وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

عمل جراحی بلافاصله پس از سکته مغزی

0

 

بر اساس یک مطالعه جدید در دانمارک٬ افرادی که بلافاصله پس از یک سکته مغزی عمل جراحی انجام دهند در معرض خطر قابل توجهی از عوارض جدی سکته مغزی می‌باشند٬ حال اگر آنها در طول نه ماه بعد از سکته مغزی عمل جراحی را انجام دهند٬ قطعا عوارض کمتری گریبان‌گیر آنها می‌شود

مطالعه در بر داشت احتمال سکته دیگر، حمله قلبی یا مرگ قلبی عروقی 14 برابر بیشتر برای افرادی که عمل جراحی انتخابی در عرض سه ماه پس از سکته مغزی انجام می‌دهند .
اگر شما تا زمانی که بین سه و شش ماه پس از سکته مغزی صبر کنید، شانس خود را به حدود پنج برابر در مقایسه با کسی که سکته مغزی نداشته اند کاهش می‌دهید.

با توجه به محقق اصلی مطالعه، دکتر که Mads یورگنسن، دستیار پژوهشی در گروه قلب و عروق در دانشگاه کپنهاگ در دانمارک٬ حدود نه ماه پس از سکته مغزی، خطرات عمل جراحی هنوز هم بالا است اما تثبیت شده نیستند.

او می‌گوید: “حتی عمل جراحی به طور سنتی با ریسک بالا همراه است. بنابراین هیچ عمل جراحی در این گروه از بیماران با سابقه سکته مغزی بی خطر در نظر گرفته نشده است” .

این گزارش در شماره جولای 16 از مجله انجمن پزشکی آمریکا به منتشر شده است.

دکتر رالف ساکو، رئیس مغز و اعصاب در دانشگاه میامی میلر پزشکی و نویسنده سرمقاله مجله گفت: “بیماران مبتلا به سکته مغزی همیشه در معرض خطر سکته مغزی مکرر و یا رویدادهای دیگر قلب، به ویژه بعد از عمل جراحی هستند و نباید آن را نادیده بگیرند”

او گفت که افزایش خطر مشکلات می تواند ناشی از قطع داروهای ضد انعقاد مانند آسپرین و وارفارین، قبل از عمل جراحی و یا تغییر در فشار خون بیمار و یا لخته شدن خون در حین عمل جراحی باشد.

ساکو گفت: “ممکن است قادر به اجتناب از عمل جراحی نباشید، اما ما باید راه هایی برای انجام این کار با خیال راحت تر پیدا کنیم، به ویژه در میان بازماندگان سکته مغزی”.

دکتر جی Yasen، مدیر خدمات سکته مغزی در بیمارستان وینتروپ، دانشگاه Mineola، NY، افزود: “این مطالعه نگرانی بیشتر برای جراحانی که در حال برنامه ریزی اعمال جراحی انتخابی هستند به وجود می‌آورد”

Yasen اضافه کرد “بیمارانی که نیاز به عمل جراحی انتخابی دارند و دارای سابقه سکته مغزی می‌باشند باید گفتگویی با متخصص مغز و اعصاب و جراح خود در مورد زمان هر دو عمل جراحی و قطع داروهای ضد انعقادی داشته باشد.”

برای این بررسی گروه یورگنسن داده‌های بیش از 480000 بیمار که عمل جراحی غیر قلبی در 2005-2011 جمع آوری شده بود را مورد بررسی قرار داد . از این تعداد، بیش از 7100 سابقه سکته داشتند.

محققان دریافتند که بیشتر احتمال ابتلا به سکته مغزی دیگر، حمله قلبی یا مردن در یک ماه بعد از عمل جراحی در میان کسانی که بعد از سکته مغزی جراحی کرده‌اند وجود دارد.

در واقع، در هر 1000 نفر با عمل جراحی، در حدود 54 بیماران سکته مغزی دارند و به احتمال زیاد به یکی از این 4 حوادث در مقایسه با حدود از کسانی که سکته مغزی نداشتند٬ دچار می‌شوند.

به طور کلی، محققان دریافتند خطر مرگ و میر در 30 روز پس از عمل جراحی 1.8 برابر افزایش یافته بود، و خطر ابتلا به سکته مغزی دیگر و یا یک حمله قلبی 4.8 برابر برای افرادی که یک سکته مغزی داشتند افزایش یافته بود.

دکتر الکساندر اورتیز، مدیر جراحی مغز و اعصاب اندوواسکولار و سکته مغزی در بیمارستان هیل Lenox در شهر نیویورک، گفت: “بیماران باید حداقل نه ماه پس از سکته قبل از عمل جراحی انتخابی صبر کنند”

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*