تیپ شخصیتی ISTP : مکانیک

0

 

در آزمون شخصیت شناسی یا تست روانشناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

تیپ شخصیتی ISTP : مکانیک

آرام، محافظه کار، علاقه مندبه چگونگی و چرایی انجام کارهاست. این افراد دارای مهارت بسیار عالی در مورد کارهای مکانیکی هستند. خطر پذیرند و در لحظه زندگی می کنند. معمولا به ورزش های شدید علاقه دارند. به همسالان و سیستم های ارزش داخلی وفادارند  اما به هنگام انجام کارهای خود زیاد در مورد احترام گذاشتن به قانون فکر نمی کنند( خود را نگران نمی کنند). عملکرد تحلیلی دارند و در یافتن راه حل های  خوب برای مشکلات عملی بسیار عالی عمل می کنند.

تصویری از تیپ شخصیتی ISTP : درونگرای حسی متفکر ادراکی ( تفکر درون گرا با حس و احساس برون گرا)

مکانیک:

حالت اولیه افرادی که دارای تیپ شخصیتی ISTP هستند، تمرکز درونی است در حالیکه به طور منطقی و عقلانی با مسائل روبرو می شوند. حالت ثانویه این افراد به صورت بیرونی است که در آن کارها از طریق حواس پنجگانه در یک شکل لفظی و واقعی انجام می شود. این افراد تمایل زیادی برای درک نحوه کار اشیا دارند.  آنها در تجزیه و تحلیل منطقی بسیار خوب هستند و دوست دارند از این موارد برای کارهای عملی استفاده کنند. اینگونه افراد عموما توانایی و قدرت بسیار بالایی در اثبات کردن دارند اگرچه به نظریه یا مفاهیم علاقه زیادی نشان نمی دهند مگر اینکه یک برنامه عملی را مشاهده نمایند.

آنها دوست دارند اجزای تشکیل دهنده اشیا را از هم باز کنند و نحوه کارکرد این موارد را از نزدیک مشاهده نمایند. افرادی که دارای تیپ شخصیتی ISTP هستند معمولا روح ماجراجویانه ای دارند. آنها به موتورسیکلت، هواپیما، چتر بازی و گشت و گذار علاقه زیادی دارند. این افراد انسان های بی باکی هستند ، به شدت مستقل اند و دوست دارند خودشان تصمیم بگیرند. آنها به قوانین و مقررات عقیده ای ندارند و آن را دنبال نمی کنند زیرا این گونه موارد توانایی آنها را برای انجام دادن کارهایشان محدود می کند.

آنها به علل و اعتقادات خود وفادار هستند و اعتقاد محکمی به این دارند که باید با افراد با عدالت و مساوات رفتار شود. اگرچه آنها به قوانین و مقررات سیستم احترام نمی گذارند اما قوانین و دستورالعمل های خود را برای رفتار صادقانه دنبال می کنند. آنها از شرکت در کارهایی که قوانین شخصیشان را نقض می کند، خودداری می کنند. نسبت به اعضای خانواده و دوستان خود وفادار  و صادق هستند. اینگونه افراد دوست دارند بیشتر زمان خود را به تنهایی بگذرانند زیرا در این مواقع قادرند کارهای خود را تنظیم و مرتب کنند.

افرادی که تیپ شخصیتی ISTP را دارند، معمولا عمل گرا هستند. آنها دوست ندارند تمام روز خود را پشت میز بگذرانند و برنامه ریزی های بلند مدت انجام دهند. در مورد اتفاقاتی که به سرعت رخ می دهد معمولا سازگار و خود به خود عمل می کنند.آنها مهارت های فنی بسیار قوی دارند و می توانند رهبران فنی موثر و مفیدی باشند. اینگونه افراد بر روی جزییات و کارهای عملی تمرکز می کنند. آنها احساس بسیار عالی از اقدامات مهم و دریافت جزییات دارند که آنها را قادر می سازد تصمیمات موثر، سریع و جدی بگیرند.  اینگونه افراد معمولا از قضاوت کردن بر اساس ارزش های شخصی اجتناب می کنند و  معتقد هستند که قضاوت باید بی طرفانه و بر اساس حقایق باشد.

به طور طبیعی در مورد تحت تاثیر قرار دادن دیگران فکر نمی کنند. به احساسات خودشان توجهی ندارند و حتی به آن اعتماد ندارند و سعی می کنند این احساسات را نادیده بگیرند زیرا در تشخیص بین واکنش های عاطفی و قضاوت ارزشی مشکل دارند. همین امر ممکن است باعث ایجاد مشکل در چنین افرادی شود.

اگر تحت شرایط شدید استرس زا قرار گیرند ممکن است واکنش های شدید احساسی  یا خشم را از خود بروز دهند . اینگونه افراد در شرایط بحرانی بسیار عالی رفتار می کنند. آنها ورزشکاران بسیار خوبی هستند و هماهنگی بسیار  عالی در مورد چشم و دست های خود دارند. معمولا مشکل زیادی با درس و مدرسه نخواهند داشت زیرا درون گرا هستند و می توانند به طور منطقی بیندیشند. آنها معمولا افراد صبوری هستند اگرچه ممکن است در برخی از موقعیت ها عصبانی شوند.

افرادی که تیپ شخصیتی ISTP را دارند معمولا به طور طبیعی توانایی های زیادی دارند که این افراد را برای انجام کارهای مختلف عالی می سازد. با اینحال، آنها به هنگام انجام کارهایی که به مهارت فنی و تجزیه و تحلیل منطقی نیاز دارد بسیار خوشحال تر هستند. برای برداشتن قدم های بعدی به توانایی خود اعتماد می کنند. اینگونه افراد خوش بین، خوش مشرب ، وفادار به افراد، بخشنده و  قابل اعتماد هستند.

ترتیب اولویت عملکردی یونگ:

غالب: تفکر درونگرا

کمکی : احساس برونگرا

قسمت سوم: شهود درونگرا

درجه دوم: احساس برونگرا

شخصیت های معروف ISTP  : (بر اساس نظرات , اعمال و گمانه زنی های رسانه ها )

استیو جابز / جک دورسی (بنیانگذار توییتر) / دالای لاما/ ولادیمیر پوتین / یولیا تیموشنکو / استنلی کوبریک / فرانک زاپا / کلینت ایستوود /مایلز دیویس/ امینم / تام کروز/ هریسون فرود/ دمی مور / الن پیج / اسکارلت جوهانسون/ اسنوپ داگ/بروس لی / وودی آلن/ دنیل کریگ / بیل مورای / اشتون کوچر / امیلی بلانت / جنا جیمسون ( بازیگر) / سایمون کاول/

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد