انواع جراحی زیبایی سینه

0

جراحی های زیبایی سینه شامل بزرگ کردن سینه (تزریق چربی و پروتزسینه) ، کوچک­ سازی , بازسازی و لیفت سینه میباشند . باهم به طور مختصر هر کدام را مرور میکنیم

عمل جراحی پروتز سینه :

دو نوع اصلی پروتز سینه وجود دارد : آب نمکی و سیلیکونی

پروتز های آب نمکی، پوشش­های سیلیکونی هستند که با سرم نمکی استریل (سالین) پر شده ­اند.  برخی از آن­ها از قبل پر شده و برخی دیگر در طول عمل پر می­شوند.

پروتز های ژل سیلیکونی شامل پوشش سیلیکونی هستند که با ژل سیلیکون پر شده­ اند. اگرچه بسیاری از خانم ها می­گویند که پروتز سیلیکونی نسبت به نوع نمکی طبیعی­ تر به نظر می­ آیند اما در صورت ایجاد نشت خطر بیشتری را به همراه دارند.

هر دو نوع پروتز نمکی و سیلیکونی در اندازه­ های مختلفی ساخته می­شوند و دارای پوشش­های صاف یا بافتی هستند که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند .

عمل پروتز سینه چگونه انجام میشود ؟

از آنجا که سینه ­ها می­توانند تا اواخر سنین نوجوانی یا اوایل بیست سالگی به رشد خود ادامه دهند، مطابق ضوابط FDA،  زنان برای استفاده از پروتز سینه آب نمکی باید حداقل 18 سال و برای استفاده از پروتز سیلیکونی حداقل 22 سال سن داشته باشند.

این عمل یک تا دو ساعت طول می­کشد و معمولا با بیهوشی عمومی خواهد بود .

جراح بسته به بدن، نوع پروتز و میزان بزرگی مد نظر سینه، یک برش در زیر سینه، زیر بغل یا اطراف نوک سینه شما ایجاد می­کند.

جراح، پروتز سینه را در محل مناسب در بالا یا زیر عضله سینه شما قرار می­دهد. پس از قرارگیری پروتز،  برش­ها را با بخیه می­بندد.این بخیه ها معمولا جذبی هستند. در این حین باید اندازه سینه , فرم و تقارن سینه ها نیز بررسی شود .

بهبودی بعد از جراحی پروتز سینه

بعد از عمل جراحی، سینه ­ها پانسمان خواهند شد. همچنین تا مدتی سینه ها کبود و متورم خواهند بود و معمولا باید تا چند روز از سوتین های مخصوص استفاده کنید .ممکن است لوله هایی در زیر بازو برای جمع آوری هر گونه خون و ترشحات قرار داده شود که بعد از چند روز برداشته میشوند .

باید تا چند مدت پس از عمل پروتز سینه، به خودتان استراحت بدهید.  به عنوان مثال نباید تا شش هفته بعد از عمل کارهای سنگین انجام دهید.

مسکن­های دم دستی مانند استامینوفن میتواند به کاهش درد احتمالی کمک کند.  پزشک ممکن است برای شما داروهای ضد درد نیز تجویز کند.

عوارض احتمالی جراحی پروتز سینه

اگرچه این یک جراحی زیبایی است، اما عمل پروتز سینه ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد :

درد سینه

کم شدن حس در سینه ها

ایجاد بافت زخم وسفت شدن آن در ناحیه اطراف پروتز

خون­ریزی

عفونت

مشکلات در اندازه یا شکل پروتز (برای مثال ممکن است سینه ­ها متقارن نباشند)

احتمال پارگی و نشت پروتز نیز وجود دارد.  در صورت پارگی پروتزهای پر شده با آب نمک , مایع درون آن بدون مشکل توسط بدن جذب می شود اما با پارگی سیلیکون ممکن است ژل سیلیکونی در داخل پوشش پروتز بماند و یا به بیرون درز کند.  هنگامی که پروتز آب نمکی پاره شود، کوچک می­شود اما پروتز سیلیکونی هنگام پارگی ممکن است هیچ علامت آشکاری نداشته باشد که به آن پارگی خاموش گفته می­شود.

زنانی که جراحی پروتز سیلیکونی انجام داده ­اند، به منظور بررسی پارگی خاموش باید سه سال پس از انجام عمل و سپس هر دو سال یکبار اسکن ام آر آی MRI انجام دهند. در صورت پارگی پروتز ها، باید آنها را برداشته یا جایگزین کنید.

وجود پروتز سینه می­تواند انجام ماموگرافی را دشوارتر کند . برای رفع این مشکل عکسهای بیشتری از سینه میگیرند در حالی که کمی بافت پروتزی را کنار زده تا بتوان بخش های بیشتری را دید .

شیر دهی با پروتز معمولا مشکلی ندارد .

کوچک­ سازی سینه (ماموپلاستی)

عمل کوچک ­سازی سینه اغلب در خانم­هایی که سینه ­های بزرگ و سنگینی دارند و به واسطه آن به ناراحتی­هایی از جمله درد گردن ، کمر و بی حسی یا ضعف دچار شده ­اند استفاده می­شود. در طی این روش، پوست ، چربی و بافت اضافی سینه برداشته می شود.

بازسازی سینه

Breast reconstruction

جراحی بازسازی سینه اغلب در زنانی که تحت عمل برداشتن سینه به عنوان درمانی برای سرطان سینه قرار گرفته­ اند انجام می­شود .

در این روش سینه با ظاهر، فرم و حجم مورد نظر مجدداً ایجاد شده و نوک سینه(نیپل) نیز بازسازی می­شود. معمولا هنگامی که اعصاب حسی یا غدد و مجاری شیری برداشته شوند یا آسیب قابل توجهی دیده باشند، احساس طبیعی سینه و عملکرد آن مانند قابلیت شیردهی، باز نمی­گردد.

ظاهر، فرم و حجم سینه را می­توان با پروتز سینه یا بافت طبیعی بدن بیمار بازآفرینی کرد. در بعضی مواقع می توان از قسمتی از دیواره تحتانی شکم استفاده کرد.  سایر گزینه ­های بافتی برای بازسازی سینه (استفاده از بافت خود شما)، استفاده از ماهیچه کمر یا پوست، چربی و عضله باسن است.

لیفت سینه (ماستوپکسی)

در بعضی از خانم­ها، به دلیل ضعف و مقاومت پایین پوست وزن سینه به درستی تحمل نشده و باعث ایجاد افتادگی در آن می­شود.  در این وضعیت به منظور لیفت سینه، پوست اضافی آن باید برداشته شود.  چندین روش جراحی وجود دارد از جمله:

برش دونات (گرد) برش فقط در اطراف هاله دور نوک سینه ( نیپل) انجام می­شود. (donut)

برش سوراخ کلید برش در اطراف هاله دور نوک سینه تا پایین انجام می­شود.(lolltpop , keyhole)

برش به شکل T معکوس یا لنگر، دور سینه و زیر نوک سینه انجام­ می­شود.(anchor, wise pattern)

برش هلالی به شکل نیم دایره در بالای هاله دور نوک سین (Crescent)

انواع برش لیفت سینه
انواع برش لیفت سینه
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد