وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

رادیوتراپی دگرگون می‌شود

0

 

متخصصان رشته پرتودرماني مي‌توانند اميدوار باشند که با ظهور پيشرفت‌هاي جديد در اين رشته، با سرعت بيشتر و عوارض کمتر بيماران را تحت راديوتراپي قرار دهند.

در جديدترين تکنيک‌هاي درماني پيشرفته اين رشته که درمان تعديل شده حجمي يا Volumetric Modulated Arc Therapy ناميده مي‌شود، بيمار پرتوهاي اشعه ايکس را از صفحاتي که در اطرافش قرار دارد دريافت مي‌کند و بنابراين همانند سي‌تي‌اسکن، اشعه با يک گردش 360 درجه از تمام جهات به تومور برخورد مي‌کند.

اين روش جديد که به اختصار VMAT ناميده مي‌شود براي اولين بار در فصل گذشته روي پيرمرد 72 ساله‌اي به نام گوردن رايت مورد آزمايش قرار گرفت. اين بيمار که از سال‌ها پيش مبتلا به سرطان پروستات بوده است از انجام اين درمان به طور کامل رضايت داشت.

دکتر تام کين از آژانس سرطان کانادا درباره روش ابداعي خود گفت: «يکي از بزرگ‌ترين مزاياي اين روش، سرعت بالاي انجام آن است به طوري که هر نوبت راديوتراپي با اين روش، حداکثر حدود 5/2 دقيقه طول مي‌کشد و بنابراين تحمل راديوتراپي براي بيمار به مراتب راحت‌تر از قبل مي‌شود.»

وي ادامه داد: «هميشه اين نگراني وجود دارد که ابداع روش‌هاي جديد به منظور نفع مادي شرکت‌هاي توليدکننده باشد اما اين بار ما قول مي‌دهيم که چنين منظوري نداريم. در واقع ما ادعا مي‌کنيم که تکنولوژي VMAT را با همان دستگاه‌هاي راديوتراپي قديمي در اختيار بيماران قرار دهيم. بيمارستان‌ها و مراکز پرتودرماني تنها بايد نرم‌افزار کامپيوتري مورد نياز را تهيه کنند که قيمت بسيار ناچيزي دارد و با استفاده از همان دستگاه‌هاي راديوتراپي که در اختيار دارند، VMAT را اجرا کنند.»

دکتر کين درباره زمان ورود تکنولوژي جديد به بازار گفت: «در واقع VMAT نسل بعدي پرتودرماني در دنيا را تشکيل مي‌دهد. ما تاکنون اين روش را تنها روي يک بيمار آزموده‌ايم و براي گسترش و تعميم آن به همه بيماران لازم است که درباره آن بررسي‌هاي بيشتري صورت گيرد و روي تعداد به مراتب بيشتري از بيماران مورد آزمايش قرار بگيرد.»

وي درباره نحوه عملکرد اين روش گفت: «در اين روش براي اينکه بتوانيم در تمام 360 درجه به بيمار پرتو بدهيم، به جاي چرخاندن گنتري، خود پرتوها را دستکاري مي‌کنيم تا جهت آنها عوض شود. به اين ترتيب زماني که براي چرخاندن گنتري تلف مي‌شود صرفه‌جويي مي‌گردد، به اين صورت سرعت راديوتراپي حدودا هشت برابر بيشتر مي‌شود.»

دانشگاه بريتيش کلمبياي کانادا تمام هزينه‌هاي اين طرح را تقبل کرده و امتياز استفاده از نتايج آن را براي خود دريافت کرده است.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*