تیپ شخصیتی ESFJ :مراقب

0

 

در آزمون شخصیت شناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

تیپ شخصیتی ESFJ : مراقب

خونگرم، محبوب و با وجدان است. تمایل دارد نیازهای دیگران را بر نیازهای خود ارجح بشمارد. احساس قوی برای وظایف و مسئولیت هایش دارد. به سنت ها و امنیت ارزش زیادی می دهد. علاقه مند خدمت کردن به دیگران است. برای اینکه حس خوبی نسبت به خود داشته باشد به تقویت مثبت نیاز دارد. حس توسعه یافته خوبی برای فضا و عملکرد دارد.

تصویری از تیپ شخصیتی ESFJ : برونگرای حسی احساسی قضاوتی ( احساس برونگرا با حس درونگرا)

حالت اولیه زندگی در این افراد به صورت بیرونی متمرکز است و کارها را بر اساس احساسی که دارند و اینکه چگونه با سیستم ارزشی شان منطبق است انجام می دهند. حالت ثانویه نیز درونی است و موارد از طریق حواس پنجگانه و به شکل لفظی و واقعی گرفته می شود. آنها مردم را دوست دارند. خونگرم اند و علاقه مند دیگران هستند.

از حس و قضاوت خود برای جمع آوری اطلاعات خاص و با جزییات در باره دیگران استفاده می کنند و این اطلاعات را به قضاوت های حمایتی تبدیل می نمایند. دوست دارند افراد را دوست داشته باشند و مهارت ویژه ای برای انجام کارهای مثبت نسبت به دیگران دارند. در درک دیگران عالی هستند. تمایل قوی برای دوست داشته شدن دارند . مردم نیز دوست دارند در اطراف آنها باشند زیرا باعث می شوند حس خوبی در سایر افراد و خودشان ایجاد شود.

مسئولیت های خود را بسیار جدی می گیرند و بسیار قابل اعتمادند. به امنیت و پایداری ارزش می دهند و تمرکز قوی بر روی جزییات زندگی دارند. آنها قبل از دیگران مشکلات را می بینند و به دنبال راه حل های آن هستند. از انجام اینگونه وظایف لذت می برند . گرم و پرانرژی هستند. به تایید دیگران نیاز دارند تا حس خوبی در مورد خودشان داشته باشند.

از بی تفاوتی و درک نشدن بیزارند. بسیار بخشنده اند و از شادی دیگران احساس رضایت و خشنودی می کنند. دوس دارند به خاطر چیزی که هستند مورد تحسین دیگران قرار گیرند. نسبت به دیگران حساس اند و در برخی از مواقع در مورد افرادی که دوستشان دارند، پذیرفتن یا حس یک واقعیت تلخ برایشان دشوار است. از آنجایی که احساس برونگرا بر شخصیت آنها غالب است، بر روی درک دیگران تمرکز دارند. نیاز قوی برای دوست داشته شدن و تحت کنترل بودن دارند.

 معمولا ایده های خوبی در مورد انجام کارها دارند و در مورد بیان این عقاید خجالتی نیستند. با اینحال، ارزش ها و اخلاقیات خود را در برابردنیای اطراف خود سبک و سنگین می کنند. دارای کدهای اخلاقی بسیار قوی هستند اما این کدهای اخلاقی بیشتر از اینکه توسط ارزشهای درونی خودشان تعیین شود توسط جامعه مشخص و تعریف می گردد.برای این افراد،کیفیت فداکارانه ، واقعی و خالص است.

برای افرادی که ارزشهای خود را با سبک و سنگین کردن آن در مقابل سیستم ارزش بیرونی به خوبی توسعه نداده باشند ممکن است ارزشهای سوال برانگیزی را در خود توسعه دهند. در اینگونه موارد، اغلب به یکپارچگی سیستم ارزشی خود معتقد هستند. درک درونی از ارزشهایی که باید تنظیم شوند ندارند. در سبک و سنگین کردن ارزش های خود در مقابل جامعه، پشتیبانی زیادی برای گناه های اخلاقی پیدا می کنند که دوست دارند آن را توجیه نمایند.

اینگونه افراد در واقع می توانند انسان های خطرناکی نیز باشند. احساس برونگرا باعث می شود کنترل کنند و کارها را به دست گیرند و عدم شهود آنها را از دیدن فضاهای بزرگ باز می دارد. معمولا محبوب اند و با مردم خوب هستند. بر خلاف سایر افراد، شهودی برای کمک به درک نتایج واقعی کارهایشان ندارند. همه این افراد تمایل خاصی به کنترل محیط پیرامون خود دارند. عملکرد غالب آنها ساختار و سازمان دهی را تقاضا می کند.

اینگونه افراد در محیط های ساخت یافته بسیار راحت هستد. از انجام کارهایی که در آن انتزاع، نظریه ، مفاهیم یا تجزیه و تحلیل غیر شخصی وجود دارد لذت نمی برند. از ایجاد ساختار و ترتیب لذت می برند و در انجام وظایفی که نیازمند اینگونه مهارت ها باشد عالی هستند. آنها به قانون و مقررات بها می دهند و معتقدند سایر افراد نیز باید اینگونه باشند. سنتی هستند و کارهایی را ترجیح می دهد که روش مشخصی برای انجام آن وجود دارد. نیاز آنها برای امنیت، باعث می شود به سیاست های موجود پایبند باشند و آن را بپذیرند.

همین تمایل در برخی از موارد موجب می شود کورکورانه برخی از قوانین را بپذیرند. افرادی که کمتر از حد ایده آل توسعه یافته اند ممکن است احساس نا امنی داشته باشند و تمامی تمرکز خود را بر روی راضی نگه داشتن دیگران صرف کنند. اینگونه افراد ترکیبی از صفات را دارند که با زنان مرتبط است. با اینحال، مردانی که این تیپ شخصیتی را دارند معمولا حالت زنانه از خود بروز نمی دهند.

در مقابل، در مورد نقش های جنسیتی بسیار آگاه و هوشیارند . خونگرم، دلسوز، مفید، با نزاکت، عملی، کامل، پایدار و مصمم، مشتاق، سازمان یافته و پرانرژی است. از امنیت و سنت لذت می برد و به دنبال زندگی است که در آن تعامل بیشتری با دوستان و اعضای خانواده خود داشته باشد.

ترتیب اولویت عملکردی یونگ:

غالب: احساس برونگرا

کمکی :حس درونگرا

قسمت سوم: شهود برونگرا

درجه دوم: تفکر درونگرا

شخصیت های معروف ESFJ  :(بر اساس نظرات و گمانه زنی های رسانه ها )

راکی بالبوآ / ویتنی هیوستون / اد شیرن / جنیفر لوپز /  التون جان / تینا ترنر / سلن دیون / ویکتوریا بکام / ویلیام مکینلی / پرنس ویلیام / دزموند توتو / آریانا گرانده / آلیشیا کی / ماریا کری / هیو جکمن / اوا لانگوریا / استیو هاروی / جیسون سیگال / وودی هرلسون / تایرا بنکس / …

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد