وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

چاقی در دوران بارداری و خطر آسم در کودکان

0

 

یک بررسی جدید نشان می دهد٬ زنانی که در دوران بارداری چاق هستند٬ نسبت به مادرانی با وزن طبیعی٬ احتمال اینکه کودک آنها به آسم مبتلا شود بیشتر می‌باشد .

دکتر اریک Forno، استادیار طب اطفال بیمارستان کودکان پیتسبورگ گفت: ما دریافتیم که،مادران با اضافه وزن یا چاقی در دوران بارداری در مقایسه با کودکان متولد شده از مادران با وزن طبیعی، 20 تا 30 درصد کودک آنها شانس بیشتری نسبت به ابتلا به آسم دارد .

تیم Forno را نیز در بر داشت که افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری با حدود 16 درصد افزایش خطر ابتلا به آسم در کودکان همراه است؛ Forno اشاره کرد “این نتایج شامل مطالعات آسم در زمان های مختلف در دوران کودکی بیش از یک سال تا 16 سال مورد بررسی قرار گرفته است” .

اگر چه این بررسی بیش از یک دوجین مطالعات منتشر شده قبلی در ارتباط بین وزن مادر در دوران بارداری و خطر ابتلا کودک خود به آسم را در بر داشت، اما توانست ثابت کند که وزن مادر علت مستقیم آسم دوران کودکی است.

Forno گفت: “این مهم است که روشن است که مطالعات ما به طور مستقیم ارزیابی مکانیسم های دخیل در این ارتباط نیست، بنابراین ما دقیقا نمی‌دانیم این ارتباط چگونه به وجود می‌آید

Forno گفت: “ما برای مثال می دانیم که چاقی گاهی اوقات می تواند به دیابت یا بیماری های قلبی منجر می شود، و شاید این التهاب در مادر به نوعی به ریه های در حال توسعه و راه های هوایی در نوزاد تاثیر می گذارد.” . او اشاره کرد عوامل متعددی ممکن است باعث این ارتباط شود.

او گفت: یا شاید برخی مواد مغذی که مادران با رژیم غذایی سالم مصرف می‌کنند ممکن است فرزندان خود را از آسم محافظت کنند.

Forno اشاره کرد که این مهم است که همه زنان در سن باروری وزن سالم را حفظ کنند، به خصوص اگر آنها در تلاش برای باردار شدن می‌باشند .

او گفت:کنترل وزن مناسب و تغذیه سالم در دوران بارداری نیز مهم است٬ زیرا افزایش وزن بیش از حد [در دوران بارداری] خطر ابتلا به آسم در کودکان را افزایش می دهد.

این گزارش در ماه اوت نسخه چاپی مجله اطفال به چاپ رسیده است.

Forno گفت: مطالعات قبلی نشان داده است که چاقی منجر به افزایش خطر ابتلا به آسم می‌شود، در میان کودکان مبتلا به آسم، چاقی منجر به افزایش شدت بیماری نیز می‌شود .

Forno و همکارانش برای دیدن اینکه چگونه وزن مادر ممکن است به پیشرفت آسم در کودکان مرتبط باشد، ۱۴ بررسی قبلی که شامل بیش از 100.000 جفت مادر و فرزند بودند را دوباره مورد بررسی قرار دادند .

خطر ابتلا به آسم در کودکان برای مادرانی که در دوران بارداری در مقایسه با وزن طبیعی مادران باردار چاق بودند 36 درصد بالاتر بود. نویسندگان این مطالعه نشان می دهد که، برای زنانی که سابقه آسم ندارد، اثر چاقی در دوران بارداری ممکن است تاثیر حتی قوی تر و بدتری در کودک آنها بگذارد.

دکتر دیوید مندز، متخصص نوزادان در بیمارستان میامی کودکان، گفت چنین تحقیقاتی لازم بررسی های بیشتر از جمله قرار گرفتن کودک به دود سیگارو دیگر دارد .

او اضافه کرد: ما در حال حاضر می‌دانیم چاقی مادران و افزایش وزن در دوران بارداری برای مادر و کودک مضر می‌باشد” .داشتن اضافه وزن می تواند در نوزادان کم وزن در هنگام تولد، باعث زایمان زودرس و یا زایمان سزارین گردد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*