وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

افسانه‌ها و حقایقی درباره پوسیدگی دندان

0

 

در این مقاله اختصاصی از دانشنامه پزشکی ما به بررسی محبوب ترین باور‌ها و حقایقی در مورد پوسیدگی دندان و چگونه از آن جلوگیری و درمان آن می‌پردازیم.

 • 1. شکر – عامل اصلی پوسیدگی دندان

افسانه، اما تقریبا یک واقعیت است.

در واقع، اسید تولید شده توسط باکتری های موجود در دهان، علت پوسیدگی دندان است. با این وجود، علت تولید این اسید – استفاده از کربوهیدرات ها (قند و – کربوهیدرات است) مانند: برنج، سیب زمینی، نان، میوه ها و سبزیجات – همچنین کربوهیدرات ها.

پس از تولید اسید توسط باکتری ها “محل کوچک ومحصور” به سرعت دندان شروع به پوسیدگی می‌کند و اگر شما از مسواک یا نخ دندان استفاده نمی‌کنید٬ باکتری ها همچنان به سوخت و ساز کربوهیدراتها ادامه می‌دهند، و پوسیدگی دندان شما افزایش پیدا می‌کند.

 • 2. اثر مصرف غذاهای اسیدی مانند لیمو، باعث پوسیدگی دندان می‌شود

واقعیت. غذاهای اسیدی مانند لیمو، آب مرکبات و نوشابه باعث پوسیدگی دندان نمی‌شوند، اما آنها به مینای دندان آسیب می‌زنند.

اسید می‌تواند به راحتی به مینای دندان‌های شما آسیب برساند و باعث تضعیف دندان شود. هنگامی که مینای دندان بسیار نازک شود، عاج اولیه از بین می‌رود و دسترسی برای پوسیدگی بسیار آسان می‌شود .

 • 3. کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر از پوسیدگی دندان رنج می برند

افسانه. موارد فلوئوردار از پوسیدگی در کودکان در طول 20 سال گذشته نصف شده است.

با این وجود، پوسیدگی در کیان سالمندان دست کم رایج است. یکی از دلایل این است که برخی از داروها دهان و بزاق را بسیار خشک می‌کند و کیفیت بزاق دهان در مبارزه با پوسیدگی دندان بسیار حیاتی است، زیرا کمک می کند تا اسید‌های موجود را خنثی کند و دارای خواص ضد عفونی کننده می‌باشد، و همچنین باعث جلوگیری از چسبیدن غذا به دندان ها می‌شود.

 • 4. قرار دادن آسپرین به دندان، می تواند باعث کاهش دندان درد شود

افسانه. بلع آسپیرین درد را کاهش می دهد – این یک واقعیت است. اما دلبستگی شما به آسپرین در مواقع دندان درد بهترین ایده نیست، و آسپرین به عنوان قرصی است که در محیط اسیدی عمل می‌کند، و قرار دادن آن در کنار دندان شما در بهترین حالت تنها باعث افزایش درد، و در بدترین حالت – باعث آبسه و عفونت دندان شما می‌شود.

 • 5. فضای بین دندان‌ها محل خوبی برای پوسیدگی است

واقعیت. در هر جا که در آن باکتری ها می توانند از مسواک یا نخ دندان پنهان بمانند، مکان خوبی برای توسعه پوسیدگی می باشد. و بله، در فضای بین دندان ها نیز محل بسیار خوبی برای توسعه پوسیدگی هستند، به خصوص اگر شما از نخ دندان استفاده نمی‌کنید. فراموش نکنید که استفاده از دهان شویه‌های حاوی فلوراید می‌تواند فضایی حفاظتی برای شما فراهم نماید.

 • 6. ژتون و شکاف در دندان ها منجر به پوسیدگی دندان

واقعیت. ترک ها و تراشه های ایجاد شده یک مکان مناسب برای باکتری ها می‌باشند – یک مکان غیر قابل دسترس برای مسواک، و این مناطق هستند بیشتر مستعد ابتلا به پوسیدگی دندان می‌باشند. با استفاده از دهان شویه فلوئوردار ممکن است خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را کاهش دهید. به تازگی، مردم از ترک ها در دندان های آسیاب رنج می برند. استرس و اضطراب تولید عادت بهم سائیدن دندان های شما است، که همچنین باعث آسیب جبران ناپذیر به سلامت دندان می‌شود.

 • 7. حساسیت دندان به معنای آغاز پوسیدگی دندان

افسانه. حساسیت دندان می تواند به سادگی درمان شود و دندان دارای حساسیت فوق العاده به حتی یک آدامس دلیل پوسیدگی ریشه دندان نیست.

 • 8. پوسیدگی تنها دلیل برای حذف عصب دندان است

افسانه. حذف کانال ریشه تنها در صورتی لازم است که عصب داخل دندان آسیب دیده باشد. پوسیدگی دندان درمان نشده در نهایت می تواند منجر به آسیب عصبی شود.

ترک، شکستگی ها و دیگر آسیب های دندان نیز ممکن است باعث آسیب عصبی می شود.

 • 9. به هم ساییدگی دندان ها می تواند به پوسیدگی دندان منجر شود

در نهایت ساییدگی ممکن است منجر به آسیب دندان شود، ترک ها و شکستگی دندان و پوسیدگی به سرعت پیشرفت می‌کند.

 • 10. در مورد دندان‌های شیری کودک نگران نباشید

افسانه. دندانهای شیری کودک فضاهایی را برای نگهداری دندان های دائمی در بر می‌گیرند. اگر پوسیدگی دندان شیری درمان نشود می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مانند آبسه و پوسیدگی در آینده شود. گاهی اوقات عفونت می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد، و در موارد نادر حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

 • 11. نخ دندان و شستشوی دندان بوسیله مسواک – بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

واقعیت. مسلما، پیشگیری بهترین روش برای نگهداری و جلوگیری از پوسیدگی دندان است. شما باید باکتری های سطح دندان خود را حذف کنید: مسواک زدن دندان ها دو بار در روز با خمیر دندان فلوراید، و نخ دندان را فراموش نکنید.
این می‌تواند باعث از بین بردن باکتری ها، کاهش پلاک و بوی بد دهان و همچنین کاهش خطر ابتلا به التهاب لثه شود.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*