وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

پیشگیری از ابتلا به زوال عقل با افزایش فشار خون

0

 

تحقیقات جدید نشان می دهد فشار خون بالا ممکن است در همه موارد بد نباشد؛ مطالعه نشان می دهد سطح بالای فشار خون ممکن است به دفع کاهش روانی در میان افراد سالمند افراطی کمک بسزایی کند .

یافته هایی از یک دهه صرف رابطه بیم فشار خون بالا و زوال عقل در میان 625 زن و مرد 90 سال به بالا مورد بررسی قرار گرفت.

محققان دریافتند کسانی با بالاترین سطح فشار خون به احتمال زیاد کمتر به زوال عقل مبتلا بودند؛ آنها گفتند، اما این بدان معنی نیست که افراد مسن باید سعی کنند که فشار خون خود را بالا ببرند.

ماریا Corrada، استادیار بخش مغز و اعصاب در دانشگاه کالیفرنیا گفت: “بر این اساس ما هرگز توصیه نمی‌کنیم که فشار خون بالا در میان افراد سالمند می‌تواند به به کاهش مشکلات روانی و زوال عقل برآید .

او گفت: “آنچه ما می گوییم این است که ما از مشاهده یک گروه از افراد بسیار سالخورده شواهدی یافتیم که با توسعه فشار خون بالا در اواخر میانسالی ممکن است برای حفظ توانایی فکری مفید باشد” .

Corrada گفت: دلیل این ارتباط مشخص نیست. “اما ما فکر می‌کنیم که فشار خون بالا باعث بهبود جریان خون به مغز شود … اما ما دقیقا دلیل آن را نمی‌دانیم و قطعا نیاز به مطالعه بیشتر نسبت به درک مکانیزم بهتر آن داریم” .

مطالعه ثابت نمی کند که فشار خون بالا منجر به بهبود حدت ذهنی در میان افراد سالخورده شود و آن را فقط برداشتی بین ارتباط این دو می‌دانیم.

Corrada و همکاران او قرار است در مورد یافته های خود در این هفته در کپنهاگ، دانمارک در نشست بین المللی انجمن آلزایمر به بحث بنشینند.

برای این بررسی، نویسندگان این مطالعه مردان و زنان بین 90-103 ساله را مورد بررسی قرار می‌دهند “سالمندان سالخورده”

تقریبا از هر ۱۰ نفر٬ هفت شرکت کننده زن بودند، و در آغاز مطالعه هیچ کدام به زوال عقل مبتلا نبودند. همه تحت یک باتری اولیه سلامت روان و تست های عصبی، و همچنین ارزیابی فشار خون قرار گرفتند.

پس از آن، به مدت 10 سال، تمام شرکت کنندگان هر شش ماه به طور منطم دوباره مورد بررسی قرار گرفت .

در مجموع، 259 مبتلا به زوال عقل تشخیص داده شد. و نزدیک به سه چهارم از آنها نوعی از دارو برای کنترل فشار خون بالا نیاز داشتند، که به بیماری های قلبی و سکته مغزی ارتباط دارد.

تیم تحقیقاتی دریافتند که کسانی که در 80 سالگی  با فشار خون طبیعی بودند دارای خطر زوال عقل بیشتری نسبت به افرادی که مبتلا به فشار خون بالا بودند. و شرکت کنندگان برای اولین بار با فشار خون بالا در 90 سالگی تشخیص داده شده که خطر ابتلا به زوال عقل در آنها از افراد عادی خیلی پایین تر بود.

مطالعه در بر داشت که حتی کسانی که فشار خون کمی داشتند – به نام “پیش فشارخون بالا” – خطر کمتری به زوال عقل نسبت به افراد با فشار خون طبیعی داشتند .

این تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیده است که فشار خون بالا به نظر می رسد با خطر کمتر برای زوال عقل در میان افراد سالمند شدید همراه است.

کاترین کوچک، استادیار مغز و اعصاب در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، گفت که این یافته به نظر می رسد “مناسب با آنچه که ما در مورد فشار خون بالا می دانیم٬ است”

گوزن کوچک گفت: “فشار خون بالا در دوران میانسالی یک عامل خطر برای توسعه بعد از زوال عقل است.” “این بسیار روشن از تحقیقات گذشته است، اما نتایج مطالعه در مورد اینکه آیا فشار خون بالا برای افرادی در سنین 60s و 70s مخاطره آمیز است یا خیر” هنوز کامل نیست.

محققین گفتند: شاید افرادی که در سنین بسیار بالا زندگی می کنند یک نوع “بهداشت فوق العاده” دارند که کمک می کند تا آنها را در برابر تاثیر فشار خون بالا مقاوم نگه دارند .

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*