انسولین اسپارت Insulin aspart

0

انسولین اسپارت چیست؟

انسولین اسپارت (Insulin aspart) با نام تجاری نوولوگ (NovoLOG) که با کاهش سطح گلوکز (قند) در خون کار می کند. انسولین اسپارت به شکل سریع الاثر از هورمون انسولین است.

انسولین اسپارت برای درمان دیابت (وابسته به انسولین) نوع 1 در کودکان و بزرگسالان که حداقل 2 سال سن دارند استفاده می شود. انسولین اسپارت معمولا با یک انسولین طولانی اثر یا پمپ انسولین درمانی استفاده می شود .

توضیحات دارو :

نام ژنریک: انسولین اسپارت (Insulin aspart)

نام تجاری: نوولوگ (NovoLOG) و NovoLOG FlexPen, NovoLOG PenFill

کلاس درمانی: ضد دیابت

کلاس دارویی: انسولین، سریع الاثر

فرمول مولکولی: C256H381N65O79S6

نام شیمیایی: B28-Asp-insulin – human

ساختار شیمیایی :

ساختار شیمیایی انسولین اسپارت

مصرف در دوران بارداری و شیردهی :

رده بندی بارداری : گروه B

انتظار نمی رود که این دارو برای جنین مضر باشد٬ اما اگر شما باردار هستید یا قصد بچه دار شدن دارید٬ پزشک خود را در رابطه با مصرف این دارو در جریان قرار دهید.

هنوز معلوم نیست که آیا انسولین اسپارت می تواند به شیر مادر منتقل شود و یا به کودک شیرخوار آسیب برساند. در هر صورت قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک خود مشورت نمایید .

نکات مهم قبل از مصرف دارو :

مطمئن شوید که شما با خیال راحت می ​​توانید این دارو را مصرف کنید، اگر شما دارای بیماری های کلیوی یا کبدی می باشید قبل از مصرف این دارو پزشک خود را در جریان قرار دهید:

عوارض جانبی شایع و جدی‌:

اگر شما هر یک از بیماری ها و یا اختلالات زیر را دارید نباید از این دارو استفاده کنید٫ در مورد سابقه ها و حساسیت های زیر حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید :

تورم در دست ها و پاهای خود را .
پتاسیم کم ( گیجی، ضربان قلب ناهموار ، تشنگی شدید ، افزایش ادرار ، درد پا، ضعف عضلات و یا احساس لنگی ) .

هیپوگلیسمی یا کاهش قند خون ، شایع ترین عارضه جانبی انسولین اسپارت است. علائم کاهش قند خون شامل سردرد، تهوع ، گرسنگی، گیجی، خواب آلودگی ، ضعف ، سرگیجه ، تاری دید ، طپش قلب، عرق کردن ، لرزش ، مشکلات تمرکز ، گیجی و تشنج نام برد٬ برای این دسته از مشکلات احتمالی همیشه به همراه خود آبنبات یا حبه قند به همراه داشته باشید .

انسولین اسپارت نیز می تواند باعث هیپوکالمی ( سطح پتاسیم کم در خون ) شود. اگر شما علائم مانند خشکی دهان، افزایش تشنگی ، افزایش ادرار، ضربان قلب ناهموار، درد یا ضعف عضلانی، درد و ناراحتی ساق پا، یا سردرگمی در خود مشاهده نمودید سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

تداخلات دارویی Drug Interactionsside effects

مصرف برخی از دارو ها با انسولین اسپارت میتواند باعث کاهش اثرات این دارو شود٬ قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( اعم از ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … )٬ به ویژه داروهای زیر مشورت نمایید .

آلبوترول (Proventil، Ventolin)؛
کلونیدین (Catapres)؛
رزرپین.
guanethidine / Ismelin؛
یک بتا بلاکر مانند آتنولول (Tenormin)، بیوپرولول (Zebeta)، labetalol (Normodyne، Trandate)، متوپرولول (Lopressor، Toprol)، nadolol (Corgard)، پروپرانولول (Inderal، InnoPran)، تیمولول (Blocadren)، و غیره .

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد