استاتین چیست؟

0

استاتین­ها انواعی از داروها هستند که برای کاهش سطح کلسترول خون تجویزمی شوند . این داروها با کاستن سطح کلوسترول به جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی کمک می­کنند . مطالعات نشان می­دهد که استاتین خطر حمله قلبی، سکته مغزی و حتی مرگ ناشی از بیماری های قلبی را در افراد 25٪ کاهش می­دهد. همچنین مطالعات نشان می­دهد که استاتین­ها می­توانند تا حدود زیادی شانس ابتلا به سکته ­های­­ مغزی و قلبی بازگشتی را کاهش دهند.

چه کسانی باید داروهای استاتین مصرف کنند؟

تخمین­ها حاکی از آن است که علاوه بر افرادی که قبلاً این داروها را مصرف کرده­اند ، 15 تا 20 میلیون نفر دیگر نیز باید براساس عوامل خطرزای بیماری­های قلبی، داروهای استاتین را مصرف کنند . پزشک شما می­تواند با یک آزمایش خون ساده­ میزان کلسترول خون شما را تعیین کند. اگر شما دارای سطح بالایی از کلسترول LDL (کلسترول بد) هستید احتمال ابتلای بیشتری به بیماری­های قلبی دارید به ویژه هنگامی که عوامل خطرزای دیگری نیز وجود داشته باشد. بر اساس عوامل خطرزا، دکتر شما ممکن است توصیه کند استاتین را برای کمک به کاهش چند درصدی کلسترول خونتان مصرف کنید.

با این حال، کلسترول­ها همیشه بد نیستند. به عنوان مثال، داشتن مقادیر بالای کلسترول HDL (کلسترول خوب) مفید است. کلسترول خوب با انتقال کلسترول بد از خون به کبد، از ایجاد پلاک در شریان­ها جلوگیری می­کند.

داروهای استاتین چگونه کار می­کنند؟

نحوه عملکرد داروهای استاتین از طریق مسدود کردن عملکرد آنزیم کبدی که وظیفه تولید کلسترول را بر عهده دارد، می­باشد. کلسترول زیاد خون می­تواند باعث ایجاد پلاک در دیواره عروق شود. این تجمع در نهایت می­تواند باعث باریک و سخت شدن عروق شود. لخته شدن ناگهانی خون در این شریان­های باریک می­تواند باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

استاتین­ها میزان کلسترول بد و کلسترول کل را کاهش می­دهند. در عین حال، میزان تری گلیسیریدها را کاهش داده و سطح کلسترول خوب را بالا می­برند. همچنین ممکن است استاتین­ها به ثبات پلاک­ها در عروق کمک کنند. این امر باعث کاهش احتمال وقوع حملات قلبی می­شود.

داشتن یک سبک زندگی سالم در حین مصرف استاتین می­تواند اثر بخشی دارو را بهبود بخشد. حتماً:

رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید

فعالیت بدنی منظم داشته باشید

مصرف الکل را محدود کنید

از کشیدن سیگار خودداری کنید

آیا استاتین عوارض جانبی دارد؟

بیشتر افرادی که داروهای استاتین مصرف می­کنند، به عوارض خاصی دچار نمی­شوند.

اما برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی تجربه کنند.

عمده­ترین عوارض جانبی استاتین عبارتند از:

سردرد

اختلال خواب

گرگرفتگی پوست

درد، سستی یا ضعف عضلانی

خواب آلودگی

سرگیجه

تهوع و استفراغ

درد شکم

نفخ

اسهال

یبوست

خارش

از دیگر عوارض ذکر شده برای استاتین­ها می­توان به کاهش حافظه، گیجی، نوروپاتی، قند خون بالا و دیابت نوع 2 اشاره کرد. حتما به یاد داشته باشید که استاتین­ها ممکن است با سایر داروهایی که مصرف می­کنید تداخل داشته باشند.

کدام یک از عوارض جانبی استاتین خطرناک هستند؟

استاتین ها ممکن است با عوارض جانبی نادر اما خطرناکی همراه شوند:

میوزیت یا التهاب ماهیچه های بدن . با مصرف همزمان برخی داروهای دیگر همراه با استاتین، خطر آسیب دیدگی عضلات افزایش می­یابد. به عنوان مثال، اگر ترکیبی از استاتین و فیبرات (یکی دیگر از داروهای کاهنده کلسترول) را مصرف کنید خطر آسیب دیدگی عضلانی در مقایسه با کسی که فقط استاتین مصرف می­کند، افزایش زیادی پیدا می­کند.

افزایش سطح CPK یا کراتین کیناز Creatine kinase، آنزیمی عضلانی که هنگام افزایش، می­تواند باعث درد عضلات، التهاب خفیف و ضعف عضلات شود.آزمایش خون CPK برای اندازه گیری کراتین کیناز در خون تجویز می شود . این عارضه اگرچه غیر معمول است، اما بهبود آن ممکن است مدت زیادی به طول بیانجامد. افزایش سطح CPK در آزمایش خون ممکن است نشان دهد که فرد مبتلا به کم کاری تیروئید است، به مدت طولانی از استاتین ها استفاده می کند، یا بیماری خود ایمنی دارد.

رابدومیولیز، التهاب و آسیب شدید عضلانی. در این عارضه، عضلات سرتاسر بدن دردناک و ضعیف می­شوند. عضلات آسیب دیده مقادیری پروتئین درون خون آزاد می­کنند که توسط کلیه ها جمع ­آوری می­شوند. کلیه ­ها ممکن است در این حین آسیب ببینند. این اتفاق در نهایت می­تواند منجر به نارسایی کلیه یا حتی مرگ شود. خوشبختانه، رابدومیولیز بسیار نادر است و احتمال وقوع آن، 1 در 10000 نفری که استاتین مصرف می­کنند می­باشد.

علائم هشدار دهنده استاتین

اگر در هنگام مصرف استاتین دچار هرگونه درد مبهم مفاصل، سستی و یا ضعف عضلات شدید، باید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. زنان باردار یا کسانی که به بیماری کبدی مزمن مبتلا هستند نباید از استاتین استفاده کنند.

اگر داروی استاتین مصرف می کنید، داروهای بدون نسخه یا با نسخه، مکمل های گیاهی و ویتامین­هایی که در حال حاضر مصرف می­کنید را به پزشک خود اطلاع دهید.

کدام استاتین­ها برای استفاده در ایالات متحده تأیید می­شوند؟

داروهای استاتینی که برای استفاده در ایالات متحده تأیید شده ­اند عبارتند از:

استاتین­ها از زمان ورودشان به بازار، با حدود 17 میلیون مصرف کننده در بین بیشترین داروهای تجویز شده در ایالات متحده بوده­ اند.

منبع :https://www.webmd.com/cholesterol-management/side-effects-of-statin-drugs#1

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد