وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

آمپول بدون درد

1

تصور بلعیدن کپسول سوزن دار ممکن است دردناک به نظر آید اما محققان موسسه فناوری ماساچوست که این قرص را ابداع کرده اند، می گویند: بلعیدن این قرص بدون درد است و هیچ اثر جانبی ندارد. به گفته آنها این قرص می تواند جایگزین تزریق های دردناک شود.

 

بسیاری از داروها را نمی توان به شکل قرص مصرف کرد زیرا آنها قبل از جذب شدن در معده تجزیه می شوند. محققان آمریکایی این کپسول را در تلاش برای طراحی کپسولی که بتواند طیف وسیعی از داروها را بدون تجزیه شدن آزاد کند، طراحی کرده اند.

این کپسول از اکریلیک ساخته شده است و دارای مخزنی برای دارو است؛ این کپسول پوشیده از ریز سوزن هایی به طول پنج میلی متر است که فولاد ضد زنگ ساخته شده اند. طول این کپسول دو سانتی متر و قطر آن یک سانتی متر است.

محققان متذکر شدند که مطالعات قبلی بر روی انسان هایی که به طور تصادفی اشیاء تیز را بلیعده بودند نشان می دهد که قورت دادن یک کپسول پوشیده از سوزن های کوتاه بی خطر است. آنها متذکر شدند که در مسیر هاضمه گیرنده های درد وجود ندارد و بنابراین بیماران هیچ گونه دردی را احساس نخواهند کرد.

محققان موسسه فناوری ماساچوست (ام.آی.تی) و بیمارستان عمومی ماساچوست (ام.جی.اچ) برای بررسی کارآمدی و بی خطر بودن استفاده از این کپسول، آن را در دستگاه گوارش خوک آزمایش کردند.

محققان در مخزن داروی این کپسول انسولین قرار داده و آن را بر روی خوک آزمایش کردند. محققان گفتند: بیش از یک هفته طول کشید که این کپسول ها کل مسیر هاضمه خوک را طی کرد و هیچ اثری از آسیب بافتی بر جای نگذاشت.

آنها افزودند: علاوه بر این سوزن های این کپسول بطور موثری انسول را در لایه معده، روده و روده بزرگ خوک آزاد کردند که باعث کاهش گلوکز خون شد.

You might also like
1 Comment
  1. دکترs says

    سلام
    بسیار جالب بود
    باتشکراز شمابخاطرمطالب پربار وبروز پزشکی
    درپناه خالق “قلب” وجسم جانداران ب بهترین نحو ،شادوخرم باشید!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*