تیپ شخصیتی ENTP: رویایی

0

 

در آزمون شخصیت شناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

شخصیت ENTP : رویایی

خلاق، مدبر و از لحاظ هوشی بسیار سریع است. در طیف گسترده ای از مسائل خوب عمل می کند. از مسائل بحث بر انگیز لذت می برد . از ایده ها و پروژه های جدید هیجان زده می شود اما ممکن است جنبه های عادی زندگی را نادیده بگیرد. به طور کلی قاطع و صریح است. از  بودن با افراد لذت می برد . توانایی عالی برای درک مفاهیم و اعمال منطق برای یافتن راه حل های جدید دارد.

تیپ شخصیتی ENTP : برونگرای شهودی متفکر ادراکی ( شهود برونگرا با تفکر درونگرا)

رویایی:

با وجود شهود برونگرا ، علاقه اولیه این افراد در زندگی درک جهانی است که در آن زندگی می کنند.

آنها به طور مداوم، ایده ها و تصاویری در مورد موقعیت های موجود به دست می آورند. از شهود خود برای پردازش این اطلاعات استفاده می کنند و توانایی درک بالایی از موقعیت ها را دارند. درک عمیقی از محیط  و اطراف خود دارند. این توانایی برای درک شهودی افراد و موقعیت ها باعث شده است مزایای بسیاری در زندگی داشته باشند.

معمولا مسائل را به سرعت درک می کنند. انعطاف پذیر هستند و با انواع مختلفی از وظایف خود را وفق می دهند. در بیشتر کارها خوب عمل می کنند. از آنجایی که آنها توانایی های شهودی خود را بعدا رشد و توسعه می دهند، در مورد احتمالات بسیار آگاه خواهند بود و همین امر موجب می شود به هنگام حل مشکلات توانایی خوبی داشته باشند.

آنها افرادی با ایده های عالی هستند. توانایی های ادراکی آنها باعث شده است احتمالات را در هر جایی مشاهده کنند. در مورد ایده های خود مشتاق و هیجان زده هستند و می توانند شوق و اشتیاق خود را به دیگران نیز انتقال دهند.

علاقه کمتری برای توسعه برنامه ها و تصمیم گیری دارند. دنبال کردن یک ایده برای انجام دادن کامل آن می تواند برای آنها دشوار باشد. برای برخی از این افراد، چنین مواردی موجب می شود کارهای خود را به طور کامل انجام ندهند. افرادی که فرآیندهای تفکر خود را به طور کامل گسترش نداده اند، نمی توانند از یک ایده به ایده دیگر پرش کنند.

برای اینکه بتوانند از تمامی مزایای مرتبط با ایده های خود بهره مند شوند باید مراقب افکار خود باشند. فرآیند کمکی تفکر درونگرا ، مرحله تصمیم گیری این افراد را شکل می دهد. اگرچه آنها  به جذب اطلاعات بیشتر از تصمیم گیری علاقه نشان می دهند اما برای رسیدن به نتایج، کاملا منطقی و عقلانی هستند. زمانی که تفکر را به درک شهودی خود اعمال می کنند، نتیجه می تواند بسیار قدرتمند باشد. فردی که به خوبی توسعه یافته ، می تواند رویایی و مبتکر باشد.

این افراد سخنگوهای مسلطی هستند، ذهنی سریع دارند  و از صحبت های شفاهی با دیگران لذت می برند. دوست دارند در مورد مسائل بحث کنند. زمانی که اصول خود را بیان می کنند، ممکن است احساس خوبی نداشته باشند. نوع شخصیت ENTP برخی از اوقات با عنوان وکیل یاد می شود.  می تواند به سرعت موقعیت را درک کند و به صورت منطقی و عینی با آن برخورد نماید. بخش تفکر آنها فعالیت و تصمیماتشان را بر اساس قوانین و مقررات ایجاد می کند. اگر در حال مبارزه با فردی باشد که مرتکب جرمی شده است، می توانند از این قضیه بهترین استفاده را بکنند.

افرادی که به طور طبیعی عناصر انسانی و شخصی را در فرآیند تصمیم گیری خود دخیل نمی کنند باید قسمت شخصی و  خصوصی موقعیت را در نظر داشته باشند. این یک مشکل اساسی برای چنین افرادی است.

اگرچه توانایی منطقی آنها می تواند بسیار عالی عمل کند اما ممکن است آنها را  از سایر مردم جدا کند. شاید بتوان گفت سمت کمتر توسعه یافته این افراد بخش حسی-احساسی است. اگر بخش حسی نادیده گرفته شود، ممکن است تمایلی به توجه و مراقبت از جزییات زندگی نداشته باشند. اگر بخش احساسی نادیده گرفته شود، ممکن است به اندازه کافی برای ورودی سایر افراد ارزشی قائل نشوند.

در شرایط استرس زا، ممکن است توانایی خود را برای تولید احتمالات از دست بدهند و با جزییات زیادی روبرو شوند. این جزییات در نگاه اول ممکن است برای آنها مهم باشد اما در واقعیت برایشان زیاد هم مهم نیست.

به طور کلی، این افراد رویاپردازان خوش بینی هستند. به دانش ارزش و بهای زیادی می دهند و بیشتر زمان خود را به دنبال درک صحیح از زندگی می گذرانند. در دنیایی از احتمالات زندگی می کنند و در مورد مفاهیم، چالش ها و دشواری ها هیجان زده می شوند. زمانی که با مشکلی مواجه می شوند، راه حل های ابتکاری ایجاد می کنند، خلاق، باهوش ، با ذکاوت و نظری هستند.

ترتیب اولویت عملکردی یونگ:

غالب:شهود برونگرا

کمکی:تفکر درونگرا

قسمت سوم:احساس برونگرا

 درجه دوم: حس درونگرا

شخصیت های معروف ENTP:(بر اساس نظرات و گمانه زنی های رسانه ها )

سقراط / بنجامین فرانکلین / ریچارد فی من / دیوید هیوم / ماکیاولی / ولتر / برتراند راسل / کارل پوپر / استیو ووزنیاک / هنری کیسینجر / مائو / ….

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد