تیپ شخصیتی INFP : آرمانگرا

0

 

در آزمون شخصیت شناسی MBTI (میرز بریگز) شانزده تیپ شخصیتی مختلف وجود دارد . در این سری مطالب تک تک این تیپ ها را بررسی میکنیم .

ساکت و آرام، فکری و آرمانگراست.  علاقه مند خدمت به بشریت است. سیستم ارزشی توسعه یافته ای دارد که  تلاش می کند  مطابق این سیستم زندگی کند. بسیار وفادار است. سازگار است مگر اینکه سیستم ارزشی اش دچار مخاطره شود. معمولا نویسنده با استعدادی است. از لحاظ ذهنی سریع است و می تواند احتمالات را به اسانی مشاهده کند. علاقه مند درک و کمک به دیگران می باشد.

تصویری از تیپ شخصیتی INFP : درونگرای شهودی احساسی ادراکی ( احساس درونگرا با شهود برونگرا)

آرمانگرا:

حالت اولیه زندگی این افراد به صورت درونی متمرکز شده است. حالت ثانویه بیرونی است که در آن کارها در درجه اول از طریق شهود انجام می شود.آنها معمولا بیش از یک تیپ شخصیتی با احساس بصری و شهودی هستند و معمولا تمرکز خود را برای ایجاد یک دنیای بهتر برای سایر افراد قرار می دهند. هدف اصلی آنها یافتن معنای خود در زندگی است. هدف اصلی آفرینش آنها چه بوده است؟ چگونه می توانند  در زندگی خود خدمت بهتری به بشریت بکنند؟

آنها آرمانگرا و کمال گرا هستند و برای رسیدن به اهدافی که برای خود تعیین کرده اند سخت تلاش می کنند. انسان های بسیار شهودی هستند. برای راهنمایی خود معمولا از شهود خود استفاده می کنند و به طور مداوم به دنبال ارزش های مختلف در زندگی هستند. همیشه در حال جستجوی مداوم حقیقت و معنای اصلی اشیا هستند. هر دانشی که به دست آید باید از طریق سیستم ارزشی این افراد عبور کرده و ارزیابی شود . در نهایت هدف در پایان مسیر همیشه یکسان است و آن کمک به دیگران و ساخت دنیایی برای آنها است.به طور کلی متفکر و ملاحظه کار است و می تواند مستمع خوبی برای سایر افراد باشد. اگرچه در بیان احساسات خود ممکن است فرد محافظه کاری باشد اما به درک احساسات سایر افراد علاقه زیادی دارد و به شدت مراقب احساسات آنهاست. همین صداقت توسط دیگران بسیار تحسین می شود و موجب می گردد افرادی با تیپ شخصیتی INFP دوست و محرم ارزشمندی برای سایر افراد باشند.

آنها با کسانی که می شناسند بسیار گرم و صمیمی رفتار می کنند. نزاع و درگیری را دوست ندارند و سعی می کنند از بروز آن جلوگیری کنند. زمانی که با این شرایط مواجه شدند، رویکرد متفاوتی اتخاذ می کنند. آنها نزاع و درگیری را از منظر احساسات خود می بینند. در شرایط درگیری و نزاع، به اینکه حق با چه کسی است اهمیت بسیار کمی می دهند. آنها بیشتر بر روی این مورد تمرکز دارند که نزاع و درگیری چه احساسی را در آنها ایجاد کرده است و چگونه می توان آن را حل کرد.

دوست ندارند احساس بدی داشته باشند. این صفت باعث می شود در برخی از شرایط درگیری و نزاع غیر منطقی به نظر برسند. از سوی دیگر این افراد واسطه های خوبی هستند و در حل مشکلات و نزاع دیگران بسیار خوب عمل می کنند زیرا به طور  مستقیم دیدگاه ها و احساسات مردم را درک می کنند و از صمیم قلب دوست دارند مشکل آنها را حل کنند. آنها افراد انعطاف پذیر و خونسردی هستند. زمانی که سیستم ارزشی آنها دچار مخاطره شود، ممکن است به مدافعان خشنی تبدیل شوند و برای ارزش های خود به خوبی بجنگند. زمانی که این افراد با یک پروژه یا شغل خود را منطبق کردند، علتی برای آنها می شود. اگرچه افرادی نیستند که به جزییات توجه زیادی داشته باشند اما می توانند جزییات احتمالی را با عزم و اراده پوشش دهند و زمانی که با دلایل خود کار می کنند بسیار مصمم هستند. زمانی که صحبت از جزییات پیش پا افتاده برای نگهداری از زندگی به میان می آید، معمولا به طور کامل از چنین چیزهایی بی اطلاع هستند.

آنها ممکن است  مدت زمان طولانی متوجه وجود لکه بر روی فرش نشوند اما وجود گرد و خاک بر روی کتاب و دفترچه پروژه خود را با دقت تمام تمیز می کنند. این افراد دوست ندارند با حقایق و منطق های سخت درگیر شوند. تمرکز اصلی آنها بر روی احساسات خود و شرایط انسانی، درگیر شدن با قضاوت غیر شخصی را برایشان دشوار می سازد.  آنها اعتبار قضاوت غیر شخصی را درک نمی کنند و اعتقادی به آن نیز ندارند.بیشتر آنها از تجزیه و تحلیل غیر شخصی اجتناب می کنند هرچند برخی نیز این توانایی را توسعه داده اند و قادرند کاملا منطقی باشند. تحت شرایط استرس زا، استفاده نادرست از منطق های سخت نامعمول نیست.

افرادی که تیپ شخصیتی INFP را دارند معمولا استانداردهای بالایی خواهند داشت و بسیار کمال گرا هستند. در نتیجه، آنها معولا به خود سخت می گیرند و اعتبار زیادی برای خود قائل نمی شوند. به هنگام کار گروهی به شدت کار می کنند زیرا استانداردهایشان بالاتر از سایر اعضای گروه است. در موقعیت های گروهی، ممکن است مشکل کنترل داشته باشند. اینگونه افراد باید بر روی تعادل آرمان های بالای خود با نیازهای روزمره کار کنند. اگر نتوانند این مشکل را حل کنند احساس شادی و خوشحالی نخواهند کرد و ممکن است دچار سردرگمی شوند.  معمولا نویسندگان با استعدادی خواهند بود. ممکن است با بیان شفاهی احساسات و علایق خود راحت نباشند اما توانایی بسیار شگفت انگیزی برای تعریف و بیان احساسات خود بر روی کاغذ دارند.

اینگونه افراد همچنین  در حرفه های خدمات اجتماعی از قبیل مشاوره یا تدریس به خوبی ظاهر می شوند. زمانی که نیاز به منطق زیادی وجود نداشته باشد و در موقعیت هایی که به نفع عموم است، بسیار خوب کار می کنند. افرادی که در طرف توسعه یافته خود عمل می کنند می توانند شرایط بسیار عالی به دست آورند. برخی از کاتالیزورهای انسانی بزرگ دارای تیپ شخصیتی INFP  هستند.

ترتیب اولویت عملکردی یونگ:

غالب: احساس درونگرا

کمکی: شهود برونگرا

قسمت سوم: حس درونگرا

درجه دوم: تفکر برونگرا

شخصیت های معروف INFP  : (بر اساس نظرات , اعمال و گمانه زنی های رسانه ها )

آلبر کامو/جرج اورول/سورن کیرکگارد(فیلسوف)/ژان ژاک روسو/جان کری /ویرجینیا وولف/جی کی رولینگ/ادگار آلن پو / ویلیام بلیک/فرانتز کافکا/ویلیام شکسپیر/ هانس کریستین اندرسن/وینسنت ونگوک/جرج آرآر مارتین(خالق بازی تاج و تخت)/هومر/…

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد