وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

چاقی شدید عمر را کاهش می‌دهد

0

 

یک مطالعه جدید نشان می دهد که افرادی که به شدت چاق هستند در مقابل افراد با وزن نرمال و طبیعی٬ ممکن است 14 سال از عمر خود را از دست بدهند.

محققان آمریکایی با ترکیب داده هایی از 20 مطالعات قبلی در این مطالعه دریافتند که شاخص توده بدن (BMI) بالاتر از 40 [چاقی شدید در نظر گرفته] را افزایش می دهد و شانس سال‌های زندگی افراد چاق را در مقایسه با افراد با وزن طبیعی٬ در اثر بیماری های قلبی، سرطان و دیابت و بیماری هایی که صرفا در اثر چاقی به وجود می‌آیند را  به شدت کاهش می‌دهد.

محقق سرب Cari Kitahara، در موسسه ملی سرطان ایالات متحده گفت: “ما دریافتیم که میزان مرگ و میر در بزرگسالانی که به شدت چاق هستند در حدود 2.5 برابر بیشتر از افراد بزرگسال در محدوده وزن نرمال است” .

او گفت، چاقی شدید 509 مرگ در هر 100،000 مرد در هر سال، و 382 مرگ و میر در هر 100000 زن با چاقی شدید ثبت می‌شود.

Kitahara گفت، مشخص نیست که آیا کاهش وزن به بهبود طول عمر این افراد بتواند کمک کند یا خیر.

تیم Kitahara را محاسبه کردند که افراد به شدت چاق در مقایسه با افراد با وزن طبیعی٬ عمری بین 6.5 الی 13.7 سال کمتر دارند . او گفت، که چاقی شبیه به عوارضی است که سیگار بر زندگی افراد می‌گذارد٬ زیرا افراد سیگاری هم همانند افراد به شدت چاق از عمر کمتر نسبت به افراد عادی برخوردا هستن .

محاسبه BMI چربی بدن بر اساس قد و وزن افراد صورت می‌گیرد. به عنوان مثال، اگر شما به صورت ایستاده 5 پا و 4 اینچ قد و وزن 235 £ می‌باشید٬ دارای BMI با عدد 40 می‌باشید که نشان از چاقی شدید شما می‌دهد.
به طور مشابه، اگر شما وزن £ 280 و 5 فوت، 10 دارا می‌باشید، BMI شما 40 است. در مقایسه، BMI بین 18.5 و 24.9 وزن ایده عالی در نظر گرفته می‌شود.

با توجه به اطلاعات زمینه در این گزارش که در جولای 8 در PLOS پزشکی منتشر شده است٬ حدود 6 درصد از بزرگسالان ایالات متحده به شدت چاق هستند.

دکتر دیوید کاتز، مدیر مرکز تحقیقات پیشگیری دانشگاه ییل در نیوهیون گفت: یافته های مطالعه موجب بروز نگرانی های بسیاری شده است.

کاتز گفت: شواهد روشن و قانع کننده ای در دسترس می‌باشد که نشان می‌دهد چاقی شدید باعث بروز بیماری هایی همچون “بیماری قلبی، سرطان، سکته مغزی، دیابت، زوال عقل و بیماری‌های خواص دیگر می‌شود ٬ و این به معنای طاعون جوامع مدرن امروزی است .

او گفت که: چاقی شدید بسیار خطرناک تر از چاقی معمولی است، و نرخ چاقی شدید به شدت در حال افزایش است؛ او اضافه کرد: “همچنین اطلاعات به ما نشان می دهد که مرگ و میر ناشی از چاقی روز به روز در حال افزایش است” .

کاتز گفت، درمان های موثر برای چاقی پیشرفته می تواند تا حدودی کمک کند. “، اما با پیشگیری از خطاب به ندرت چاقی شدید رخ می دهد” .

بر اساس این مطالعه، محققان در تحقیقات قبلی نزدیک به 10،000 نفر که به شدت چاق بودند و هرگز به بیماری مزمن نشده بودند را مورد بررسی قرار دادند و با حدود 304.000 بزرگسالان با وزن طبیعی مقایسه شدند.

در طول دوره مطالعه 30 ساله، مردان و زنانی که به شدت چاق بودند احتمال مرگ زودرس آنها در مقایسه با افراد با وزن طبیعی بیشتر بود .

بیماری قلبی عامل اصلی ارتباط با مرگ در میان افراد به شدت چاق و به دنبال آن سرطان، دیابت، کلیوی و بیماری های کبدی بود.

علاوه بر این، خطر مرگ ناشی از هر یک از این شرایط همراه با افزایش وزن نیز افزایش می‌یافت.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*