وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

تیپ شخصیتی ENFP:الهام بخش|آزمون MBTI

0

در آزمون شخصیت شناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

برای شروع آزمون از اینجا و برای اطلاعات بیشتر از اینجا شروع کنید .

 

تیپ شخصیتی ENFP : الهام بخش

مشتاق، آرمانگرا و خلاق است. به هر کاری علاقه داشته باشد انجام می دهد. مهارت های فردی بسیار خوبی دارد . دوست دارد با ارزشهای درونی خود زندگی کند. به ایده های جدید علاق دارد اما با جزییات خسته می شود. روشنفکر و انعطاف پذیر است . علاقه مندی ها و توانایی های گسترده ای دارد.

تصویری از تیپ شخصیتی ENFP :

برونگرای شهودی احساس ادراکی ( شهود برونگرا با احساس درونگرا)

حالت اولیه زندگی این افراد به صورت بیرونی متمرکز شده است و آنها در درجه اول کارها را از طریق شهود خود انجام می دهند.

حالت ثانویه نیز درونی است. افرادی خونگرم و مشتاق هستند و معمولا دارای پتانسیل های زیادی می باشند. در دنیایی از احتمالات زندگی می کنند و می توانند در مورد مسائل هیجان زده شوند.

علاقه و اشتیاق آنها باعث می شود توانایی الهام بخشیدن و انگیزه دادن به دیگران را داشته باشند. می توانند در مورد همه چیز صحبت کنند. زندگی را دوست دارند و آن را هدیه مخصوصی از جانب خدا می دانند و تلاش می کنند بیشتر از آن لذت ببرند. مهارت ها و استعدادهای گسترده ای دارد . به هر چیزی که علاقه داشته باشد به خوبی انجام می دهد.

پروژه محور است و معمولا در طول زندگی به شغل های متفاوتی روی می آورد. برای افراد تماشاچی و مراقب، این افراد ممکن است بی هدف و بدون مسیر به نظر برسند اما در واقع ثابت قدم هستند و در راهی که انتخاب می کنند پایدارند. هرکاری که انجام می دهند باید در مسیر ارزشهایشان باشد.

آنها معنا را در هر چیزی مشاهده می کنند و برای رسیدن به صلح و آرامش درونی به دنبال وفق دادن زندگی با ارزشهای زندگی هستند. به طور مداوم آگاه و هوشیارند و از اینکه دیگران را از دست بدهند می ترسند. از آنجایی که هیجان عاطفی معمولا بخش مهمی از زندگی آنهاست ، اینگونه افراد انسان های قوی با ارزشهای تکامل یافته هستند.

آنها نیاز به تمرکز بسیار زیاد بر روی پروژه های خود دارند. این کار می تواند برای برخی از این افراد مشکل زا باشد.

بر خلاف تیپ شخصیتی برونگرا، این افراد برای تمرکز نیاز به تنهایی دارند . افرادی که در مرکز باقی می مانند، معمولا موفق خواهند بود. سایر افراد ممکن است زمانی که هیجان زده می شوند پروژه را رها کنند و به دنبال احتمالات دیگر بروند به همین خاطر نیز ممکن است دستاوردهای بزرگی در زندگی نداشته باشند.بیشتر این افراد مهارت های فردی عالی دارند.

خونگرم هستند و به افراد اطراف خود علاقه مندند . اهمیت زیادی برای روابط بین فردی خود قائل هستند. این ها نیاز فوق العاده ای به دوست داشته شدن دارند. در سنین پایین تر، سعی می کنند نظر افراد را به خود جلب کنند. با اینحال، زمانی که یک فرد با تیپ شخصیتی ENFP برقراری تعادل را یاد بگیرد می تواند ارتباط بسیار خوبی با دیگران برقرار کند و دوست داشتنی خواهد بود. توانایی استثنایی در درک شهودی افراد دارند و از شهود و انعطاف پذیری خود برای ارتباط قرار کردن با دیگران استفاده می کنند.

از آنجایی که در دنیایی از احتمالات زندگی می کنند، جزییات زندگی روزمره برایشان زیاد مهم نیست. آنها اهمیت زیادی برای جزییات قائل نیستند . زمانی که باید کاری را با جزییات تمام انجام دهند، از انجام آن هیچ لذتی نخواهند برد. این یک ناحیه چالش برانگیز برای انجام وظایف است.
این افراد گاهی خطاهای جدی و حادی در قضاوت هایشان انجام می دهندو توانایی جالبی برای درک شهودی حقیقت در مورد شحص یا موقعیت دارند اما زمانی که قضاوت را به درک خود اعمال می کنند، ممکن است نتایج اشتباهی به دست بیاورند.

این افراد اگر دنبال کردن کامل را یاد نگیرند ممکن است در روابط زناشویی مشکل داشته باشند. حس قوی در مورد ارزش ها ممکن است باعث شود خود را وقف رابطه کنند. با اینحال آنها هیجان اندکی در زندگی خود دارند و با افرادی که می توانند با تغییرات و تجربه های جدید خود را وفق دهند، راحت هستند.

اگر والدین شما جزو این تیپ شخصیتی است تجربه های پر از سرگرمی و شادی خواهید داشت اما ممکن است به خاطر حس قوی و تمایل به قضاوت این افراد، شرایط برای فرزندان کمی استرس زا باشد. اینگونه فرزندان معمولا زیادنمی توانند والدین خود را درک کنند

.برخی از اوقات افرادی که دارای تیپ شخصیتی ENFP هستند، دوست دارند بهترین دوست فرزند خود باشند و در سایر زمان ها نقش والدین اقتدارگرا را بازی خواهند کرد. آنها همیشه در سیستم های ارزشی خود پایدار و ثابت قدم هستند. اصولا انسان های شادی هستند. ممکن است زمانی که با برنامه ها و زمانبندی های سخت و شدید محبوس می شوند،ناراضی باشند و حس خوبی نداشته باشند. در نتیجه، این افراد در موقعیت هایی بهتر کار می کنند که انعطاف پذیری بسیاری وجود دارد و می توانند با افراد و ایده های آنان کار کنند.

بیشتر این افراد کسب و کار خود را راه اندازی می کنند. آنها توانایی خلاق بودن را دارند. از آنجا که این افراد حساس و آماده باش هستندو می توانند محیط اطراف خود را بررسی می کنند، اغلب از تنش عضلانی رنج می برند.

نیاز بسیار قوی برای مستقل بودن دارند و در برابر کنترل شدن مقاومت می کنند. نیاز دارند خودشان را کنترل کنند اما معتقد نیستند سایر افراد را کنترل نمایند. دوست نداشتن وابستگی و سرکوب شدن، به دیگران نیز منتقل می شود. این افراد جذاب، صاف و ساده و مردم گرا هستند و می توانند توانایی های گسترده ای داشته باشند.

ترتیب اولویت عملکردی یونگ:

غالب: شهود برونگرا

کمکی: احساس درونگرا

قسمت سوم:تفکر برونگرا

درجه دوم: حس درونگرا

شخصیت های معروف ENFP  :(بر اساس نظرات و گمانه زنی های رسانه ها )

بیل کازبی (کمدین) / ریکی جرویس (کمدین) / الن دیجنرس (کمدین) / جنیفر آنیستون /  کایرا نایتلی / رابین ویلیامز/ ساندرا بولاک / گویین استفانی/ دنیل رادکلیف / شیا لابوف / چه گوارا / اوشو / آنا فرانک / والت دیزنی / جولین آسانژ / اوا لانگوریا / اومبرتو اکو / اسکار وایلد/….

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*