آیا مصرف ترامادول خطرناک است؟

0

 

وابستگی به ترامادول خطرناک است ؟

در حقیقت ترامادول یک داروی مسکن قوی برای دردهای شدید (همچون دردهایی که پس از عمل جراحی برای بیمار رخ می دهد ) می باشد که با ضعیف کردن سیستم عصبی ٬ درد کمتر و احساس سرخوشی نسبتا زیادی را متوجه بیمار می کند که متاسفانه در ایران و کشور های جهان سوم به جای استفاده صحیح٬ از آن به عنوان مواد مخدر یا  داروی ترک اعتیاد استفاده می کنند

استفاده از ترامادول ۳ دسته از افراد را متوجه خود می کند :

دسته ۱ : بیمارانی که نیاز واقعی به این دارو دارند و پزشک آنها این دارو را تجویز میکند

دسته ۲ : افرادی که از ترامادول به عنوان جایگزینی برای مواد مخدر استفاده می کنند که اکثرا نوجوان و جوان می باشند و یا افرادی که با هدف ترک مواد مخدر و مصرف این دارو سعی در ترک اعتیاد خود دارند .

دسته ۳ : این دسته از افراد از ترامادول برای افزایش نیروی جنسی خود در روابط زناشویی استفاده میکنند

مصرف ترامادول حتی در کوتاه مدت می تواند باعث وابستگی شدید در فرد شود٬ به همین منظور فقط باید زیر نظر پزشک شما مصرف شود

قطع مصرف ترامادول به صورت ناگهانی میتواند باعث مشکلات و عواقب جبران ناپذیری مانند تشنج و مشکلات تنفسی شود٬ به همین دلیل باید زیر نظر پزشک شما و با برنامه ریزی منظم٬ مصرف این دارو را ترک نمایید .

در صورت فراموشی یک عدد از قرص یا کپسول ترامادول٬ در اولین فرصت دوز از دست رفته را مصرف نمایید و زمان بندی را دوباره برنامه ریزی نمایید .

افرادی که از ترامادول به عنوان دارویی برای ترک اعتیاد استفاده می کنند سخت در اشتباه اند زیرا وابستگی به ترامادول می تواند عوارض مخربی بر روی سیستم عصبی٬ گوارشی٬ تنفسي٬ بینایی٬ شنوایی٬ کبدي وارد نماید .

متاسفانه در کشور ما به دلیل قیمت بسیار پایین آن و دسترسی نسبتا آسان ٬ مرگ های ناشی از سوء مصرف این دارو به طور چشم گیری افزایش یافته است تا جایی که در سال ۱۳۹۲ افزایش ۴۰ الی ۵۰ برابری مرگ ناشی از سوء مصرف این دارو گزارش داده شده است .

لطفا بدون تجویز پزشک به هیچ وجه مود استفاده قرار نگیرد .

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد