Search
بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی

کاهش حجم مغز در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی

بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی

یک مطالعه جدید نشان می دهد داروهای روانگردان با اندکی کاهش در هر سلول مغز در ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی در ارتباط هستند.

محققان در این مطالعه که در 18 جولای در ژورنال مجله PLoS منتشر شده است می‌گویند: با این حال،  از دست دادن حجم اندکی از مغز باعث بدتر شدن علائم شیزوفرنی نمی شود و یا بر عملکرد کلی روانی تاثیر مستقیم نمی‌گذارد .

دکتر گراهام موری، متخصص رفتاری و بالینی موسسه علوم اعصاب و عضو گروه روانپزشکی در دانشگاه کمبریج در انگلستان، در یک بیانیه خبری گفت: ” بنا بر تحقیقات ۹ ساله ما بعید می‌رسد که استرس بتواند باعث از دست دادن حجم مغز ‌شود و هیچ تاثیری بر کاهش حجم آن ندارد و بیماران نباید داروی خود را بر اساس این تحقیق متوقف کنند” .

او اضافه کرد: “در آیند ما باید به بررسی یک پرسش کلیدی که  آیا هر گونه اثر از دست رفتن حجم مغز در مراحل بعدی زندگی وجود دارد یا خیر بپردازیم، ما نیاز به تحقیقات بیشتر و مطالعات بزرگتر با پیگیری برای ارزیابی اهمیت این تغییرات در مغز داریم”

همه مردم به طور طبیعی با افزایش سن مقداری از حجم مغز خود را از دست می‌دهند، اما کاهش حجم مغز در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی با سرعت بیشتری در حرکت می‌باشند . دلایل این تفاوت در دست نیست، اما به نظر میرسد که داروهای آنتی سایکوتیک تجویز شده در بیماران اسکیزوفرنی ممکن است یک عامل در این میان باشد.

در این مطالعه از سنین 34-43 به تعداد  33 بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی و گروه “کنترل” از 71 نفر بدون اختلال مقایسه شدند و درتمامی آنها اسکن مغز بیش از نه سال ثبت شده بود، یافته ها نشان داد بیماران اسکیزوفرنی 0.7 درصد از حجم مغز در طی یک سال در مقایسه با گروه کنترل که 0.5 از دست داده بودند .

محققان در بر داشت میزان از دست رفتن حجم مغز در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی بیشتر بود که در آنها دوز استفاده شده از داروهای ضد جنون بالاتر از افراد عادی بود، با این حال، این ارتباط ثابت نمی کند که داروها در واقع باعث از دست رفتن حجم مغز شوند.

محققان همچنین بررسی، و بدون دلیل، هر گونه ارتباط بین میزان کاهش حجم مغز و شدت علایم اسکیزوفرنی و یا کاهش عملکرد ذهنی در بر داشت.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*