راهنمای آمادگی برای زلزله

در هنگام زلزله چه باید کرد؟ - به بهانه زلزله تهران و ملارد

0

 با رعایت اصول، حفظ آرامش و رفتارهای منطقی می توان به سادگی از پس شدیدترین زلزله ها بر آمد

فهرست:

 • پیش از زلزله
  کوله پشتی اضطراری
  محل های پناه گیری
  امن کردن خانه
  حین وقوع زلزله
  نکات ایمنی
 • حین زلزله
  حفظ خونسردی
  عدم تحرک
  در منزل
  در محل کار و دانشگاه و مدرسه
  در تخت خواب
  در ماشین و حین رانندگی
  در خیابان
  در راه پله ها
  در آسانسور
 • پس از زلزله
  اگر سالم مانده اید
  اگر زیر آوار مانده اید
  اگر خانواده و همسایه هایتان زیر آوار مانده اند

سناریوهای بحران

پیش از زلزله:

تهیه کوله پشتی اضطراری برای هر کدام از افراد بزرگسال خانواده و قرار دادن آن در دسترس
الف) کوله پشتی اضطراری را در منزل نگه دارید و هر شش ماه یکبار آن را شارژ کنید.
ب) مواردی که در کوله پشتی شخصی افراد خانواده می گذارید برای یک تا سه روز مورد استفاده قرار می گیرد بنابر این زیاده روی نکنید و کوله را بی جهت سنگین نکنید. به خاطر داشته باشید که یک بسته بیسکوئیت ساقه طلایی می تواند غذای دو روز یک خانواده 4نفره در زمان بحران باشد.
ج) موارد زیر را در کوله پشتی فردی بگذارید:
مواد غذایی: آب، کنسرو، بیسکویت، نان خشک، کمی خشکبار و آبنبات
کیف کمک های اولیه: باند، گاز، چسب پارچه ای، بتادین، قیچی، داروهای عمومی(مسکن، سرماخوردگی، آنتی بیوتیک، اسهال، استفراغ، پماد سوختگی، قطره استریل چشمی، پودر ORS و …) داروهای خاص مورد استفاده روزانه اعضای خانواده، نوار بهداشتی و پد روزانه، پوشک بچه، کرم مرطوب کننده، دستمال مرطوب بانوان و کودکان، ژل ضدعفونی دست، کمی دستمال کاغذی، ماسک،…
کیت بقا: سوت، فندک، چاقو، رادیو، چراغ قوه یا هدلمت با باطری اضافه، گوشی موبایل، شارژر و‌ پاور بانک، پتوی نجات، طناب انفرادی، لباس گرم سبک، دستکش، بادگیر یا پانچو ضد آب، نایلون، الکل جامد، بیل امدادی کوچک، زیرانداز، قرص یا نی تصفیه آب، کتاب شرایط اضطراری، اسپری اطفا، شمع، نقشه استان..
مدارک: مدارک پزشکی، عکس خانوادگی، مدارک هویتی یا کپی شان، مدارک مالکیتی یا کپی شان و …
د) بسیاری از این وسایل را می توانید از داروخانه ها و فروشگاه های لوازم ورزشی منیریه تهیه کنید.
ه) با ترکیب این وسایل می توانید وسایل جدید به وجود بیاورید؛ مثلا با پانچو و طناب انفرادی می توانید چادر موقت بسازید، یا با حل کردن بیسکوییت در کمی آب غذای نوزاد درست کنید.
و) می توانید مدارک هویتی و پزشکی، اسناد و پول را در یک کیف دستی نزدیک کوله بگذارید که مجبور به جمع کردن و باز کردن کوله نباشید.

محل های پناه گیری در خانه و در محل کارتان را شناسایی کنید.

