وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

افسردگی خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد

0

 

محققان می‌گویند استرس، خصومت و افسردگی ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش دهد .

این مطالعه نشان داد که خطر خطر ابتلا به سکته یا حمله ایسکمی گذرا (TIA) در افسردگی تا 86 درصد است. همچنین نشان داده شده که استرس به تنهایی خطر سکته مغزی یا TIA را تا 59 درصد افزایش می‌دهد.
محققان گفتند، خصومت نیز می‌تواند خطر ابتلا TIA یک مینی سکته مغزی ناشی از انسداد موقت جریان خون به مغز را تا دو برابر افزایش دهد .

با این حال، این مهم است که توجه داشته باشید که این مطالعه فقط ارتباط بین احساسات منفی و خطر ابتلا به سکته مغزی را در بر داشته است و طراحی نشده است تا ثابت کند که احساسات منفی می توانند به سکته مغزی شوند.

سوزان Everson، استاد پزشکی در دانشگاه مینه سوتا می‌گوید: “احساسات منفی و استرس مزمن از عوامل مهم روانی است که سلامت فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، و یافته های حاصل از این مطالعه ارتباط این عوامل را در سلامت مغز آشکار می‌سازد. .

او اشاره کرد: “بیماران و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید آگاه باشند که تجربه استرس مزمن و احساسات منفی می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد” .

یافته های حاصل از این مطالعه  در روز 10 ژوئیه در مجله سکته مغزی منتشر شد.

سوزان Everson و همکارانش داده های مربوط به 7،000 بزرگسال بین 45 تا 84 سال که در مطالعه چند قومی آترواسکلروز در یک زمان خاص جمع آوری شده بود را مورد بررسی قرار دادند.

شرکت کنندگان، پرسشنامه درخواست در مورد استرس مزمن، علائم افسردگی، خشم و خصومت را پاسخ دادند.
در شروع مطالعه هیچ کدام از بیماران به سابقه سکته مغزی یا بیماری های قلبی مبتلا نبودند .

پس از بررسی داده ها به طور متوسط در حدود 8.5 سال بعد، کمتر از 3 درصد از افراد این مطلعه از یک سکته مغزی و یا یک مینی سکته مغزی رنج می بردند که 147 تن از آنان سکته مغزی و 48 نفر از آنها مینی سکته مغزی ثبت شده بود /.

محققان دریافتند که کسانی که بالاترین سطح از مشکلات عاطفی گزارش کرده بودند در مقایسه با افرادی که کمتر در معرض افسردگی و استرس بودند، در معرض بیشترین خطر سکته مغزی یا مینی سکته مغزی بودند .

محققان خاطر نشان کردند که: جالب توجه است که به نظر نمی رسد خشم خطر ابتلا به سکته مغزی و یا مینی سکته مغزی را به میزان قابل توجهی نسبت به افسردگی و استرس افزایش دهد .

برای کسانی که در مورد کاهش خطر سکته مغزی خود را نگرانند، عوامل خطر ساز کلاسیک – مانند سیگار کشیدن و فشار خون بالا – بسیار مهم است.

دکتر ریچارد Libman، رئیس مغز و اعصاب عروقی در نظام سلامت ساحل شمالی-LIJ در Manhasset، NY، گفت: “از مدت ها قبل تصور می شده که عوامل روانی نقش مهمی در بیماری های قلبی و سکته مغزی ایفا می‌کنند.”

Libman توضیح داد: “انتظار می رود سکته مغزی بلافاصله پس از یک واقعه استرس زا رخ دهد” .

او گفت: “، این مطالعه به ما نشان می‌دهد که سکته مغزی، جنبه های روانی زندگی ما را، که می تواند تاثیر عمیقی بر سلامتی ما داشته است تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد” .

دکتر جفری Borenstein، رئيس و مدیر عامل بنیاد تحقیقات مغز و رفتار در شهر نیویورک، گفت که برای سلامت کلی، این مهم است که افراد مبتلا به استرس و افسردگی از افراد حرفه‌ای درخواست راهنمایی کنند.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*