بهبود عملکرد مغز در افراد مسن با فعالیت جنسی

0

فعالیت جنسی در سنین پیری میتواند باعث بهبود عملکرد مغز شود .

هشدار :این مقاله به هیچ وجه فعالیت جنسی غیر سالم و غیر شرعی را تشویق و پیشنهاد نمیکند و صرفا نتایج یک تحقیق دانشگاهیست .

در دانشگاه کاونتری محققان دریافتند کسانی که در سنین پیری به طور مرتب فعالیت سالم جنسی داشته باشند  تکلم روان تر و قدرت درک بهتری از اشیاء اطرافشان را دارند .

این تحقیق , منتشر شده در  22 ژوئن 2017 در ژورنال

Journals of Gerontology Series B: Psychological and Social Sciences

شامل 73 نفر با سنین ما بین 50 تا 83 سال میشود .

شرکت کنندگان در یک پرسشنامه ذکر کردند که در 12 ماه گذشته به طور میانگین چه مقدار سکس داشته و از لحاظ جنسی فعال بوده اند چه هفتگی و ماهانه بوده و یا هیچوقت . همچنین راجع به سلامتی و شیوه زندگی نیز سوالاتی پرسیده شد .

28 مرد و 45 زن همچنین در تستی برای بررسی سلامت مغز شرکت کردند که شامل میزان تمرکز , حافظه , قدرت و روانی تکلم , زبان و قدرت درک و شناخت تصویری میشود .

در یکی از تستها شرکت کنندگان 60 ثانیه زمان داشتند تا هر تعداد حیوان را که میتوانند نام ببرند و سپس  در حد توان هر تعداد کلمه را که با حرف f آغاز میشود نام ببرند . این تست ها روی توانایی های شناختی و توانایی کلامی شفاهی تمرکز دارد .

شرکت کنندگان همچنین در تستی شرکت کردند که برای سنجش توانایی درک و شناخت تصویریست و شامل کپی کردن یک طراحی پیچیده و طراحی صفحه ساعت با استفاده از حافظه میشود .

در این دو رشته تست , شرکت کنندگانی که در زندگی فعالیت جنسی هفتگی بیشتر داشتند ,  توانستند امتیاز بیشتری کسب کنند بخصوص در قسمت توانایی کلامی شفاهی .

اما میزان تکرار فعالیت جنسی در میزان حافظه و توجه تاثیری نداشت.

 

این تحقیق بر اساس تحقیق قدیمی تر انجام شد که در سال 2016 شروع شد . در آن تحقیق مشخص شد که افرادی در سنین بالا با فعالیت بیشتر جنسی در تستهای شناختی امتیاز بیشتری کسب کردند نسبت به کسانی که از لحاظ جنسی فعال نبودند .

اما در این تست جدید محققان بیشتر بر روی تاثیر میزان تکرار فعالیت جنسی تمرکز کردند .(به طور مثال آیا فعالیت جنسی افراد مسن هفتگی بوده و یا ماهانه و روزانه) و همچنین در این تحقیق تست های بیشتری برای بررسی توانایی های شناختی انجام شد.

دانشمندان میگویند در تحقیقات بعدی میتوانند بر روی عناصر شیمیایی مثل دوپامین و اکسی توسین تمرکز کنند , عناصری که میتوانند در رابطه با فعالیت جنسی و بهبود توانایی مغز تاثیر داشته باشند .

محقق ارشد دکتر هارلی رایت Dr Hayley Wright از دانشگاه کاونتری و بخش تحقیقات روانشناسی و رفتاری میگوید :

از لحاظ جنبه اجتماعی و فیزیکی فعلا ما میتوانیم به طور حدودی صحبت کنیم ولی بسیار علاقه مندیم که جنبه های شیمیایی و بیلوژیکی این نظریه را هم بررسی کنیم .

هربار ما تست جدیدی انجام میدهیم بیشتر به مکانیزم و دلایل و روابط بین فعالیت جنسی در سنین پیری و افزایش توانایی های شناختی پی میبریم .

مردم دوست ندارند راجع به فعالیت جنسی افراد مسن فکر کنند ولی ما باید این تفکر را به چالش بکشیم زیرا همه ما روزی پیر خواهیم شد و نیاز های فیزیکی و روانی مختلفی خواهیم داشت و میتوانیم سالم زندگی کنیم .

 

تحقیق توسط دانشگاه کاونتری انجام شده .

http://www.coventry.ac.uk/

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد