آیا استرس و افزایش وزن باهم ارتباط دارند؟

0

ارتباط استرس و چاقی

از قرن ها پیش ذهن انسان بسیار تغییر کرده و خودش را با محرک های جدید تطبیق داده , اما در هنگام مواجهه با استرس ذهن ما همچنان مثل هزار سال پیش عمل میکند . متخصصان علوم نوروساینس با بررسی عملکرد مغز تلاش میکنند رابطه بین افزایش وزن و احساس استرس را تعیین کرده و راهی پیدا کنند تا این چرخه را بشکنند .

پروفسور دانشگاه کویینزلند , سلنا بارت لت , میگوید  توضیح ساده ای در پس رابطه افزایش وزن /استرس وجود دارد . مغز ما در رابطه با استرس به شیوه ای بسیار غریزی و قدیمی پاسخ میدهد وعوض کردن این پاسخ امکان پذیر است !

این شیوه پاسخ دهی به این دلیل است که ما نسبت به ذهنمان بی تفاوت هستیم و ذهن ما به طور خاموش و غریزی به استرس پاسخ میدهد , گویی ما انسان های غار نشین هستیم و هیچ پیشرفتی نداشته ایم .

هر چقدر استرس بیشتری را تجربه کنیم , به دنبال لذت بیشتری خواهیم بود 

  در دنیای استرس زای امروز و درمیان کار و اقتصاد و رابطه و وظایف پدری و مادری و دیگر مسئولیت ها , بدن ما هورمون های استرس مانند کورتیزول آزاد میکند . در طول زمان هورمون های استرس به طور قابل ملاحظه ای سیناپس های مغز را کاهش میدهند , این مسئله به نوبه ی خود روی ذهن ما تاثیر گذاشته و توانایی انگیزش ما را کاهش میدهد . برای خنثی کردن آسیبی که توسط هورمون های استرس ایجاد میشود , قسمت باستانی و احساسی مغز ما , ما را وادار میکند تا به دنبال چیزی برای لذت بردن برویم . در هنگام تجربه لذت , بدن ما پر از هورمون هایی مثل دوپامین , سروتونین و اندروفین میشود . این هورمون ها به گیرنده های مغزی چچسبیده و میزان آسیب هورمون های استرس را کاهش میدهند , پس هر چه استرس بیشتری تجربه کنیم مغز ما بیشتر به دنبال لذت میرود تا اثر آن را خنثی کند .

استرس و افزایش وزن
استرس و افزایش وزن

استرس به مغز آسیب میرساند و لذت آن را بازسازی میکند و یکی از راههای ساده رسیدن به لذت غذاست ! وقتی مغز باستانی ما تقاضای دریافت لذت میکند , انسان به دنبال لذت های آسان در الکل , شیرینیجات و غذای راحت (فست فود) میرود . این مسئله از دو جهت مضر است زیرا این مواد دارای کالری بالا و همچنین دارای مواد اعتیاد آور هستند .

باید برای غذای پر کالری وشیرین جایگزینی پیدا کنیم.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد