Search

در طول سال 100 لیتر شیر مصرف نمایید

آمارها نشان می دهد مصرف سالانه شیر در کشور ما بیش از 40 درصد از متوسط مصرف  پایینتر است.مدیرکل نظارت بر غذای وزارت بهداشت با اعلام این آمار نگران کننده اعلام کرد ایرانیها در سال تنها 60 لیتر بطور متوسط مصرف کنند در حالی که میزان مصرف شیر باید 100 لیتر در سال باشد.1

هدایت حسینی گفت: متأسفانه سرانه مصرف شیر در کشور ما بسیار پایین است و این یکی از نگرانی های وزارت بهداشت است که در اردیبهشت امسال در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با حضور رئیس جمهوری نیز مطرح شد. وی گفت: سرانه مصرف شیر هر فرد در سال باید بالای ۱۰۰ لیتر باشد اما این میزان برای هر ایرانی کمتر از ۶۰ لیتر است بنابراین نباید کاری کنیم که سرانه مصرف شیر در کشور پایین بیاید و بلکه بر اساس مصوبات شورای عالی سلامت و امنیت غذایی قرار است اقداماتی انجام شود که سرانه مصرف شیر در کشور بالا برود.

وی گفت: برای افزایش سرانه مصرف شیر هم باید فرهنگ سازی صورت بگیرد تا مردم شیر را در سبد غذایی روزانه شان قرار دهند و هم باید فرآهم آوری و دسترسی مردم به شیر سالم و با قیمت مناسب وجود داشته باشد. حسینی افزود:‌ یکی از اقداماتی که در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی مصوب شد، توزیع شیر رایگان در مدارس برای دانش آموزان بود، اقدام دیگر تأمین یارانه برای شیر است تا شیر ارزان و سالم در اختیار مردم قرار بگیرد.

مدیر کل نظارت بر غذای وزارت بهداشت گفت:‌ شیرهایی که اکنون در بازار هستند مورد تأیید وزارت بهداشت است و مشکلی ندارند و سازمان غذا و دارو به طور مستمر بر کیفیت شیرهای موجود در بازار نظارت دارد و هر زمان محصولی دارای مشکل باشد به سرعت از بازار جمع می شود.

شیر جزو مواد اصلی تأمین کننده کلسیم بدن انسان است که تقریباً جایگزین مناسب تری ندارد، کمبود کلسیم عامل مهم بروز پوکی استخوان در سنین بالاتر است، بدن انسان در تمام عمر به کلسیم نیاز دارد و به خصوص تا سن ۱۸ سالگی که ذخیره کلسیم بدن انجام می‌شود باید هر روز شیر مصرف شود بنابراین به هیچوجه نباید شیر از سبد غذایی افراد به خصوص کودکان، نوجوانان و جوانان حذف شود. البته مسئولان نظام سلامت توصیه می‌کنند برای جلوگیری از رسوب چربی در رگها و پیشگیری از بیماریهای قلبی، از شیرهای کم چرب استفاده شود زیرا چربی حیوانی موجود در شیر می‌تواند از این نظر مضر باشد ضمن اینکه جذب کلسیم در شیرهای کم چرب بیشتر است.

منبع:فارس
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*