وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

دیابت بی مزه

0

دیابت بی مزه

دیابت بی مزه بیماری نادری است که در آن ، کلیه ها مقادیر زیادی ادرار رقیق تولید میکنند و همچنین قادر به حفظ آب در بدن نمی باشند .

این بیماری ارتباطی به مرض قند ( دیابت شیرین یا دیابت قندی) ندارد ، هر چند که هر دو بیماری باعث تششنگی و دفع بیش از حد ادرار می شوند.

در دیابت بی مزه ، بدن فاقد هورمون ” وازوپرسین ” است یا نمی تواند بطور کامل به آن پاسخ دهد؛ وازوپرسین توسط ” هیپوتالاموس ” ساخته می شود و در هیپوفیز ذخیره و به وسیله آن ترشح می شود.

نقش وازو پرسین ، برقراری تعادل آب بدن ، از راه کنترل تولید ادرار است. علایم بیماری دیابت بی مزه عبارتند از دفع زیاد ادرار ، تشنگی سیری نا پذیر ( استسقاء) و اختلال خواب بدلیل نیاز به دفع مکرر ادرار.

ادرار بیش از حد
افرادی که تحت تاثیر دیابت بیمزه قرار دارند دارای ادرار بیش از حد هستند که اغلب بی رنگ نیز می باشد. این علائم به آسانی قابل تشخیص می باشد، چرا که آنها ممکن است نیاز به ادرار کردن در هر 15-20 دقیقه نمایند. میزان ادرار دفع می شود توسط افراد مبتلا به دیابت بیمزه می توانند در موارد خفیف از 3 لیتر در روز ودر موارد شدید به 20 لیتر در روز متغیر باشد.

تشنگی سیری نا پذیر
افراد مبتلا به دیابت بیمزه همچنین تشنگی شدید و نیاز اجباری به نوشیدن آب به طور منظم روبرو هستند. حتی بعد از اینکه آنها مقدار زیادی از آب را بارها و بارها مصرف نموندند، پس این نشانه به راحتی قابل تشخیص هست.

علائم دیابت بیمزه در کودکان

تشخیص بیماری در کودکان است که همیشه یک چالش در علم پزشکی بوده ، و به همین دلیل ، نوزادان و کودکان خردسال باید به طور مداوم برای علایم اصلی دیابت بیمزه تحت نظارت قرار بگیرند.

برخی از نشانه هایی که ممکن است به والدین کمک کند :

گریه بیش از حد
کج خلقی
رشد آهسته تر از مورد انتظار
درجه حرارت بالای بدن
کاهش وزن غیر قابل توضیح

در بچه های بزرگتر، علائم دیابت بیمزه عبارت است از:

خیس کردن رختخواب
از دست دادن اشتها
خستگی

این ضروری است که به پزشک به طور منظم برای تشخیص دیابت بیمزه و تشخیص مناسب در این موارد مشورت کنید

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*