اسطوخودوس

0

 

» خوشبو مثل اسطوخودوس «

اسطوخودوس یکی از گیاهان معطر است که در طب سنتی از همین ویژگی معطر بودن آن برای رفع تنش های عصبی کمک می گیرند.
استشمام عطر این گیاه، باعث تمدد اعصاب می شود.
نتیجه تحقیقاتی محدود نشان می دهد که ماساژ دادن آن قسمت از بدن بیمارانی که به ریزش مو دچار شده است یا ماساژ دادن موهای سر افرادی که با ریزش مو مواجه هستند با روغن اسطوخودوس، آویشن و رزماری، می تواند روند بهبود بیماری آنها را سرعت ببخشد.
یک تحقیق جدید آزمایشگاهی که هنوز روی حیوانات یا انسان ها بررسی نشده است هم نشان می دهد که روغن و عصاره اسطوخودوس، خاصیت آنتی باکتریال هم دارد.
به همین دلیل کارخانه های تولید داروهای گیاهی، در حال انجام تحقیقات گسترده تری روی این گیاه دارویی هستند.  محققان می گویند شواهدی مبنی بر موثر بودن اسطوخودوس در درمان برخی از انواع سرطان ها هم وجود دارد.
به عبارت ساده تر، محققان احتمال می دهند ماده ای به نام «پریلیلا لکل» که از این گیاه مشتق می شود،  بتواند در درمان برخی سرطان ها مانند سرطان پستان، پانکراس و روده موثر باشد. استشمام عطر اسطوخودوس، به داشتن خوابی آرام تر
هم کمک خواهد کرد.
این گیاه معطر، جزو گیاهانی است که در بیشتر مراکز ماساژدرمانی و عطر درمانی از آن استفاده می‌شود.
افراد بالای ۱۸ سال می توانند برای تهیه دم‌نوش این گیاه٬ حدود ۱ تا ۲ قاشق چای‌خوری از برگ آن را در یک لیوان آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه بریزند و بعد از دم کشیدن روی حرارت غیر مستقیم (مانندب خار کتری یا سماور)، دم نوش خود را میل کنند.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد