وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

نقش ژن‌ ها در افزایش خطر فلج مغزی

0

 

تحقیقات جدید نشان می دهد که ژن ممکن است نقشی در به وجود آمدن فلج مغزی ایفا کنند که شایع ترین علت ناتوانی جسمی در کودکان می‌باشد.

تحقیقات قبلی چندین عوامل خطرساز مرتبط با بارداری، از جمله زایمان زودرس، رشد غیر طبیعی، قرار گرفتن در معرض عفونت و کمبود اکسیژن در هنگام تولد را شناسایی کرده است. ارتباط خانوادگی مثل ازدواج فامیلی ممکن است در ابتلا شدن کودک به فلج مغزی نیز دخیل باشد، اما هنوز تایید نشده است.

فلج مغزی٬ در توانایی حرکت کردن اعضا و حفظ تعادل تاثیر می گذارد .

در این مطالعه، محققان داده های بیش از 2 میلیون تولد در نروژ بین سالهای 1967 و 2002 را تجزیه و تحلیل کردند. آنها بیش از 3600 مورد از فلج مغزی، و یا 1.8 موارد برای هر 1000 کودک متولد شده در این دوره شناسایی کردند.

این میزان در دوقلوها (5.1 در هر 1000 کودکان) از میان کودکان تک (1.7 در 1000 کودکان) ثبت شده بود. اگر یکی از دوقلوها فلج مغزی داشت، احتمال اینکه دوقلوی دیگر نیز به فلج مغزی مبتلا شود٬ ۱۵ برابر بود .

اگر یک کودک در یک خانواده که سابقه فلج مغزی در آنها وجود داشته باشد به دنیا بیایی، احتمال اینکه او هم مبتلا به فلج مغزی باشد٬ شش تا نه برابر می‌باشد .
کودکان متولد شده از پدر و مادر مبتلا به فلج مغزی 6.5 برابر بیشتر احتمال دارد که به این بیماری مبتلا شود.

با توجه به این یافته ها در BMJ، حتی اولین عموزاده از افراد مبتلا به فلج مغزی 1.5 برابر افزایش خطر داشتند. این اولین مطالعه برای بررسی فلج مغزی در طیف گسترده ای از ارتباط های خانوادگی می‌باشد.

محققان می‌گویند: “اطلاعات ما نشان می دهد که فلج مغزی شامل یک جزء ژنتیکی، با عود قوی تر در میان اقوام با رابطه ژنتیکی نزدیک می‌باشد” .

پزشک متخصص اطفال دکتر پیتر روزنبام می‌گوید: هنگامی که یک کودک مبتلا به فلج مغزی به دنیا می‌اید، پدر و مادر می خواهند بدانند که چه چیزی باعث به وجود آمدن این وضعیت است، و این که آیا ممکن است در بچه های دیگر آنها و یا نوه ها هم چنین مشکلی به وجود آید .

او اشاره کرد که جستجو برای علل فلج مغزی هنوز هم ادامه دارد

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*