وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

چند نکته که درباره اسکیزوفرنی باید بدانید

0

 

اسکیزوفرنی نوعی اختلال شدید است که بر کل شخصیت تاثیر میگذارد ولی همه نشانه های آنرا میتوان بادرمان کنترل کرد.
برخی از مبتلایان به اسکیزوفرنی برای کنترل نشانه های بیماری خود باید همیشه دارو مصرف کنند، برخی دیگر برای دوره محدودتری نیاز به دارو دارند وبالاخره عده ای که بیماری آنها در پی استرس حاد نظیر بیماری جسمی یا زایمان شروع شده ممکن است طی مدت زمان کوتاهی بهبود بالینی کامل پیدا کنند.

در این مقاله به بررسی تعدادی از علائم مهم در این بیماری میپردازیم.

– علائم مثبت ( مانند توهم ، هذیان ، اختلال فکر و اختلالات حرکتی ) رفتارهای هستند که در یک فرد سالم نمیشود آن را دید.افراد دارای این اسکیزوفرنی اغلب با از دست دادن قدرت لمس کردن روبه رو هستند.این علائم میتوانند بیایند و بروند.هراز گاهی آنها شدید میشوند و گاهی نیز خیلی کم وجود دارند.

– علائم منفی ( مانند عدم لذت بردن ، عدم توانای برنامه ریزی ، عدم فکر کردن و گوشه گیری و خروج از اجتماع) اختلالاتی هستند که با رفتارها و احساسات معمولی همراه هستند.این علائم را به سختی میشود تشخیص داد و میتوانند به اشتباه به عنوان افسردگی تلقی شوند.

– علائم شناختی ( مانند درک ضعیف اطلاعات ، عدم تمرکز و توجه کافی ، عدم توانایی در حل مشکلات ) که اغلب در سطح ضعیفی قراردارند.مانند علائم منفی ، این علائم بسیار سخت تشخیص داده میشود.

مبتلایان به اسکیزوفرنی انسان های عصبانی نیستند٬ درواقع این بیماری هیچ ربطی به عصبی بودن فرد ندارد و اگر فردی که دارای این بیماری است عصبانیتی داشت ، مربوط به روابط خود در خانواده است.

خودکشی در بیماران اسکیزوفرنی بسیار بالاتر از افراد معمولی است.حدود 10درصد خودکشی ها مربوط به این بیماری است که به ویژه در مردان جوان اتفاق می افتد.

داروهای مخصوص این بیماری دارای عوارض جانبی مانند خواب آلودگی ، سرگیجه در موقع راه رفتن ، تار دیدن ، ضربان قلب سریع ، حساسیت به نور خورشید و مشکلات قاعدگی در زنان و افزایش وزن هستند که اغلب بعد از چندروز از بین میروند.اما این را باید در نظر داشته باشید که هر علائمی برای شما به وجود آمد با پزشک معالج خود درمیان بگذارید .

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*