دلایل ایجاد پشت صاف و نرمش های اصلاحی آن

0

 

» این سینه سپر کردن بدرد نمیخوره «

هر روزی که می گذرد بر دانش و اطلاعات بشری افزوده  می شود اما متاسفانه هنوز هم افراد زیادی را می بینیم که با مشکلات و ناهنجاری های ساختار قامتی دست و پنجه نرم می کنند! یکی از این ناهنجاری ها صافی قسمت فوقانی پشت است.
ویژگی این ناهنجاری سینه سپر شده و رو به جلو است که تحت عنوان وضعیت نظامی نیز خوانده می شود چون درست در زمانی که فرمانده هان نظامی بانگ خبردار می گویند، سربازان صاف و کشیده و با سینه ای جلو آمده در یک خط می ایستند.
برای به تصویر کشیدن این موضوع فقط کافی است وقتی بی خیال و راحت جایی ایستاده اید، به شما گوشزد کنند که صاف بایستید و حتی صاف بنشینید! در این حالت قوس پشتی کاهش پیدا می کند و استخوان کتف و ترقوه به سمت پایین افتادگی پیدا می کنند.
البته نباید صاف شدن پشت گردن و چرخش قدامی لگن را از قلم انداخت. همه این مسائل و مشکلات تنها در اثر ضعف عضلانی یا عادت کردن به حرکتی اشتباه است. پس برای اینکه این ناهنجاری و عوارض آن را بهتر بشناسید، ادامه مطلب را بخوانید.

صافی قسمت فوقانی پشت ناهنجاری اي است که کسی آن را جدی نگرفته و کمتر به چشم مان می آید چون فکر می کنیم اصول درست نشستن یا ایستادن ارتباطی به بیش از حد عمود نگه داشتن بدنمان دارد!شاید بعضی ها ناحیه پشتی را با ناحیه کمری اشتباه بگیرند.
در بالاترین نقطه از زیر جمجمه سر تا پایان مهره های گردنی را به نام ناحیه گردنی می خوانند و درست پایین تر از این قسمت و در محدوده کتف ها، مهره های ناحیه پشتی واقع شده اند.
در نهایت نیز داخل گودی کمر، مهره های ناحیه کمری قرار گرفته اند. ناهنجاری های ساختار قامتی زمانی به وجود می آیند که در هر یک از نواحی یاد شده یا در قسمت های لگنی و پاها جابه جایی نادرستی اتفاق افتاده و از محور اصلی خود خارج شوند.
در چنین حالتی، بدن برای حفظ تعادل خود به دیگر نواحی دستور می دهد تا با اعمال پیچ و تاب بیشتر، بدن را سرپا نگه دارند.
برای درک بهتر این موضوع کافی است هر یک از این نواحی را به صورت مکعب یا جعبه هایی تصور کنید که روی هم با نظم خاصی قرار گرفته اند.
حال وقتی یکی از مکعب ها را به سمت عقب و یا جلو هل بدهیم، مسلما مکعب های بالایی از روی هم سر خورده و پایین می ریزند!در بدن نیز شرایط مشابهی رخ می دهد اما از آنجاکه بدن ما نمی تواند فرو بریزد، با ایجاد جابه جایی هایی در ساختار قامتی، بدن را در خلاف جهت افتادگی به سمت دیگری متمایل می کند تا تعادل و توازن را حتی به صورت نادرست برقرار کند.

پشت های اتو کشیده!

برخلاف تصور همه که داشتن پشتی صاف را نشان راست قامتی و سلامت بدن می دانند؛ این حالت نه تنها زیبا و درست نیست، بلکه روی دسته های عصبی و عروق خونی فشار مضاعفی وارد می کند و باعث خستگی در عضلات درگیر و فعال فرد می شود.
همچنین در چند سری از عضلات به وجود آمدن عدم تعادل عضلانی را می توان به وضوح مشاهده کرد. برای نمونه در مشکل پشت صاف، کوتاهی عضلات صاف کننده پشتی و نزدیک کننده کتف ها دیده می شود.
درست در نقطه مقابل، عضلات دور کننده استخوان کتف، از ستون مهره ها، طویل و ضعیف  می شود. همین مشکل برای عضلات بین دنده ای قدامی (جلویی) نیز رخ می دهد.
البته این مسائل تازه اول ماجرا هستند! افرادی که دچار پشت صاف هستند، حتی هنگام خم شدن و برداشتن وسیله ای از روی زمین دچار مشکل می شوند و قسمت بالاتنه  آنها فشار زیادی را تحمل می کند.
همان طور که در ابتدای مطلب اشاره شد، ممکن است این ناهنجاری با چرخش قدامی لگن نیز همراه باشد که همین موضوع باعث کمردردهای شدیدی می شود. پس نباید از کنار این موضوع سرسری بگذرید.

خط شاقولتان کجاست؟

متخصصان ورزشی و حرکات اصلاحی برای تشخیص پشت صاف از دو وسیله و روش استفاده می کنند. یکی از این وسایل خط شاقول است.
این وسیله همان طور که در بنایی برای چیدن و طراز کردن دیوار به کار می رود، برای شناسایی پشت صاف نیز استفاده می شود.
خط شاقولی را درست از برجستگی پس سر در راستای ستون مهره ها و پشت سر فرد آویزان کرده و فرد متخصص از نمای پهلو به فرد نگاه می کند؛ در صورتی که ناحیه پشتی در امتداد خط شاقولی قرار گیرد، نشان دهنده پشت صاف است.
در روش دوم با استفاده از صفحه شطرنجی مشابه کار با خط شاقولی، تشخیص انجام می شود. این صفحه شبیه به چهارچوب دار قالی بوده اما نخ های آن به صورت مشبک گونه و با فاصله زیاد در کنار هم قرار گرفته اند.
برای تشخیص پشت صاف فرد مراجعه کننده به پهلو و نیم رخ پشت صفحه شطرنجی می ایستد و متخصص در طرف دیگر ساختار قامتی او را بررسی می کند.

چه چیزی بهتر از ورزش؟

هیچ روش درمانی بهتر از ورزش نیست! از آنجا که ورزش خاصیت های زیادی دارد در درمان ناهنجارهای ساختار قامتی نیز موثر است. نکته مهم این مبحث پیشگیری از پیشرفت ناهنجاری هاست؛ برای مثال هر چه مدت زمان  بیشتری از بروز پشت صاف گذشته و بدن تغییر شکل بیشتری پیدا کند به مراتب درمان آن نیز سخت تر می شود. البته زیاد نگران نباشید درمان پشت صاف با انجام حرکت های ورزشی خاصی برطرف می شود و احتیاجی به اعمال جراحی یا گچ گرفتن ندارد. این حرکت های ورزشی به بخش هایي تقسیم شده و برای اصلاح ماهیچه هایی که دچار ناهنجاری هستند، به کار می روند.

کشش عضلات نزدیک کننده کتف ها

نرمش یک: در حالت ایستاده قرار گرفته و شانه ها را به یکدیگر از سمت جلو نزدیک کنید. مثل اینکه با دستانی صاف و باز دو کف دست را به هم نزدیک کنید، در اصطلاح کف می زنید.

نرمش دو: در حالت ایستاده قرار  گرفته و دست ها را به شانه های سمت مقابل نزدیک کنید. این حرکت مانند بغل کردن است، منتهی این بار فرد دیگری در کار نیست و باید خودتان را بغل کنید! این کار باعث کشش عضلات نزدیک کننده کتف ها می شود.

تقویت عضلات دور کننده کتف

نرمش یک: در حالت ایستاده قرار گرفته و در حالی که دست تان را در زاویه ۹۰ درجه خم ميکنید، در راستای شانه ها نگه داشته و به سمت جلو حرکت  دهید. این حرکت باعث تقویت عضله دندانه ای قدامی (جلویی) می شود.

نرمش دو: طاقباز بخوابید و دست تان را در زاویه ۹۰ درجه در راستای سینه قرار دهید. دست ها کاملا عمود به بدن هستند و آرنج ها باید در وضعیت صاف و کشیده قرار بگیرند.
در این حالت فرد دیگری آرنج های شما را در دستانش می گیرد و سعی می کند آنها را به سمت پایین فشار دهد. شما باید در مقابل این فشار مقاومت کرده و سعی کنید در خلاف جهت فشار دست تان را به سمت بالا حرکت دهید.
این حرکت تمرینی مقاومتی برای عضله دندانه ای قدامی  (جلویی) است.

» کشش ماهیچه های پشت «

1. » روی صندلی بنشینید و تنه تان را به سمت جلو خم کنید. این حرکت باعث کشیده شدن ماهیچه های پشتی می شود. انگار می خواهید با فردی با اشاره سر و خم شدن به جلو سلام کنید.

2. » روی صندلی بنشینید٬ طوری که فرد دیگری دستش را پشت سر و گردن تان گذاشته است. سر و سینه تان را به سمت جلو خم کنید.
این کار وقتی در راستای دامنه حرکتی مفاصل قرار بگیرد،  باعث کشش بیشتر عضلات بازکننده گردن می شود. تمام فشارهایی که فرد دوم وارد می کند باید به آرامی و ذره ذره اعمال شوند، در غیر این صورت به ماهیچه ها آسیب می زنند.

3. » در صورتی که ناهنجاری پشت صاف به دلیل کوتاهی همزمان عضلات پشتی و کمری باشد، باید هر دو گروه را نرمش داده و بکشید.
در حالت نشسته با پاهای صاف روی زمین بنشینید و سعی کنید در حالی که سر، پشت و کمر خود را خم کرده اید، بدن را به سمت پایین و جلو ببرید. همچنین دست های خود را به صورت همزمان به سمت مچ پا بدن را به ران ها برسانید.
در همین حالت فرد دیگری می تواند از پس سر و گردن فشار بیشتری وارد کرده تا عضلاتتان بیشتر از قبل کشیده شود.

4. » در صورتی که عضلات بازکننده گردن، پشت و کمر دچار کوتاهی شده باشند، می توانید از این تمرین کششی  کمک بگیرید.
روی صندلی بنشینید و سر، تنه و کمر را خم کنید سپس زانوها را از هم دور کرده و دست ها را از بین پاهایتان عبور داده و به زمین برسانید. این حرکت باعث کشش عضلات کوتاه شده پشت و کمر می شود.
برای کشش بیشتر می توانید از فرد دیگری کمک بگیرید تا سرتان را به سمت پایین فشار بدهد. از این راه میزان خم شدن در کل تنه افزایش می یابد.

 کتایون تجریشی - مجله پزشکی مدپلاس
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد