وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

استفاده طولانی مدت کودکان از نمایشگر‌ها

0

 

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که نوجوانان و به خصوص کودکان روزانه٬ ساعت‌ها در مقابل تلویزیون و کامپیوتر خود را سرگرم می‌کنند – با این وجود مشاورین می‌گویند که “زمان تماشای صفحه نمایش” بچه ها باید محدود شود .

محققان در مراکز ایالات متحده در دو تحقیق ملی از کودکان در سنین 12 تا 15 سال، برای کنترل و پیشگیری بیماری نشان داد که کودکان حداقل دو ساعت از  روز را به تماشای تلویزیون و استفاده از کامپیوتر می‌گذرانند.

نظرسنجی همچنین نشان داد که 15 درصد از نوجوانان بیشتر از چهار ساعت در روز تلویزیون تماشا می‌کنند، در حالی که نزدیک به 12 درصد گزارش با استفاده از رایانه های خود به مدت چهار ساعت یا بیشتر در روز استفاده می‌نمایند.
این یافته های مختصر در شماره جولای مجله NCHS منتشر شده است.

“این یافته ها تعجب آور نیست، گفت:” دکتر مارجوری هوگان، متخصص اطفال که به نوشتن دستورالعمل در زمان روی صفحه نمایش بچه ها کمک کرد.

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می کند که کودکان و نوجوانان نباید بیش از دو ساعت در هر روز را صرف رسانه‌های تصویری از جمله کامپیوتر و تلویزیون نمایند.
استفاده طولانی مدت از تلویزیون و کامپیوتر میتواند منجر به بیماری هایی نظیر چاقی، فشار خون وکلسترول بالا ، از دست دادن خواب و مشکلاتی در مدرسه شود .

این موضوعات مطالعه CDC نشان داد که وزن نوجوانانی که هر روز حداقل از ۲ ساعت تلویزیون استفاده می‌کنند در مقابل همسالان خود ۳۱ درصد بیشتر اضافه وزن دارند

هوگان گفت: محدود کردن کامپیوتر و تلویزیون به ویژه در عصر رسانه های اجتماعی در کودکان و نوجوانان 12 تا 15 سال برای والدین کار سخت و دشواری است .

هوگان گفت: “به همین دلیل بسیار مهم است که والدین در همان سال‌هایی که فرزند آنها به این رسانه‌ها روی می‌اورد  شروع به بحث با کودک خود در مورد استفاده صحیح از رسانه ها در سال های اولیه نمایند”.

او اضافه کرد که AAP توصیه هایی برای استفاده صحیح از رسانه هایی همچون تلویزیون و اینترنت در نظر گرفته است. در عوض، او گفت، مصرف رسانه به همان روش مصرف مواد غذایی باید به درستی  استفاده می شود.

هوگان گفت: “من دوست دارم مفهوم« رژیم غذایی رسانه های سالم، “و “این همه چیز در مورد اعتدال و انتخاب عاقلانه ” به درستی در بین والدین و فرزندان درک شود .

دکتر آنجلا دیاز، مدیر مرکز بهداشت نوجوانان سینا در شهر نیویورک، توافق کردند که پدر و مادر باید پیام اعتدال استفاده از این رسانه ها را در سال‌های اولیه شروع کنند.

دیاز گفت: “این مهم است که سعی کنید برای ایجاد عادت های کودکان در اوایل زندگی تلاش کنید،”. “سعی کنید برای کودک محیطی فراهم کنید که در آن انتخاب های دیگری به جز تلویزیون و کامپیوتر٬ به طور مثال ورزش، رقص، موسیقی یا هنر نیز شامل شود ”

دیاز گفت، حتی اگر بسیاری از نگرانی با گذشت زمان بیش می تواند سلامت جسمی کودکان را تحت تاثیر قرار دهد که یکی از آنها نیز از جنبه های مهم اجتماعی است.

دیاز تاکید کرد که نوجوانان ممکن است فکر کنند که شبکه‌های آنلاین اجتماعی نظیر فیسبوک و … می تواند جای روابط چهره به چهره را بگیرند.

او گفت “برای بهتر شدن روابط اجتماعی کودکان٬مهم است که او به جامعه حقیقی و فیزیکی ملحق شود و نباید این روابط فقط محدود به اطاق آنها شود”

هوگان گفت: “ابزارات اجتماعی رسانه های بزرگی هستند٬ و همه ما از آنها استفاده می‌کنیم.” “اما شما نیز برای متصل شدن به جامعه حقیق و صحبت با مردم و بهبود روابط خود٬ از محدود شدن به جامعه مجازی خودداری کنید”

دیاز می‌گوید: “پدر و مادر باید نقش اصلی را در این راه ایفا کنند”. خانواده ها باید در کنار هم بنشینند و در وعده های غذایی با یکدیگر به گفتگو بنشینند
او گفت: – خاموش کردن تلویزیون و نادیده گرفتن تلفن های همراه  و دیگر دستگاه های می‌تواند به بهبود این روابط و کمک کردن به فرزندان برای خارج شدن از این رسانه ها٬ می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد .

هوگان گفت: پدر و مادر نیز باید گاهی اوقات استفاده از تلویزیون و کامپیوتر را در اتاق خواب فرزندان خود ممنوع کنند.

هوگان گفت: “تحقیقات نشان می دهد که استفاده از صفحه نمایش در شب می‌تواند خواب کودکان را مختل نماید”

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*