وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

باور غلط در مورد دارو های گیاهی

0

بعضی از افراد فکر می کنند که مصرف دارو های گیاهی بدون عارضه هست اما این یک باور غلط است به این علت که دارو های دارای مزاج بوده و مصرف خود سرانه آنها می تواند به بدن آسیب برساند و در بعضی مواقع می تواند از دارو های شیمیای هم خطرناک تر باشد در این مقاله مت 6 باور غلط را در مورد دارو های گیاهی ذکر خواهیم کرد . با ما همراه باشید .

 

باور اول: داروهای گیاهی هیچ عارضه ای ندارند

واضح است که داروهای گیاهی هم مانند داروهای شیمیایی، دارای عوارض خاص خودشان هستند و لازم است بیمار قبل از مصرف، نسبت به آنها آگاهی کافی پیدا کند. ضمن اینکه همه فرآورده‌های گیاهی احتمال ایجاد حساسیت را دارند و باید به این نکته توجه شود.

باور دوم: داروهای گیاهی در دوران بارداری و شیردهی بی ضرر هستند

برخی فرآورده‌های گیاهی ( با مقادیر دارویی) در دوران بارداری منع مصرف دارند و ممکن است باعث وارد آمدن صدمه به جنین و یا حتی سقط جنین شوند؛ بنابراین حتما قبل از مصرف هرنوع داروی گیاهی در دوران بارداری و حتی شیردهی، با پزشک یا متخصص داروهای گیاهی مشورت کنید.

باور سوم: مصرف داروهای گیاهی برای کودکان هیچ مانعی ندارد

مصرف ترکیبات گیاهی به خصوص در کودکان زیر 2 سال، می تواند باعث بروز واکنش های حساسیتی شدید یا مشکلات تنفسی شود؛ پس احتیاط کنید.

باور چهارم: مصرف همزمان داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی هیچ تداخلی ندارد

بسیاری از داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی تداخل دارند و باعث افزایش یا کاهش اثر آنها می‌شوند؛ بنابراین اگر داروی شیمیایی مصرف می‌کنید، قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

باور پنجم: داروها و عصاره‌های گیاهی به هر روشی که تهیه شود، مفید و قابل استفاده هستند

اگر بسیاری از گیاهان به روش درست فرآوری نشوند، ممکن است مواد موثر و ترکیبات مفید خود را از دست بدهند. بعضی از این ترکیبات به حرارت حساس هستند و همچنین شرایط و حتی ظروف نگهداری آن ها هم در حفظ ترکیبات مفید آنها موثر است.

باور ششم: داروهای گیاهی نیاز به تنظیم دوز ندارند

به گزارش تسنیم و به نقل از تندرستان آمده است: در تمام موارد دُوز عصاره یا اسانس گیاهی مورد نظر، در میزان تاثیر و اثر درمانی آنها مهم است. ضمن اینکه بسیاری از گیاهان دارای حداقل دُوز سمی هستند و اگر بیشتر از این مقدار مصرف شوند، می‌توانند باعث بروز سمیت‌های قلبی، کبدی و کلیوی شوند.

منبع : خبرگزاری تسنیم

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*