وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

مصرف زیاد آرامبخش‌ها و افزایش مشکلات قلبی

0

 

به گزارش محققان٬ مصرف بیش از حد مسکن هایی مانند ناپروکسن (Aleve) ممکن است خطر ابتلا یک زن مسن به مشکلات حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهد.

پزشکان در حال حاضر می‌دانند که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) که هدف قرار دادن و مهار به اصطلاح “آنزیم COX-2” می تواند خطر حمله قلبی یک فرد را بالا می برد.

این دسته از NSAID ها با افزایش 17 درصدی خطر زنان یائسه به حمله قلبی یا سکته مغزی همراه بود،

دکتر آنتونی Bavry، استاد پزشکی قلب و عروق با دانشگاه کالج فلوریدا پزشکی، در گینسویل گفت: “به طور گسترده این نوع داروها در این کشور و در سراسر جهان استفاده می شود و با پیامدهای و عواقب بزرگی همراه است؛ ناپروکسن، که مهارکننده COX-2 است نسبت به COX-1، با 22 درصد افزایش خطر مرگ، حمله قلبی یا سکته مغزی همراه بود،”

NSAID ها با اثر گذاشتن بر سیکلواکسیژناز (COX)، که یک آنزیم است که به تنظیم التهاب در بدن کمک می‌کند. این آنزیم به دو شکل، COX-1 و COX-2 می‌باشد .

Bavry توضیح داد که Cox-1 از لایه پوشاننده معده محافظت می‌کند و تمایل به ترویج لخته شدن خون در بدن را کاهش می‌دهد ، در حالی که COX-2 در دیواره رگ های خونی به کار می‌رود و برای جلوگیری از لخته شدن خون به کار می‌رود .

تحقیقات قبلی نشان داد که به طور خاص بازدارنده COX-2 می تواند حمله قلبی و خطر سکته مغزی را افزایش می دهد،

Antman گفت: “شواهد نشان می‌دهد که هنوز هم ناپروکسن می‌تواند به عنوان یک دارو برای یک دوره کوتاه مدت با دوز پایین برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی مورد استفاده قرار گیرد.”

نتایج این تحقیقات در مجله انجمن قلب آمریکا در شماره جولای [گردش خون] منتشر شده است.

محققان داده های پزشکی بیش از 160،000 زنان یائسه را در برنامه سلامت زنان، در مجموعه ای از آزمایش های بالینی که در سال 1991 برای آزمایش اثرات هورمون درمانی ثبت نام کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند . [در حال حاظر نتیج این تحقیقات در دسترس نمی‌باشد]

Bavry گفت: زنان باید بر اساس این تحقیقات با دکتر خود صحبت نمایند و تصمیم بگیرند که آیا ناپروکسن برای آنها مناسب است یا خیر.

او گفت: “بسیاری از مردم فکر می کنند که ناپروکسن NSAID امنی است” .

Antman گفت اگر آنها به طور منظم از NSAID ها استفاده می‌کنند باید با دکتر خود صحبت کند و او را در جریان قرار دهد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*