خانه را امن کنید:

– با متخصصین برای بازدید و ارزیابی منزل و محل کار گفتگو کنید و اقدامات مناسب را برای ایمن سازی اجزای سازه ای و اجزای غیرسازه ای اقدام کنید.
– بخاری ها، آبگرمکن، کتابخانه، کمد های بزرگ، تابلوها را با سیم به دیوار پیچ کنید که در هنگام لرزه حرکت نکنند و نیفتند.
– در صورتی که مایل باشید، فیلم هاي ایمن کننده شیشه در بازار موجود و قابل تهیه و نصب بر روی شیشه ها است. این فیلمها به صورت یک برچسب پلاستیکی بر روي شیشه ها قرار می گیرند و از خرد شدن آنها در شرایط خاص جلوگیري به عمل می آورند .
– محل شیر اصلی گاز و آب ساختمان را شناسایی کنید.
– مسیر مسیر خروج واحد سکونتتان را از اشیایی سنگین و شکستنی که ممکن است بیفتند و یا راه را سد کنند خالی کنید.
– حتی الامکان درب اتاق‌ها، پنجره و درب اصلی منزل را قفل نکنید و اگر ناچاری آن ها را قفل کنید حتما کلید را روی قفل باقی بگذارید.
– از قبل برنامه خروج اضطراری را تمرین کنید.

نکات ایمنی را رعایت کنید:

از خوابیدن نزدیک پنجره و شیشه خودداری کنید
یک جفت کفش در زیر تخت خواب بگذارید.
آشپزخانه یکی از خطرناکترین قسمتهاي هر خانه است. به طور معمول ظروف بزرگ و سنگین و یا شیشه اي، در طبقات بالاي کابینتها قرار می گیرند .با توجه به این موضوع که خانم هاي خانه بیشترین زمان خود را در محیط آشپزخانه سپري می نمایند ، احتمال زیادي وجود دارد که در صورت وقوع زمین لرزه احتمالی، در آشپزخانه باشند. انتقال ظروف سنگین و شیشه اي به کابینت هاي پایینی، محکم نمودن درب کابینت هاي بالایی براي جلوگیري از باز شدن در زمان زمین لرزه و محکم نمودن، وسایلی نظیر یخچال و کمدها که می توانند در زمان زلزله واژگون گردند ضروري به نظر می رسد.
محلی امن را برای جمع شدن اعضا خانواده بعد از حادثه در اطراف منزل اصلی تعیین‌ کنید
حتما محل مناسبی را برای قرار با اعضای خانواده در زمان بحران تعیین کنید. این محل بهتر است در موقعیتی نزدیک به منزل یا محل کار، در فضایی باز و آزاد مثل میدان ها، پارک ها، سوله های بحران محله، و یا ورزشگاه های اطراف محل سکونتات باشد.
سعی کنید با اعضای خانواده درباره برنامه به هم پیوستن در سناریوهای مختلف برنامه ریزی کنید؛ مثلا اگر زلزله در ابتدای شب، در حین خواب، در طی روز و زمانی که اعضای خانواده در مدرسه، دانشگاه و یا محل کار خود باشند اتفاق افتاد محل قرار کجاست و تا چند ساعت منتظر رسیدن هم می مانید و چه برنامه هایی دارید.
ماشین خود را به عنوان یک سلول حیاتی تجهیز کنید. ظرف 10 لیتری آب کمی نان خشک، و لوازم و ابزارهای اولیه در صندوق عقب خود نگه دارید.
وجود کپسول آتش نشانی در محیط ، می تواند در موقعیت هاي بسیاري مفید و موثر باشد .

حین زلزله:

خونسردی خود را حفظ کنید، دیگران را هم دعوت به آرامش کنید، به دنبال بقیه ندوید و به سمت درها هجوم نبرید.
در حین لرزش زمین، تحرک خود را به حداقل برسانید.

اگر در منزل هستید:

الف) در همان اتاقی که هستید مثلث امن را پیدا کنید “بنشیند، سرتان را با دست محافظت کنید و منتظر بمانید” تا لرزه ها تمام شود.
ب) مثلث امن فضاهای زیر هستند:
چارچوب درها در صورتی که کاملا محکم باشند -نظیر چارچوبهاي فلزي- و در قسمت بالایی داراي شیشه نباشند
کنج دیوارها دور از پنجره هاي محافظت نشده
فاصله میان دو ستون اصلی که با یک تیر سقفی به یکدیگر متصل شده اند
زیر میزهاي محکم ، به ویژه در کناره پایه ها
کناره وسایلی نظیر صندلی ها و مبل ها
بسیار مهم است که خانم هاي خانه محل امنی را در آشپزخانه مشخص نموده باشند که دور از وسایل واژگون شدنی ، اجاق گاز و همچنین دور از کابینت هایی که احتمال سقوط وسایل آنها وجود دارد باشد.

پس از پایان یافتن لزره ها اول از همه کفش بپوشید تا خرده شیشه هایی که ممکن است در منزل ریخته باشند به پایتان فرو نروند. اگر کفش و دمپایی در دسترس نیست پاهایتان را با کاغذ و پارچه بپوشانید و به سمت کفش هایتان حرکت کنید.
با آرامش لباس گرم و مناسبی بپوشید.
کوله پشتی اضطراری و کیف مدارک را بردارید و از منزل خارج شوید.
صبر کنید تا پله ها خلوت شوند و با آرامی از آن ها پایین بروید.
به هیچ عنوان از آسانسور استفاده نکنید.
شیر اصلی آب و گاز ساختمان را ببندید.
از ساختمان فاصله بگیرید و به سمت محل قرار حرکت کنید.

اگر در محل کار، دانشگاه یا مدرسه هستید:

الف) در همان فضایی که هستید مثلث امن را پیدا کنید “بنشیند، سرتان را با دست محافظت کنید و منتظر بمانید” تا لرزه ها تمام شود.
ب) مثلث امن فضاهای زیر هستند:
چارچوب درها در صورتی که کاملا محکم باشند -نظیر چارچوبهاي فلزي- و در قسمت بالایی داراي شیشه نباشند
کنج دیوارها دور از پنجره هاي محافظت نشده
فاصله میان دو ستون اصلی که با یک تیر سقفی به یکدیگر متصل شده اند
زیر میزهاي محکم ، به ویژه در کناره پایه ها
کناره وسایلی نظیر صندلی ها و مبل ها
ج) اگر در محل کار هستید، صبر کنید تا پله ها خلوت شوند و با آرامی از آن ها پایین بروید.
د) به هیچ عنوان از آسانسور استفاده نکنید.

اگر در تختخواب هستید: 

– اگر محل خواب شما به دور از پنجره هاست روی پهلوی چپ بخوابید، زانوها را به درون شکم بکشید و سر خود را با بالش بپوشانید و منتظر شوید لرزه ها تمام شود.
– همین طور می توانید به آرامی خود را به کنار تخت بیاندازید و در مثلث امن کنار تخت و بر روی پهلوی چپ دراز بکشید، و با دست یا بالش سر خود را بپوشانید و منتظر شوید لرزه ها تمام شود.

اگر در ماشین و در حال رانندگی هستید
ماشین را به آرامی به سمت لاین کندرو برانید و متوقف شوید تا لرزه ها تمام شود.
از حرکت های ناگهانی بپرهیزید
در وسط یا لاین تندروی خیابان متوقف نشوید.
اگر سیم یا تیر برق روی ماشینتان افتاد، اصلا از ماشین پیاده نشوید. صبر کنید تا از بیرون به شما کمک برسانند.

اگر در خیابان هستید:

از زیر پل ها، تیرهای برق، درختان و ساختمان های بلند دور شوید. در فضاهای باز و آزاد “بنشیند، سرتان را با دست محافظت کنید و منتظر بمانید” تا لرزه ها تمام شود.

اگر در راه پله هستید:

بلافاصله در کناره دیوار بنشینید و با قفل کردن دستها در پشت گردن و خم کردن سر به طرف زانوان، از سر و گردن خود محافظت نمایید. هرگونه حرکت در راه پله ها در زمان زمین لرزه، بسیار خطرناك تر از نشستن در یک محل است و احتمال سقوط فرد و ایجاد شکستگی را به شدت افزایش می دهد .

اگر در آسانسور هستید:

در اولین طبقه از آسانسور خارج شوید .

در صورتی که خطوط تلفن وصل باشند، سعی کنید خط را مشغول نگه ندارید. از مکالمه تلفنی کوتاه خود برای مطلع شدن از سلامت هم و تکرار محل قرار استفاده کنید. تعریف کردن ماجراها را برای بعد بگذارید.

پس از زلزله:

 

اگر شما و خانواده سالم مانده اید:

در صورتی که دسترسی به وسایل و کوله اضطراری ندارید به سوله های بحران محله خود رجوع کنید و آن جا پناه بگیرید.
بهتر است کلیه اهالی کوچه و یا خانه هاي نزدیک ، در کنار یکدیگر قرار گیرند و یک گروه کوچک را تشکیل دهند. به این ترتیب حفظ امنیت جمعی و همچنین کمک به افراد ساده تر خواهد بود. توجه به این موضوع ضروري است که پس از یک حادثه بزرگ نظیر زلزله، ممکن است نیروي انتظامی بلافاصله قادر به برقراري امنیت در تمامی نقاط نباشد. در صورتی که دسترسی به وسیله نقلیه و کوله اضطراری دارید سعی کنید پس از خلوت تر شدن خیابان ها، از شهر خارج شوید و خود را به محل مناسبی برای اتراق میان-مدت کنید.

اگر زیر آوار مانده اید:

– چنانچه در زیر آوار مانده اید باید به خاطر داشته باشید که مهم ترین عاملی که می تواند شما را تا زمان نجات حفظ نمایید، حفظ آرامش و تسلط بر اوضاع است. با حفظ روحیه، ممکن است قادر به تحمل شرایط به مدت 2 الی 3 روز باشید، که این مدت براي رسیدن گروه هاي نجات و پیدا کردن شما کافی است.
– ابتدا شرایط اطراف خود را بسنجید. مقدار فضایی که در اطراف خود دارید و در نتیجه مقدار هواي قابل تنفس، وضعیت بدن خود از نظر شکستگی ها یا زخم هاي احتمالی را بررسی نمایید .
– از فریاد زدن و تکان خوردن بی دلیل خودداري نمایید، این عوامل باعث تحلیل فوري انرژي شما خواهند شد.
– بهتر است منتظر بمانید تا فردي از خارج از آوار شما را جستجو نمایید و در آن زمان شما به وسیله فریاد یا ضربه زدن از او درخواست کمک نمایید .
– گروه هاي امداد و نجات به طور معمول در یک فرآیند دو بخشی، اعلام حضور و سپس توجه به صداهاي احتمالی، به جستجوي افراد زیر آوار مانده می پردازند. در صورتی که اعلام حضور آنها را شنیدید، تا پایان این اعلام منتظر مانده و سپس با فریاد زدن یا ضربه زدن موقعیت خود را اعلام کنید.
– چنانچه در دست و پاهاي خود را احساس نمی کنید ممکن است این امر به دلیل آسیب دیدن ستون فقرات باشد. تا حد ممکن بی حرکت بمانید و در هنگام نجات توسط گروه هاي امداد نیز موضوع را به آنها اعلام کنید تا با رعایت احتیاط لازم شما را بیرون آورند .
– بسیاري از گروه هاي نجات از سکوت شب براي یافتن افراد زیر آوار مانده استفاده می کنند. بنابراین درصورت عدم نجات فوري، امید خود را از دست ندهید .

اگر خانواده و یا همسایه ها زیر آوار مانده اند:

الف) ايمن نمودن محل براي شروع عمليات :

– از ایستادن بر روي آوار خودداري نمایید. ممکن است این کار سبب ریزش مجدد آوار بر روي افرادي شود که در زیر آن قرار گرفته اند.
– از سقوط اشياء معلق و ديوارهاي در حال ريزش جلوگیری می کنیم؛ ( لازم به ذكراين مطلب است كه چنانچه يك جسم 5 كيلوگرمي از فاصله 2 متري فقط با نيروي جاذبه زمين سقوط نمايد سرعت برخورد آن با زمين حدود 5/6 متر برثانيه مي گردد كه چنانچه روي سركسي بيفتد نيروي آن براي شكستن جمجمه او كافي است) اشياء معلق را بايد از ميان برداشت و كاملاً مهار نمود و در قسمت هايي كه احتمال ريزش دارد نبايد عمليات شود، بلكه ابتدا آنها را تخريب يا كاملاً ايمن نموده و سپس شروع به عمليات مي كنيم.
– آب، برق، گاز شهري، آب هاي لوله كشي و تحت فشار را قطع می کنیم.
– شعله ها و دود را از ميان می بریم و محل نشتي هاي گاز را پیدا می کنیم و سيلندرهاي گاز را کشف، خارج و به نقطه مطمئن منتقل می کنیم.
– از ورود و تجمع و هجوم افراد متفرقه در روي آوار جلوگيري می کنیم.
سكوت جهت تشخيص محل محبوس شدگان ضروری است.
در صورت جواب دادن محبوس شدگان به صداها، محل حبس را تخمین می زنیم.
با سخنان تسلي بخش به محبوس شده اميدواري داده و محل را جهت اقدامات بعدي علامت گذاري مي
نماييم .

ب) بررسي چگونگي وضعيت محبوس شدگان در آوار:

– پس از ايمن سازي محل براي شروع عمليات، نخستين اقدام پيدا كردن محبوسين در زيرآوار مي باشد كه مي تواند بسته به اقدامات موجود به روش هاي زير صورت پذيرد.
– براساس گفته خانوده و نزدیکان فرد محبوس شده می توان محل حبس را تدقیق کرد. آنهايي كه خود درگير حادثه بوده اند، همسایه ها، ناظرین، اولين كساني كه به محل رسيده اند و يا افرادي كه دايماً با افراد آن محل در تماس بوده و از عادات آنها با اطلاعند می توانند اطلاعات مفیدی بدهند.
– با سكوت و صدا كردن در محل آوار می توان محل حبس را تدقیق کرد
– با در نظرگرفتن احتمالات فصلي مثل فصل تابستان و مدارس، احتمالات زماني مثل: شب و ساعت كار اداره ها و كارخانه ها و يا ساعات خواب كه اغلب افراد در اين ساعات در اتاق خواب مي باشند و غيره می توان حدس زد چه کسانی در خانه بوده اند.
– استفاده از دستگاه زنده ياب.
– استفاده از سگ.
– چنانچه طي هر يك از موارد فوق، محل محبوس شدگان حدس زده و يا پيدا شده باشد، بايد با پارچه نواري سفيد اطراف آن را علامت گذاري نمود و چنانچه هواي فشرده و اكسيژن موجود باشد تا شروع اقدامات بعدي، مي توان توسط سوند مخصوص تزريق هوا به مصدوم هوا رسانيد.
اگر حادثه آوار در اثر تجمع موادي بر روي سقف و يا كنار ديوار رخ داده باشد و موادی مانند سيمان به صورت انبوه (فله)، گچ يا آهك يا ديگر مواد شيميايي (مانند كود شيميايي) بوده باشد. حتماً مضرات و خطرات ناشي از تماس يا تنفس آنها را به همه افراد حاضر در محل بايد اطلاع داد.

ج) نكاتي كه هنگام آوار برداري بايد به آنها توجه نمود:

– استفاده از وسايل ايمني فردي از قبيل : دستكش ، كلاه، ماسك محافظ گرد وغبار ضروري است.
– افراد تشكيل دهنده تيم نجات بايد پي ها، ستونها و سقف ها را در محل ساختماني كه آوار شده، شناسايي نموده و براي ايستادن و عمليات نقاط محكم را شناسايي و روي آنها قرار گيرند و حد الامكان از خارج از اين مسيرها حركت نكنند.
– ايجاد حصار در محل آوار برداري جهت جلوگيري از ورود افراد متفرقه به روي آوار.
– استمداد از نيروي انتظامي به منظور جلوگيري از هرج و مرج و برقراري نظم به هنگام عمليات .
– افرادي كه در اثر بروز حادثه آوار، تعادل رواني خود را از دست داده و دچار حملات رواني گرديده اند.
– افراد فرصت طلب و سودجو.
– عدم تعادل به هنگام عمليات باعث خطر مي شود. هنگام آوار برداري تكه هاي بزرگ را بايد مراقبت نمود كه بر روي پا نيفتاده و يا با قسمتي از بدن برخورد نكند و همچنين هنگام چرخش بدن پا بر روي تكه هاي ديگر آوار گير نكند.
– نبايد هنگام آواربرداري به يكديگر تكيه كرد.
– به هنگام بارگيري، دستگاهها و ابزارها براي عمليات بايستي از تعادل كافي برخوردار باشند.
– تجهيزات و وسايل به محل آورده شده نبايد در روي آوار رها شود، زيرا ممكن است هنگام زير رو كردن آوار مدفون شده يا به آن صدمه اي وارد شود.
– از وسايل ايمني ويژه مخصوص استفاده از تجهيزات خاص مانند عينك مخصوص   برش كاري و جوشكاري و غيره به هنگام عمليات مربوطه، از آنها استفاده گردد .
– استفاده از دستگاههاي ايمني جنبي كه براي اينگونه ابزارها با توجه به موقعيت بايد به محل عمليات آورده شود. براي مثال: هنگام كار با دستگاه برش كاري كه در محل يا قسمتي كه احتمال آتش سوزي در اثر وجود مايعات قابل اشتعال وجود دارد حتماً خاموش كننده مناسب به محل آورده شود.
– در قسمتي از ساختمان كه آوار شده، نبايد رفت و آمد كرد با نصب علائم عبور ممنوع يا علائم شبرنگ و طناب به همراه ديگر وسايل هشدار دهنده آن محل را مسدود مي كنيم.
– براي رفت و آمد تيم نجات دهنده، بايد راه مناسب را انتخاب و آن را علامت گذاري نمود.
– چنانچه لازم است جهت تسريع كار جرثقيل يا لودر و امثالهم به محل حادثه آورده شود محل قرار گرفتن آنها قبلاً تعيين و از وجود آوار پاك گردد تا ميدان نوركافي براي آنها به وجود آورد.

د) نكات مفيد ديگري كه مي بايد مورد توجه قرار گيرد :

ـ به زمان وقوع توجه شود.

ـ آوار برداشته شده از قسمتي، نبايد در جايي ريخته شود كه آوار اوليه وجود دارد.
ـ در آوار برداري ، كساني كه در زير آوار زنده بودنشان محرز است به افراد  مرده ارجحيت دارند و باز آنهايي كه با مختصر عمليات آزاد مي شوند به آنهايي كه در شرايط    سخت تري مي باشند هستند.
ـ به هنگام شب تهيه نورافكن هاي قوي ضروري است كه از راه دور بصورت موازي به محل بتابد تا محيط براي عمليات روشن و مناسب باشد.

ه) اقداماتي كه پس از دسترسي به مصدوم و محبوس حادثه آوار انجام مي گيرد:

 

– پس از دسترسي به محبوسين آوار چنانچه خود به هوش بوده و قادر به حركت باشند با كمك مختصري آنها را خارج مي كنيم، ولي در غيراينصورت بترتيب اولويت اقدامات زير را انجام مي دهيم.

1- بازبيني راه هاي هوايي كه در صورت انسداد آن را باز مي كنيم.
2- چنانچه تنفسي نداشته باشد اقدام به تنفس مصنوعي مي كنيم.
3- وضعيت قلب را معاينه و در صورت نياز اقدام به ماساژ قلبي مي كنيم.
4- هيچگاه عضوهايي كه در اثر ماندن زير فشار و يا گيركردن بين موانعي كه براي مدت طولاني تحت فشار بوده اند و مشكل خونريزي دارند نبايد به يك دفعه آزاد كرد.
5- بايد قبل از رهاسازي عضو بالاي آنرا محكم بست و سپس اقدامات بعدي را انجام داد. (به دليل 1ـ ايجاد شوك 2ـ درصورت تغيير رنگ عضو پس از برقراري جريان خون، سموم به تمامي بدن انتشار مي‌يابد)
6- تزريق سرم به هر مصدوم از ضروريات است.
7- مراقبت از لهيدگي ها، كنترل خونريزي و ضربه هاي مغزي .
8- بي حركت كردن شكستگي ها و معاينه و مراقبت از ستون مهره ها.
9- آماده كردن براي حركت ( بسته بندي كردن)
10- حركت .

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد