وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

پیشرفتی تازه در تولید واکسن تب دانگ

0

 

واکسن بالقوه‌ای که برای محافظت از کودکان در برابر تب دانگ٬ در میان کودکان آسیایی آزمایش شده بود تا حدودی موفق بود.

این واکسن در 56 درصد از 10000 کودک مورد آزمایش قرار گرفت و در این میان بیش از 88 درصد از آنها از در برابر این بیماری محافظت شدند.
در بدترین حالت، تب دانگ می تواند به بستری شدن در بیمارستان منجر شود، و گاهی اوقات باعث مرگ می شود.

تایلر شارپ، متخصص اپیدمیولوژی در شعبه دانگ از مراکز ایالات متحده گفت: “این واکسن در حال حاضر بی خطر است”  او همچنین ادامه داد: “ما می دانیم که این واکسن کودکان را در برابر خطر ابتلا به تب دنگ شدید محافظت می‌کند و این یک گام بزرگ در عرصه پزشکی می‌باشد”

شارپ گفت، از 400 میلیون نفر مبتلا به تب دانگ در سراسر جهان ، حدود نیمی فقط علائم خفیف مانند تب و درد بدن مشاهده می‌کنند در چند روز بعد این علايم از بین می‌روند.
و در نیمی دیگر علائمی مانند درد شدید، سردرد شدید و تب بالا، و در برخی مواقع خونریزی جزئی در زیر پوست یا لثه ها و یا در بینی گزارش می‌شود .
او اضافه کرد که در حال حاظر هیچ درمانی برای تب دانگ وجود ندارد.

شارپ گفت، در ایالات متحده، تب دنگ در پورتوریکو، جزایر ویرجین ایالات متحده و سرزمین های ایالات متحده در اقیانوس آرام بومی شایع است.

دکتر Annelies وایلدر اسمیت، استاد تحقیقات بیماری های عفونی در دانشکده چیان لی کنگ پزشکی در دانشگاه نانیانگ (Nanyang) فن آوری در سنگاپور، تاکید کرد که یک واکسن موثر تر در درمان این بیماری مورد نیاز است.

او اشاره کرد که “در حال حاظر ما به واکسنی با اثر بخشی بالای 90 درصد فکر می‌کنیم” .

“” او اضاف  از ایندر حال حاضر، این بهترین واکسن شناخته شده به عنوان CYD-TDV است .

این گزارش از دانشمندان در موسسه تحقیقات طب گرمسیری در فیلیپین، در مجله لانست منتشر شده است.

دکتر مارسلو لوفر، یک متخصص بیماری های عفونی در بیمارستان میامی کودکان، گفت: این واکسن باید در زمینه های دیگر مورد آزمایش قرار گیرد، به ویژه در امریکا لاتین، و بیماران باید برای حداقل پنج سال از آن استفاده کنند تا عوارض‌های آن برای ما شناخته‌تر شود.

او گفت: “من کنجکاو هستم که چگونه این واکسن را در جوامع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد” .

در این آزمایش، بودجه اختصاص شده توسط واکسن ساز سانوفی پاستور، در کودکان 2 ساله تا 14 متمرکز شده است. و به صورت تصادفی برای دریافت سه تزریق واکسن CYD-TDV و یا یک واکسن پلاسبو تعیین کردند٬ اختصاص داده شده.

پس از واکسیناسیون اول، واکسیناسیون دوم شش ماه بعد و سپس واکسیناسیون سوم شش پس از آنها به کودکان تزریق می‌شود. و سپس بچه ها تا دو سال پیگیری می‌شوند.

محققان اشاره کردند که 56.5 درصد از 117 کودکی که واکسن دانگ را دریافت کرده بودند٬ پس از 28 روز بعد از واکسیناسیون سوم٬ اثربخشی در آنها مورد تایید قرار گرفت .
علاوه بر این هر ساله کودکانی که هر سه دوز این واکسن را دریافت می‌کنند 88.5 درصد از آنها [500،000 نفر] در برابر بیماری های شدید، که اغلب به بستری شدن در بیمارستان منجر می‌شود محافظت می‌شوند .

این واکسن به همان اندازه در برابر هر چهار ویروس تب دانگ موثر نیست. و تنها 35 درصد در برابر نوع 2، و بیش از 75 درصد در برابر نوع 3 و 4 ، و 50 درصد در برابر نوع 1 موثر بوده است.

محققان گزارش کردند که این دارو در مجموع 402 عوارض جانبی جدی در گروه واکسن و در گروه پلاسبو 245 گزارش شده است.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*