اختلال وسواسی جبری OCD

مختصری از او سی دی

0

اختلال وسواسی جبری یا وسواس اجباری Obsessive compulsive disorder –  OCD یک مشکل ذهنیست که در آن شخص افکار وسواسی داشته و اعمالی ناگهانی و تکانشی از خود بروز میدهد .

این اختلال به نام اختلال وسواس فکری-عملی هم شناخته میشود .

این وضعیت میتواند برای زنان , مردان و کودکان در هر سنی ایجاد شود . ولی معمولا در ابتدای بزرگسالی شاهد آغاز علایم هستیم .

اختلال وسواس میتواند بسیار ناراحت کننده بوده و کاملا زندگی شما را به هم بریزد .ولی با درمان میتوان این اختلال را تحت کنترل در آورد .

 

علایم اختلال وسواسی جبری

فرد دچار او سی دی معمولا دارای افکار وسواسی تکرار شونده بوده و حرکاتی را انجام میدهد که حس میکند مجبور به انجام آن است .(حرکات اجباری)

وسواس

میتواند به صورت یک فکر ,تصویر و یا تمایل ناخوشایند و ناخواسته باشد که بصورت مداوم وارد ذهن بیمار شده و باعث تشویش , انزجار و ناراحتی می شود

رفتار اجباری

رفتار یا فکریست مرتبا تکرار شونده که بیمار حس میکند اجبارا باید انجام دهد تا احساسات ناخوشایندی که توسط وسواس ایجاد شده است را موقتا برطرف کند .

برای مثال شخصی با ترس وسواس گونه از فکر اینکه منزلش ممکن است سرقت شود نیاز دارد تا درها و پنجره ها را چندین بار چک کرده و قفل ها را وارسی کند تا بالاخره بتواند از خانه خارج شود .

 

 از وبلاگ یک پزشک در مورد رفتار افراد دارای او سی دی ocd

این افراد، انعطاف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ناپذیر، لجوج و در عقاید خود مصر هستند و بر جزئیات بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اهمیت تمرکز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. از تصمیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری ناتوان هستند و وقتی تصمیمی گرفتند نگران پیامدهای آن هستند. حس درک شوخی ندارند و در عین اهمیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دادن به عقاید دیگران، داورانه برخورد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. کمال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌طلبی، انعطاف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ناپذیری و اشکال در تصمیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری، کارکردن با آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را غیرممکن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازد. چنین افرادی ظاهراً کنترل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شده به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسند اما ممکن است احساس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاس خشونت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آمیز و خشم، بخصوص نسبت به کسانی که برنامه دقیقاً تنظیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدۀ آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را به هم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزند، نشان دهند.

 

درمان اختلال وسواسی جبری

درمان روانشناختی : یک نوع درمان شناختی-رفتاری Cognitive Behavior Therapy – CBT که به بیمار کمک میکند با ترسها و وسواس فکری خود روبرو شود بدون آنکه با حرکات اجباری و تکانش سعی کند خود را آرام کند .

دارو درمانی : معمولا نوعی از داروهای مهار کننده بازجذب سروتونین یا همان ضد افسردگی برای اختلال وسواس تجویز می شود تا تعادل را به مواد شیمیایی مغز بازگرداند .

درمان روانشناختی معمولا تاثیر سریعی دارد .در درمان دارویی بین چند هفته تا چند ماه برای دیدن تاثیر باید صبر کرد .

اگر این دو روش تاثیری نداشت پزشک میتواند یک ضد افسردگی دیگر تجویز کرده و یا ترکیبی از روش روان درمانی و دارو درمانی تجویز نماید .

 

دلایل ایجاد اختلال وسواسی – جبری

به طور روشن نمیتوان دلیل اصلی ایجاد او سی دی را گفت ولی تعدادی از عوامل دخیل در این اختلال اینها هستند :

ریشه خانوادگی

این اختلال میتواند از طریق ژن ها و در نتیجه خانوده به شما منتقل شده باشد

عدم تعادل در بخشهای مغز

برخی افراد با اختلال وسواس – جبر ممکن است دارای بخشهای بیش فعال مغزی بوده و یا دارای کمبود ماده ای به نام سروتونین در مغز باشند .

رخدادهای زندگی

اختلال وسواس – جبر در افرادی که در سنین پایین تر توسط دیگران آزار و اذیت شده و یا از آنها سوءاستفاده شده است و یا در معرض بیتفاوتی و بی توجهی بوده اند معمول تر است . او سی دی میتواند بعد از اتفاقی مهم در زندگی مثل زایمان یا مرگ عزیزان به طور ناگهانی آغاز شود .

شخصیت

افراد بسیار تمیز , دقیق و روشمند با استاندارد های بالای شخصی و رفتاری , بیشتر ممکن است دچار او سی دی شوند . همینطور افراد استرسی و یا کسانی که انتظارات بالایی از خود و دیگران داشته سعی میکنند همه را راضی نگه داشته و بار زیادی را به خود تحمیل میکنند .

 

منبع :
https://www.nhs.uk/conditions/obsessive-compulsive-disorder-ocd/

 

 

 

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد