تیپ شخصیتی ENTJ : فرمانده

0

 

در آزمون شخصیت شناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

تیپ شخصیتی ENTJ : فرمانده

مدعی و صریح است. توانایی عالی در درک مشکلات سازمانی دارد و می تواند راه حل های خوبی ایجاد کند. باهوش و آگاه است. در سخنرانی های عمومی خوب عمل می کند. به دانش و شایستگی بها می دهد و معمولا در مقابل ناکارآمدی و به هم ریختگی کم صبر است .

تیپ شخصیتی ENTJ : برونگرای شهودی تفکری قضاوتی( تفکر برونگرا با شهود درونگرا)

فرمانده :

در درگیری با مسائل منطقی و عقلانی است.

این افراد رهبران خوبی هستند. در دنیایی از احتمالات زندگی می کنند . علاقه شدیدی به رهبری دارند

. توانایی خوبی برای جذب مقدار زیادی از اطلاعات  دارند . بیشتر از هر چیزی بر روی کار خود تمرکز می کنند. به طور مداوم محیط پیرامون خود را بررسی می کنند تا مشکلات احتمالی را پیدا کنند و برای آنها راه حل های مناسبی بیابند.

معمولا همه چیز را از یک دیدگاه بلند مدت می بینند.   در تشخیص  و تعیین برنامه ها موفق عمل می کنند.

در دنیای کسب وکار نیز موفق خواهند بود زیرا رهبری خوبی دارند. برای رسیدن به شغل مورد نظر خود تلاش زیادی می کنند.  جای زیادی برای خطا در دنیای این افراد وجود ندارد. از اینکه خطاها و اشتباهات تکرار شوند بیزارند.  د

در مقابل ناکارآمدی صبر و تحمل زیادی ندارند. زمانی که صبر و تحملشان در این موارد تمام شود ممکن است خشن و عصبانی شوند زیرا هماهنگی خوبی با احساس مردم ندارند. بر خلاف سایر تیپ های شخصیتی، به طور طبیعی در مقابل افرادی که دنیا را همانند آنان نمی بینند، هماهنگی خوبی ندارند. باید به طور مداوم در تشخیص ارزشها و عقاید سایر افراد کار کنند. در نبود این هوشیاری، ممکن است افراد از خود راضی و تهدید کننده ای باشند. این موضوع ممکن است اصلی ترین مشکل این افراد باشد.

این افراد قدرت شخصی بسیار بالایی دارند که می تواند این افراد را برای رسیدن به اهدافشان یاری کند. با اینحال، این قدرت شخصی،  یک عامل از خود بیگانگی و خود بزرگنمایی است که باید این افراد از آن خودداری و اجتناب کنند .

بسیار قوی ، مصمم و قاطع هستند. تصمیمات سریعی می گیرند و در نشان دادن عقاید و تصمیمات خود نیز بسیار سریع عمل می کنند. افرادی که شهود خود را به طور کافی توسعه نداده باشند ممکن است تصمیمات شدیدی بگیرند، بدون اینکه تمامی مسائل و راه حل های موجود را درک کنند.

از سوی دیگر، افردی که سمت تفکر خود را به خوبی گسترش نداده اند ممکن است در اعمال منطق به بینش خود مشکل داشته باشند و تصمیمات ضعیفی اتخاذ نمایند. در اینگونه موارد ممکن است ایده های درخشانی داشته باشند اما مهارت اندکی برای تعیین و درک راه های رسیدن به آن را خواهند داشت.افرادی که کمتر از حد ایده آل گسترش و توسعه یافته اند، ممکن است دیکتاتور باشند.

به دیگران دستور بدهند و بدون دلیل از آنها بخواهند کارها را مطابق میل او انجام دهند. اگرچه این افراد به طور طبیعی با احساسات مردم هماهنگ نیستند اما به طور مکرر رگه احساساتی قوی خواهند داشت. اغلب این احساسات برای این افراد بسیار قدرتمند است اگرچه سعی می کنند از دیگران پنهان کنند.

از آنجایی که دنیای احساسات و ارزشها در این افراد زیاد کامل نیست، ممکن است برخی از مواقع قضاوت های ارزشی انجام دهند و احساساتی داشته باشند که نامناسب  است و باعث ایجاد مشکل می شود.

دوست دارند با مردم تعامل داشته باشند. به عنوان افراد برونگرا، انرژی زیادی دارند .  هیچ چیزی به اندازه یک مکالمه چالش برانگیز و سرزنده و شاداب برای این افراد لذت بخش نیست.  از افرادی که در مقابلشان می ایستند و با آنها بحث می کنند بسیار خوششان می آید.

افراد زیادی اینگونه نیستند بنابراین  این افراد حضور بسیار قوی و پویایی دارند .مهارت های شفاهی آنها  عالی است و اعتماد به نفس خوبی دارند. حتی افرادی که دارای اعتماد به نفس بالا هستند در مقابل این افراد کم می آورند.  دوست دارند خانه زیبایی داشته باشند که با وسایل و اسباب زیبا نیز تزیین شده است.  تاکید زیادی بر روی تحصیلات فرزندان خود دارند .

تمایل دارند با همسر خود رابطه خوبی داشته باشند.این افراد با کسانی خوب زندگی می کنند که دارای یک تصویر شخصی قوی از خود باشندو از نوع تیپ شخصیتی تفکری باشد. از آنجایی که این افراد در درجه اول بر روی شغل خود تمرکز می کند،

برخی از آنها بیشتر اوقات در منزل نیستند و اگر هم حضور فیزیکی داشته باشند ذهنشان پیش شغل و کارشان خواهد بود.

قاطع، نوآور است و توانایی عالی برای تبدیل نظریه و احتمالات به برنامه های کاربردی دارد. آنها معمولا شخصیت فوق العاده قوی  دارند و ابزار لازم برای رسیدن به تمامی اهداف خود را مهیا می کنند.

ترتیب اولویت عملکردی یونگ:

غالب:تفکر برونگرا

کمکی: شهود درونگرا

قسمت سوم: حس برونگرا

درجه دوم: احساس درونگرا

شخصیت های معروف ENTJ:(بر اساس نظرات و گمانه زنی های رسانه ها )

وارن بافت / جرج کلونی / جولیوس سزار / مایکل داگلاس / شان کانری / هریسون فورد / ووپی گلدبرگ / اسکار شیندلر / تونی رابینز / سایمون کاول / مادلین آلبرایت / …

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد