تیپ شخصیتی ISFJ : زاینده

0

 

در آزمون شخصیت شناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

تیپ شخصیتی ISFJ : زاینده

ساکت، آرام، دوست داشتنی و با وجدان است. می توان به این افراد تکیه کرد. معمولا نیازها و خواسته های دیگران را بر خواسته ها و نیازهای خود مقدم می دانند. احساس توسعه یافته ای از فضا و عملکرد دارند. مشاهدات درونی غنی در مورد افراد دارند.  در مورد احساسات دیگران بسیار باهوش هستند. دوست دارند به دیگران کمک کنند.

تصویری از تیپ شخصیتی ISFJ : درونگرای  حسی احساسی قضاوتی ( حس درونگرا با احساس برونگرا)

زاینده:

حالت اولیه این افراد به صورت درونی متمرکز شده و کارهای خود را توسط حواس پنجگانه انجام می دهند. حالت ثانویه بیرونی است و  بر اساس چگونگی احساسی که فرد نسبت به آنها دارد کارها را انجام می دهد. اینگونه افراد در دنیایی زندگی می کنند که واقعی و مهربان است. این افراد بسیار مهربان و خوش قلب هستند و می خواهند همه افراد آنها را دوست داشته باشند. آنها برای  هارمونی و هماهنگی ارزش زیادی قائل اند. نسبت به احساسات دیگران نیز حساس اند .

مردم افرادی که دارای تیپ شخصیتی ISFJ هستند را بسیار دوست دارند و ارزش زیادی برای آنها قائل اند.این افراد دارای دنیای درونی بسیار غنی هستند که برای مشاهده کننده گان زیاد روشن و واضح نیست. آنها به طور مداوم در مورد افراد  و موقعیت های مختلف اطلاعاتی را به دست می آورند که برایشان بسیار مهم است و آن را ذخیره می کنند. این اطلاعات ذخیره شده بزرگ معمولا بسیار دقیق است زیرا  این افراد حافظه استثنایی در مورد چیزهایی دارند که برای سیستم ارزشیشان بسیار مهم است.  به یاد سپردن بیان های خاص صورت یا گفتگوهای انجام شده برای این افراد اصلا کار سختی نیست ، حتی اگر سال ها  زمان سپری شده باشد.

اینگونه افراد ایده های بسیار روشنی در مورد رسیدن به اهداف خود دارند. آنها به امنیت و مهربانی بها می دهند و به قوانین و سنت ها احترام می گذارند. آنها به کارایی سیستم های موجود معتقد هستند و در صورتی که نیاز نباشد آن را تغییر نخواهند داد. افرادی که دارای تیپ شخصیتی ISFJ هستند کارهای خود را با انجام دادن یاد می گیرند. اینگونه افراد زیاد با خواندن کتاب یا به کارگیری نظریه ها چیزی را یاد نمی گیرند. به همین خاطر نیز در رشته های هایی که نیازمند تجزیه و تحلیل مفهومی یا نظریه است حضور پررنگی نخواهند داشت. به برنامه های عملی و کاربردی بسیار بها می دهند. روش های سنتی آموزش عالی که نیازمند نظریه پردازی و انتزاع بسیاری است ممکن است برای این افراد بسیار سخت باشد. زمانی که کاربرد چیزی را به این افراد نشان دهید راحت تر یاد می گیرند. زمانی که یک وظیفه را یاد گرفتند و با اهمیت کاربردی آن آشنا شدند، تمام تلاش خود را برای تکمیل وظایف خود انجام خواهند داد.

این افراد کارهای خود را صادقانه و خستگی ناپذیر انجام می دهند و بسیار قابل اعتمادند. اینگونه افراد دارای حس توسعه یافته ای از فضا، عملکرد و درخواست های زیبایی شناختی هستند. به همین خاطر نیز آنها خانه های تمیز و مرتبی دارند. آنها می توانند تزیینات داخلی بسیار خوبی تحویل دهند. این توانایی خاص به همراه حساسیتشان به احساس و خواسته های دیگران باعث شده است که  هدیه دهندگان بسیار خوبی باشند. این افراد می توانند بهترین هدیه را برای هر فرد انتخاب کنند.

آزمون MBTI
آزمون MBTI
تیپ ISFJ

بیشتر از انواع دیگر تیپ های شخصیتی ، ISFJ ها از احساسات داخلی خود بسیار آگاه اند و نیز احساسات دیگران را به خوبی درک می کنند. آنها معمولا احساسات خود را بیان نمی کنند و آن را در درون خویش نگه می دارند. اگر احساس منفی داشته باشند، در درون خود جمع می کنند تا یک موقعیت مناسب آن را بروز دهند.بیشتر این افراد  راه های بیان احساسات خود را یاد می گیرند و ابزار مناسبی برای بیان این احساسات قدرتمند پیدا خواهند کرد.

با اینکه دوست ندارند احساسات خود را بیان کنند اما زمانی که احساس کنند دیگران به کمک نیاز دارند حتما شروع به گفتگو خواهند کرد.در اینگونه موارد نیز می توانند کمک بسیاری به دیگران بکنند. افرادی که دارای تیپ شخصیتی ISFJ هستند معمولا حس بسیار قوی از مسئولیت پذیری و وظیفه شناسی را خواهند داشت. آنها مسئولیت پذیری خود را بسیار جدی می گیرند. به همین خاطر افراد دیگر به طور طبیعی دوست دارند به آنها تکیه کنند.  زمانی که از آنها خواسته شود کاری را انجام دهند، در گفتن نه مشکل خواهند داشت.

در این شرایط نیز آنها معمولا حس خود را به دیگران منتقل نمی کنند زیرا به شدت از درگیری و نزاع واهمه دارند و از آن متنفرند. آنها نیاز دیگران را ارجح تر از نیاز خود می دانند. این افراد باید یاد بگیرند که نیازهای خودشان را تشخیص دهند، ارزش گذاری کنند و آن را بیان نمایند. آنها به بازخورد مثبت از طرف دیگران نیاز دارند.

اگر این بازخورد مثبت وجود نداشته باشد یا با انتقاد مواجه  می شوند، نا امید خواهند شد و ممکن است حس افسردگی به آنها دست دهد. در شرایط سخت و استرس زا، شروع به تصور بروز مشکل در همه زندگی خود می کنند. در این حالت به شدت احساس بی کفایتی خواهند کرد و  مواردی همچون ” همه چیز تمام شده است”  یا ” من نمی توانم هیچ کاری را درست انجام دهم”  به ذهنشان خطور می کند. این افراد به شدت گرم ، بخشنده و قابل اعتماد هستند. آنها هدایای بسیار مخصوصی برای پیشنهاد دادن دارند ، به احساسات دیگران توجه می کنند و توانایی زیادی برای انجام دادن کارها به صورت روان و نرم خواهند داشت. به یاد داشته باشید که اینگونه افراد به احساسات گرم شما نیاز دارند.

شخصیت های معروف ISFJ  : (بر اساس نظرات , اعمال و گمانه زنی های رسانه ها )

جیمی کارتر / میت رامنی / مادر ترزا / بشار اسد / هاینریش هیملر / ژنرال فرانکو / روزا پارکس (فعال حقوق بشر) / آنتونی هاپکینز / کریستوفر واکن / فیفتی سنت / نائومی واتس / کانیه وست / کیم کارداشیان / کیت میدلتون / پرنس چارلز / جسیکا سیمپسون / تایگر وودز / بروس ویلیس / …

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد