آشنایی با فواید كرفس

0

انواعي از موادغذايي وجود دارند كه به نام « غذاهايي با كالري منفي ».

اين موادغذايي نسبت به ساير مواد، انرژي بيشتري براي هضم خود نياز دارند، يعني بدن انرژي بيشتري براي هضم آنها مي سوزاند و درعين حال نمي تواند كالري زيادي از آنها براي خود ذخيره كند.

پس علاوه براينكه باعث سوخت چربي ها مي شوند، كمتر به چربي تبديل شده و ذخيره مي شوند. موادغذايي داراي چربي، پروتئين، كربوهيدرات، كالري، ويتامين و املاح هستند. ويتامين ها، بافت هاي بدن را تحريك مي كنند تا آنزيم توليد كنند كه اين آنزيم ها باعث تجزيه و مصرف انرژي موجود درغذاها مي شوند. بنابراين غذاهايي با كالري منفي، غذاهايي غني از ويتامينها و املاح هستند كه نه تنها باعث مصرف انرژي حاصل از خود مي شوند، بلكه انرژي اضافي موجود طي عمل هضم را مصرف مي كنند. البته مصرف اينگونه موادغذايي در كاهش وزن زماني موثر است كه غذاهاي پركالري و فاقد موادمغذي، مثل انواع تنقلات، چيپس و… را مصرف نكنيد.
موادغذايي با كالري منفي  يا چربي سوز شامل انواع مختلفي از ميوه ها و سبزي ها هستند كه انواع سبزي هاي آن شامل: مارچوبه، چغندر، كلم، كلم بروكلي، هويج، گل كلم، كرفس، كاسني، فلفل قرمز، خيار، شاهي، سير، لوبياسبز، كاهو، پياز، تربچه، اسفناج، شلغم و كدوسبز است.
از ميوه هاي چربي سوز نيز مي توان: سيب، زغال اخته ، طالبي و گرمك ، گريب فروت، ليموترش، انبه ، پرتغال ، هلو، آناناس، تمشك، توت فرنگي، گوجه فرنگي ، نارنگي و هندوانه را نام برد.
ولي شايد جالب باشد بدانيد برخي از غذاها وجود دارند كه مي توانند متابوليسم بدن را تسريع كرده و در برنامه كنترل و كاهش وزن كمك كننده باشند. مصرف اين گونه غذاها به خصوص اگر همراه با يك برنامه كنترل وزن و تعديل برنامه غذايي و صدالبته به همراه برنامه ورزشي مناسب باشد، بسياركمك كننده است. شايد بتوان از اين منظر كه اين غذاها حس سيري بيشتر و سريع تري داشته و كالري كمتري دارند و به كمتر جذب شدن يا دفع چربي ها كمك مي كنند، در اصطلاح عاميانه آنها را چربي سوز ناميد.
اما اگر تصور شما بر اين است كه با خوردن بعضي غذاها، چربي هاي بدن بلافاصله دفع شده يا مي سوزند، بايد آن را اصلاح كنيد.

اين غذاها كه بيشتر از گروه ميوه، سبزيجات تازه و غلات سبوس دار هستند، به خاطر داشتن فيبرهاي محلول، محلول در آب يا غيرمحلول در آب (مانند سيب، هويج، پرتقال) يا به خاطر وجود يكسري مواد ديگر (مانند ويتامين C پرتغال) و همچنين به دليل كالري كمتر و ايجاد حس سيري زودتر، به اين نام شهره شده اند. اين غذاها به دليل داشتن فيبر و الياف گياهي حس سيري زودتري به شما مي دهند و ازسوي ديگر باعث مي شوند جذب قند از موادغذايي كندتر صورت بگيرد و به دنبال آن دفع چربي را تسريع مي كنند.

بنابراين چون مقداري از غذاي مصرفي و از جمله چربي همراه با آن دفع مي شود و ضمنا كالري كمي هم از مصرف آنها عايدشان شده، بدن چربي هاي اضافي خود را مي سوزاند تا از كالري توليدشده آنها براي امور روزانه خود استفاده كند. به خاطرهمين خاصيت است كه در رژيم غذايي كه براي افراد چاق و داراي چربي خون درنظر مي گيرند، توصيه مي شوند. غذاهاي يادشده مثل نان سبوس دار و ميوه و سبزيجات تازه از جمله سيب را حتما استفاده كنند تا روند جذب غذاييشان كندتر شود و بدن براي جبران كالري مورد نياز خود از ذخاير چربي استفاده كرده و آن اتفاق خوب، يعني كاهش وزن به مرور زمان رخ دهد. بعضي افراد از آب غوره يا سركه سيب يا موارد مشابه به صورت ناشتا يا در انتهاي شب استفاده مي كنند و انتظار دارند بدون اصلاح رژيم غذايي يا فعاليت متناسب، تنها با اين كار لاغر شوند.

اين مواد حالت اسيدي دارند و مصرف شان براي آنهايي كه تاخير هضم غذا دارند توصيه مي شود و درطب سنتي ما خواصي برايشان ذكر شده است اما تصور اينكه اين مواد چربي ها را مي سوزاند، اشتباه است و هيچ منبع كافي علمي، براي دفاع از اين خاصيت ذكر شده نداريم. پس به اين بهانه كه با خوردن چند غذا مي توان لاغر شد، نمي شود از رژيم گرفتن و ورزش كردن شانه خالي كرد.

كرفس و خواص آن

كرفس گیاهی است علفی، به ارتفاع ٢٠ تا ٦٠ سانتی متر كه ساقه‌ای منشعب دارد. برگهای آن شفابخش و ضخیم و گلهای آن كوچك و به رنگ سفید یا سفید مایل به سبز است. قسمت مورد استفاده این سبزی قسمتهای مختلف آن بویژه ریشه و برگ آن است. در بسیاری از مناطق ایران از جمله در سیستان، خوی و بندر عباس می‌روید. جالب است بدانید كه فرانسویها یك ضرب‌المثل جالب به كرفس نسبت داده‌اند كه می‌گوید، اگر مردم خاصیت كرفس را میدانستند تمام مزارع را به كاشتن آن اختصاص می‌دادند.

کرفس سرشار از املاح و ویتامین

در گذشته پارسیان به كرفس،كرفش و كرسب نیز میگفته‌اند و اعراب آن را معرب كرده و كرفس نامیده‌اند. كرفس دارای انواع و اقسام گوناگونی است، اما در بین آنها دو نوع در تغذیه و بقیه در مداوا به كار می‌روند. در كرفس ویتامین‌های آ ‌- ب -‌ ث و املاح سدیم ‌ پتاسیم و فسفر نهفته است. عطر مطبوع، طعم گوارا و خواص انكارناپذیر كرفس، آن را از بین سبزیهای دیگر ممتاز كرده است. مهم‌ترین نوع دارویی كرفس، كرفس آبی یا كرفس مرداب است كه به طور خودرو در كنار مردابها می‌روید. نوع دیگر آن كرفس عطری است كه به علت داشتن عطر زیاد به كرفس مشك معروف است.

برای اینكه به روده‌های خسته و پیر كمك شود، توصیه می‌شود كه هر روز یك لیوان عصاره كرفس مصرف شود. از این طریق روده به روش طبیعی تخلیه می‌شود.( البته برگها را همیشه مصرف كنید) . دانشمندان بر این عقیده‌اند كه كرفس بهترین ماده غذایی است برای عفونت مجاری ادرار و اسید اوریك بالا از طریق تمیز‌كردن كلیه و مجاری ادرار محسوب می‌شود در واقع ترپین، ماده معطر كرفس است كه مانع ماندن سنگ كلیه در مجاری ادرار یا آلودگی میكروبی و درد می‌شود. بعلاوه كرفس عروق را باز می‌كند و برای تقویت قلب و ریه مفید است. كمپرس جوشانده كرفس برای دست و پای سرما زده و نیز برای درمان سایر زخمها مفید است. جالب آن كه بذر كرفس در باز كردن گرفتگیهای معده قویتر از سایر قسمتهای آن است. این بذر اشتها آور بوده و به هضم غذا كمك می‌كند. انواع كرفس به علت داشتن ویتامین «ث» لثه‌ها را محكم می‌كند و از خونریزی و رقت خون جلوگیری می‌كند. اشتها را زیاد می‌كند و برای مبتلایان به بیماریهای رماتیسم، نقرس، درد مفاصل و تصلب شرایین، غذای مفیدی محسوب می‌شود و این دسته از بیماران هم میتوانند آن را در غذای خود داخل كرده و هم می‌توانند آب آن را گرفته یك فنجان در روز میل كنند. كرفس تب بر، باد شكن و ضد نفخ است و كلیه‌ها و مثانه را زهكشی كرده و دشمن سنگ كلیه است.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد