استفاده از اسپرم کش آن را نصب کرده باشید
شما آن را کمتر از شش ساعت پس از آخرین رابطه جنسی بیرون آورده باشید

شما می توانید از کلاه نیز پس از تولد نوزاد استفاده کنید اما ممکن است شما نیاز به اندازه دیگری نسبت به گذشته داشته باشید . توصیه می شود که شما حداقل شش هفته پس از زایمان قبل از استفاده از کلاه های پیشگیری از بارداری صبر کنید.
شما می توانید از کلاه پس از سقط جنین نیز استفاده کنید، اما شما ممکن است نیاز به اندازه دیگری مجدد از کلاهک داشته باشید .

کلاهک دارای مزایای زیر است:

شما فقط نیاز به استفاده از آن تنها زمانی که می خواهید رابطه جنسی برقرا کنید دارید
شما می توانید آن را در در یک زمان مناسب قبل از داشتن رابطه جنسی قرار دهید(اما فراموش نکنید که برای استفاده از آن اسپرم کش اضافی در اختیار داشته باشید اگر شما آن را بیش از سه ساعت قبل از رابطه جنسی قرار داده باشید)
هیچ خطرات بهداشتی مرتبط جدی و یا عوارض جانبی وجود ندارد

کلاهک دارای معایب زیر است:

استفاده از آن نسبت به دیگر روش های جلوگیری از بارداری موثر نیست
در برابر عفونت های منتقله از راه جنسی (امراض مقاربتی جنسی) تنها حفاظت محدودی را فراهم می کند
برای استفاده از آن نیاز به آموزش و اندازه گیری مناسب دارید
سیستیت (عفونت مثانه) می تواند یک مشکل برای برخی از زنان در استفاده از کلاهک به شمار آید

 خطرات استفاده از کلاهک:

خوشبختانه در این روش هیچ خطر بهداشتی جدی در ارتباط با استفاده از کلاه های پیشگیری از بارداری وجود ندارد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*