با تتو میشود ام آر آی (MRI) گرفت؟

0

طبق گفته ی محققین کالج دانشگاهی لندن , انجام ام آر آی (MRI) برای کسانی که تتو دارند تا حد زیادی امن است . البته نه در همه موارد !

در حالیکه هرساله میلیونها نفر از کسانی که تتو دارند بدون هیچ مشکلی ام آر آی انجام میدهند در برخی موارد نادر این کار باعث ایجاد عوارض شده است .

عوارضی مانند کشید شدن پوست هنگام ام آر آی به دلیل خاصیت آهنربایی رنگدانه های برخی جوهر های تتو که با  میدان قوی مغناطیسی دستگاه ام آر آی اختلال ایجاد میکند .

وجود تتو در هنگام ام آر آی میتواند باعث جذب انرژی و افزایش احتمال سوختگی گردد (این انرژی در حالت عادی باید در بدن گسترده شود )

در کالج دانشگاهی لندن 330 داوطلب دارای تتو قبل و بعد از ام آر آی تحت آزمایش قرار گرفتند . (در کل 932 عدد تتو ) .

در این آزمایش اکثر تتو ها مشکی و تعدادی هم رنگهای دیگر را شامل میشده . برای جلوگیری از احتمال سوختگی داوطلب ها سایز و تعداد تتو ها برای هر نفر دارای محدودیت بوده به این صورت که هر تتو از 20 سانتیمتر بزرگتر نبوده و بیشتر از پنج درصد از بدن داوطلب پوشیده از تتو نباشد .

تقریبا هیچ عوارضی در اکثریت قاطع داوطلبان مشاهده نشد بجز یک مورد جزیی که شامل حس مور مور در پوست بوده و این مورد بعد از 24 ساعت بدون درمان خاصی برطرف شد .

از نظر محققان کالج دانشگاهی لندن طبق این تست و بر اساس تعداد افرادی که آزمایش شدند و همچنین تحت محدودیتهایی که از نظر سایز و تعداد تتو در این آزمایش  وجود داشت , خطر انجام ام آر آی برای افرادی که دارای تتو هستند بسیار پایین است .

پی نوشت : تتو در برخی موارد میتواند باعث جلوگیری از انجام ام آر آی شود و این بستگی به تشخیص پزشک و اپراتور آم آر آی و نوع و سایز تتو دارد .

 

منبع :
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/news/20190213/tattooed-and-need-mri-what-you-need-to-know
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد