دندان سفید لزوما نشان دهنده سلامت آن نیست

0

حالا که تب دندانهای سفید و درخشان و به قولی لبخند هالیوودی در حال همه گیر شدن است بد نیست بدانیم جرم‌های ناشی از موادغذایی و نوشیدنی‌ها ممکن است رنگ دندان ها را تغییر دهند، اما نشانه ناسالم بودن آنها نیستند. ممکن است دندان‌هایی سپید همچون مروارید داشته‌باشید، اما از عفونت لثه یا پوسیدگی دندان رنج ببرید. شاید هم دندان‌هایتان به رنگ زرد یا حتی قهوه ای‌ درآمده، اما آنها کاملا سالم باشند.

بعضی محققان معتقدند نوعی لکه حتی ممکن است ازدندان ها در برابر پوسیدگی محافظت‌کند. این همان حاشیه تیره رنگی است که گاه بر دندان در نزدیکی لثه ظاهر می‌شود و گاهی همچون رشته‌ای از نقاط تیره به نظر می‌آید. این پدیده “لکه سیاه” نامیده می‌شود.

مدتها راجع به عامل ایجاد لکه سیاه بحث شده، اما براساس آخرین فرضیه ظاهرا نوع خاصی از پلاک دندان به‌شمار‌می‌آید که حاوی کلسیم، فسفات، باکتری‌های گوناگون و برخی ترکیبات آهن یا مس است و همین سبب می شود که به رنگ سیاه درآید.

جالب آن که تعدادی از پژوهش‌ها  نشان داده‌اند که در کودکان مبتلا به لکه سیاه احتمال پوسیدگی دندان کمتر است. دانشمندان حدس می‌زنند که میکروب‌های این جرم نوعی محافظ باشند.

البته، در بعضی موارد تغییر رنگ ممکن است نشان‌دهنده پوسیدگی یا عارضه دیگری باشد، بنابراین معاینه دندان‌ها نزد دندان‌پزشک ضروری است. اما همان‌گونه که دندان های سفید لزوما سالم نیستند، دندان‌های رنگ‌گرفته هم حتما ناسالم به شمار نمی‌آیند.

حالا اگر بدون توجه به ربط رنگ دندان با سلامتی آن،‌ همچنان دندان‌های براق سفید بخواهید تکلیف چیست؟

برای این کار طیف گسترده ای از مواد و وسایل سفید‌کننده از خمیردندان گرفته تا برچسب (استریپ)‌ و ژل و قالب‌هایی که شب‌ها بر دندان می‌گذارند،‌ در دسترس است. آنها اغلب موادی ساینده یا سفیدکننده یا ترکیبی از هر دو در خود دارند. در برخی حتی ماده‌ای هست که جلایی آبی به دندان می‌دهد تا زردی را بپوشاند و دندان ها سفیدتر به نظر آیند.

متخصصان سفیدکردن دندان‌ها معمولا مواد قوی‌تری را در قیاس با آن‌چه در خانه استفاده می‌شود به کار می‌برند. اما بررسی طیف وسیعی از شیوه‌های درمانی رایج نشان می‌دهد که کارایی هر یک از این روش‌ها بسیار متفاوت است. مواد سفیدکننده همچنین ممکن است در دندان‌ها یا لثه‌ها حساسیت موقت ایجاد کند.

البته سفیدی دندان‌ها تنها در شرایطی ماندگار است که از مصرف موادغذایی و نوشیدنی‌های جرم‌زا پرهیزکنید وگرنه لکه ها دوباره پدیدار می‌شوند. مگر این‌که همچنان به سفیدکردن دندان‌ها ادامه‌دهید.

و در آخر این‌که دست‌کم اکنون می دانید اگر لبخند درخشان هالیوودی ندارید، به آن معنا نیست که دندان های ناسالمی دارید.

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد