تست شخصیت شناسی MBTI

تست MBTI (میرز بریگز) مجموعه سوالاتیست که با هدف شناسایی جنبه های شخصیتی شما طراحی شده و می تواند شما را در یکی از 16 نوع تیپ شخصیتی که معرفی میکند جا دهد . سوالات ساده هستند وباید ترجیحا با صداقت پاسخ داده شوند .

برای تست میتوانید به این سایت بروید : (آدرس زیر را در نوار آدرس مرورگر تایپ یا کپی کنید)

https://www.16personalities.com/fa

شانزده تیپ شخصیتی از کجا آمده؟

یونگ می‌گوید چهار تیپ شخصیتی اصلی داریم – که دو به دو مخالف همند- و دو گرایش اصلی که بدون اولویت اینهایند :

N شهودی ( در مقابل حسی) : همچنان که از اسمش پیداست این تیپ بیشتر به درکشان، الهامشان و شهودشان بها می‌دهند. معمولن نسبت به جزئیات اطراف بی‌توجه‌اند. تیپ کلاسیک عارفان و نویسنده‌هاست.

S حسی ( در مقابل شهودی) : که به حواس پنجگانه تکیه دارند، مزه و رنگ و بافت و صدا را خوب درک می‌کنند. به همین دلیل هم میان نقاشان و آهنگسازها می‌شود سراغشان را گرفت هم بین خوش‌خوراک‌ها و دون‌ژوان‌ها.

T عقلی ( در مقابل احساسی) : این تیپ منطقی فکر می‌کند. توضیح خاصی ندارد. خوراک کارهای مهندسی‌ست.

F احساسی ( در مقابل عقلی) : احساسات، همان معنای احساسات که معمولن به شکل کلیشه‌ای قلمرو زنانه می‌دانیم. این تیپ می‌توانند می‌توانند هنرمند یا سانتی‌مانتال از آب درآیند.

گر چه خود یونگ هیچ‌وقت تست دقیقی برای شناخت این ‌تیپ‌ها ارائه نکرد اما تست‌های زیادی بر اساس تیپ‌شناسی‌اش طراحی شده. طی این سالها یک تست جهانی معتبر برای تشخیص تیپ طراحی شده.  که البته دو فونکسیون دیگر هم به  قبلی‌ها افزوده و برای آزمون استخدامی اغلب جاهای معتبر استفاده می‌شود. Judgment و Perception دو فونکسیون دیگری‌ست که گویی حضورشان تکمیل کننده تیپ‌هاست.

J جاجمنت ویژگی کسانی‌ست که درباره زندگی موضع‌گیری و قضاوت و مبارزه می‌کنند

P پریسپشن مال کسانی‌ست که ناظرند.

این چهار تیپ اصلی که گفتم دو به دو می‌توانند در یک شخصیت جمع شوند . یعنی طرف یکی از دو گرایش شهودی، حسی به علاوه یکی از دو گرایش عقلی، احساسی را داشته باشد. که کلن 4 تیپ را می‌سازند، حالا دو گرایش اصلی درون‌گرا (I) و برون‌گرا (E) هم اضافه می‌شود و تعداد تیپ‌های شخصیتی یونگ می‌شود 8 تا. درون‌گرا کسی‌ست که از تنهایی انرژی می‌گیرد و برون‌گرا کسی‌ست که از معاشرت. تشخیص این یکی معمولن ساده است.

با اضافه کردن فاکتور های j و P تعداد تیپ به 16 عدد میرسد .

تیپ های شخصیتی در تست MBTI

روی هرکدام از دکمه ها کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر بروید .

 

ISFP    ISFJ    ISTP    ISTJ

 

INTP    INTJ    INFP    INFJ

 

ESFJ    ESFP    ESTP    ESTJ

 

ENTJ    ENTP    ENFJ    ENFP

 

برگرفته از وبلاگ خواب بزرگ و سایت 16PERSONALITIES