وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

خطر جراحی‌ اضطراری در تعطیلات آخر هفته برای کودکان

0

 

بر اساس یک مطالعه جدید، کودکانی که در تعطیلات آخر هفته تحت عمل جراحی اورژانسی قرار می‌گیرند در معرض خطر بیشتری نسبت به دیگر روز‌های هفته قرا دارند .

با این حال، محققان دانشگاه جانز هاپکینز اشاره کردند که خطر مرگ در بین این افراد بسیار ناچیز گزارش شده است .

محققان داده های مربوط به نزدیک به 440،000 جراحی اورژانسی ساده کودکان در سراسر ایالات متحده که طی یک دوره 22 ساله تحت عمل قرار گرفت را مورد بررسی قرار دادند.

جراحی‌های انجام شده به طور کلی بی خطر در نظر گرفته شده است و شامل فتق، برداشتن آپاندیس، تخلیه و تمیز کردن زخم های عفونی، درمان شکستگی استخوان، و تخلیه مایع اضافی در مغز بوده است.

با توجه به بررسی‌های این مطالعه٬ کودکانی که تحت عمل جراحی در آخر هفته قرار گرفتند٬ نسبت به افرادی که در روز‌های دیگر هفته تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند٬ 40 درصد بیشتر احتمال دارد که دچار عوارض بعد از عمل و 14 درصد بیشتر احتمال دارد که نیاز به انتقال خون داشته باشند.

همچنین، کودکانی که تحت عمل جراحی آخر هفته قرار می‌گیرند به نسبت افرادی که در روز‌های معمولی تحت عمل قرار ‌میگیرند٬ 63 درصد احتمال خطر مرگ در آنها وجود دارد. با این حال، محققان اشاره کردند که خطر مرگ بسیار ناچیز بود و تنها 30 مرگ و میر در بین این ۲۲ سال گزارش شده بود .

دکتر ارشد Fizan عبدالله، یک جراح اطفال در مرکز کودکان جانز هاپکینز در بالتیمور، در انتشار این اخبار گفت: “عددی کلی، تعداد مرگ و میر بسیار کوچک بود، اما حتی تنها یک مورد مرگ قابل پیشگیری می‌باشد.
ما هر گونه عواملی که ممکن است منجر به وقوع چنین عوارضی شود را مورد بررسی قرار می‌دهیم و با یافتن راه هایی برای جلوگیری از آنها درصد ابتلا به این عوارض را پایین می‌اوریم،” .

نویسندگان این مطالعه گفتند، با این حال، عوامل ممکن است شامل کارایی کمتر پرستاران بیمارستان در تعطیلات آخر هفته باشد، زیرا در آخر هفته‌ها زمان پاسخگویی آهسته تر می‌شود و گاهی اوقات آزمایشگاه‌ها تعطیل می‌بشند .

این مطالعه در شماره جولای مجله جراحی اطفال منتشر شده است.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*