تیپ شخصیتی ISFP : هنرمند

2

 

در آزمون شخصیت شناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

تیپ شخصیتی ISFP : هنرمند

ساکت و آرام، جدی ، حساس و مهربان است. درگیری و نزاع را دوست ندارد و نمی خواهد کارهایی که منجر به درگیری و نزاع می شود را انجام دهد. وفادار و قابل اعتماد است. دارای احساس توسعه یافته ای است و به زیبایی اهمیت می دهد و آن را تحسین می کند. علاقه ای به رهبری یا کنترل دیگران ندارد. انعطاف پذیر و روشنفکر است. از لحظه حال خود لذت می برد.

تصویری از تیپ شخصیتی ISFP : درونگرای حسی احساسی ادراکی ( احساس درونگرا با حس برون گرا)

هنرمند:

به عنوان فردی که دارای تیپ شخصیتی ISFP است،  این افراد در دنیایی  از احتمال احساسات زندگی می کنند. آنها کاملا با نحوه نمایش، مزه، صدا و بوی اشیا هماهنگ هستند. به هنر و زیبایی علاقه بسیار زیادی دارند و آن را تحسین می کنند .می توانند  هنرمندان خوبی باشند. اینگونه افراد توانایی عجیب و غریبی در ترکیب و ایجاد چیزهایی دارند که می تواند حس افراد را برانگیزد. دارای مجموعه قوی از ارزش ها هستند که  سعی می کنند در زندگی روزمره خود آنها را به کار ببندند.

آنها با  تمامی مسائلی که مخالف این موارد  است مبارزه می کنند. این افراد دوست دارند شغل هایی را انتخاب کنند که به آنها اجازه دهد آزادانه به سمت تحقق اهداف شخصی ارزش محور خود حرکت کنند. اینگونه افراد تمایل دارند ساکت باشند و محافظه کارانه عمل کنند .آنها از بیان  افکار و ایده های خود به دیگران اجتناب می کنند مگر اینکه فرد بسیار نزدیک باشد. اینگونه افراد دوست دارند در معاملات خود با دیگران حساس، مهربان و آرام باشند. دوست دارند حس شادی و خوشحالی را در افراد ایجاد کنند و تمامی تلاش و انرژی خود را برای انجام وظایفی که به آن اعتقاد دارند صرف می کنند. افرادی که دارای تیپ شخصیتی ISFP هستند معمولا میل قوی برای زیبایی شناسی و زیبایی دارند.

آنها دوستدار حیوانات هستند و تمایل زیادی برای درک واقعی زیبایی های طبیعت دارند. اینگونه افراد مستقل هستند و به یک فضای شخصی نیاز دارند. برای افرادی که زمانی کافی برای درکشان دارند، ارزش زیادی قائل اند  و از حمایت های دیگران برای رسیدن به اهدافشان استقبال می کنند. افرادی که آنها را به خوبی نمی شناسند، ممکن است روش منحصر به فرد زندگی این افراد را به خاطر بی خیالی یا خوش قلبیشان بدانند اما افراد دارای تیپ شخصیتی ISFP در واقع زندگی را بسیار جدی می گیرند و به طور مداوم اطلاعات مخصوصی را گردآوری می کنند و آن را از سیستم ارزشی خود عبور می دهند و به دنبال معنای واضح و روشن این اطلاعات هستند.

این افراد عمل گرا هستند. آنها انجام دهنده خوبی هستند و معمولا  با نظریه پردازی ایده ها و مفهوم ها احساس راحتی نمی کنند مگر اینکه برنامه عملی را مشاهده کنند. اینگونه افراد در مورد روش های سنتی و قدیمی آموزش احساس خستگی می کنند و دوست دارند برای یادگیری در محیط قرار بگیرند و خودشان تجربه کنند. آنها تجزیه و تحلیل غیر شخصی را دوست ندارند و با ایده ی تصمیم گیری بر اساس منطق مخالف اند. سیستم ارزشی آنها به گونه ای است که تصمیم گیری ها به جای اینکه در برابر قوانین عینی سنجیده  شود ، در برابر باورهای ذهنی خویش ارزیابی می شود.

افرادی که دارای تیپ شخصیتی ISFP هستند به شدت باهوش اند و نسبت به دیگران هوشیار هستند. آنها به طور مداوم اطلاعات خاصی در مورد افراد را جمع آوری می کنند و به دنبال کشف منظور آنها هستند. این افراد معمولا در درک سایرین دقیق هستند.آنها انسان های خونگرم و دلسوزی هستند. آنها واقعا در مورد  افراد اطراف خود نگران و دلواپس هستند و برای اینکه بتوانند خواسته های آنان را به خوبی پاسخ دهند، به شدت خدمت گرا خواهند شد. نسبت به افرادی که به آنها نزدیک هستند احساس مراقبت عجیبی دارند و دوست دارند عشق و علاقه خود را از طریق فعالیت ها و عمل های خود به دیگران نشان دهند.

افرادی که دارای تیپ شخصیتی ISFP هستند معمولا علاقه چندانی به رهبری و کنترل افراد ندارند. همچنین دوست ندارند توسط سایر افراد رهبری یا کنترل شوند. آنها برای ارزیابی شرایط زندگی، به فضا و زمانی نیاز دارند که بتوانند تنها باشند. برای نیازهای سایر افراد نیز احترام می گذارند. اینگونه افراد احتمالا برای کارهایی که خیلی عالی انجام داده اند زیاد ارزش و اعتبار کافی قائل نیستند. سیستم ارزشی قوی و قدرتمند آنها ممکن است منجر به کمال گرایی این افراد شود و باعث گردد قضاوت سخت و شدیدی در مورد خودشان داشته باشند.  آنها هدایای مخصوصی برای دنیای خود دارند .

اینگونه افراد در  مواردی همچون ایجاد حس هنری و کمک به دیگران بسیار خوب عمل می کنند. زندگی برای این افراد زیاد آسان نیست زیرا زندگی را بسیار جدی می گیرند اما ابزارهایی دارند که می توانند زندگی را برای دیگران و خودشان شاد و لذت بخش کنند.

شخصیت های معروف ISFP  : (بر اساس نظرات , اعمال و گمانه زنی های رسانه ها )

رودولف هس / نرو (امپراطور روم) / ژاکلین کندی / مایکل جکسن / پرینس (خواننده)/ باب دیلن / جیمی هندریکس / میک جگگر / لیدی گاگا / دیوید بووی / برد پیت / جاستین تیمبرلیک / مونیکا بلوچی / نیکول کیدمن / سوفیا کاپولا / دیوید بکام / پاملا اندرسون / پرنس هری / فرل ویلیامز / زک افرون / …

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
2 نظر
 1. مژگان میگوید

  بسيار عالی
  تیپ من isfp…هست
  از اين دقيقتر نميشد منو توصيف كرد…

  1. مصطفی میگوید

   منم

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد