رای آری به حق سقط جنین در ایرلند

0

رفراندوم در مورد سقط جنین  در ایرلند با مشارکت گسترده ۷۳ درصد ایرلندی‌ها همراه شد و طی آن اکثریت ٪۶۶.۴ خواهان رفع ممنوعیت حق سقط جنین شدند که از بیش از سه دهه پیش در قانون اساسی این کشور تجلی یافته بود.

 همانطور که دو نظر سنجی اخیر نشان داده بود قانون تازه ای در جمهوری ایرلند شکل خواهد گرفت که بر مبنای آن، سقط جنین در دوازده هفته اول بارداری مجاز خواهد بود. بر همین اساس سقط جنین تا هفته بیست و چهارم بارداری هم با تایید پزشک قانونی می شود.

گفتنی است ۶۹ درصد مردان و ۷۲ درصد زنان موافق قانونی شدن سقط جنین بوده‌اند.

این رای تعیین‌کننده حذف بخش‌هایی از قانون اساسی جمهوری ایرلند خواهد بود که طبق آنها سقط جنین در این کشور ممنوع بوده است.

تا کنون اجازه سقط جنین تنها در موارد بسیار محدودی به زنان داده می‌شد. به عنوان مثال زنان در این کشور مجاز نبودند جنین خود را حتی در صورت تجاوز سقط کنند. قانون تنها در مواردی این اجازه را به زنان می‌داد که جنین سلامتی زن را به خطر بیندازد.

بسیاری از قوانین جمهوری ایرلند بعد از استقلال از بریتانیا همچنان پا بر جای مانده اند. ممنوعیت سقط جنین یکی از قوانینی است که در این کشور و همچنین ایرلند شمالی که اکنون بخشی از بریتانیاست، همچنان اجرا می‌شود. بر طبق مصوبه ۱۸۶۲ میلادی در بریتانیا سقط جنین جرم محسوب می‌گردد و خاطیان می‌توانند تا ۱۴ سال زندانی شوند.

حالا با این رای، زنان ایرلندی هم مانند ۲۴ عضو دیگر اتحادیه اروپا از حق سقط جنین برخوردارند. در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، تنها لهستان، فنلاند و ایرلند شمالی هستند که سقط جنین در آنجا تحت شرایط خاص انجام می‌پذیرد.

به اعتقاد برخی آگاهان نتایج این همه پرسی آن هم در آستانه سفر پاپ به این کشور گواه روشنی است بر تزلزل پایه های کاتولیسیم در این جامعه سنتا محافظه کار. پیش تر نیز ایرلندی ها به امکان ازدواج همجنسگرایان در کشورشان رای مثبت داده بودند.

وضعیت سقط جنین در جهان

براساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت هرساله بیشتر از ۶۵۰ میلیون سقط جنین در جهان رخ می‌دهد که ۲۵ میلیون آن غیرقانونی است و تحت شرایط نامناسب بهداشتی صورت می‌پذیرد. در دهه‌های اخیر سقط جنین در بسیاری از کشورهای جهان به طور کامل یا با در نظر گرفتن برخی شرایط قانونی شده است و این امکان را فراهم می‌کند تا مادران در مورد روند بارداری خود تصمیم بگیرند.

بارداری‌های ناخواسته به دلیل نبودن وسایل پیشگیری و ناآگاهی و همینطور بارداری در اثر تجاوز جنسی از مهمترین دلایل سقط جنین بویژه در کشورهای در حال توسعه در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین هستند. مشکلات اقتصادی و اجتماعی نیز سبب می‌شود تا مادران باردار در این مناطق اقدام به سقط جنین کنند.

با این وجود بهبود امکانات پیشگیری و افزایش آگاهی‌ها در مورد بارداری سبب شده است که در عرض ۴ دهه میزان سقط جنین به نصف کاهش پیدا کند.

در مورد سقط جنین در جهان بیشتر بخوانید :

سقط جنین در اروپا , آمریکا و آمریکای لاتین

وضعیت سقط جنین در کشورهای عضو اروپا

در میان ۲۸ کشور عضو اتحادیه سقط جنین در ۲۴ کشور در هفته‌های اول بارداری و اغلب تا پیش از هفته دوازدهم به طور کامل قانونی است و بنا به درخواست مادر صورت می‌پذیرد. با این وجود در ۴ در جمهوری ایرلند، ایرلند شمالی، لهستان و فنلاند سقط جنین تنها تحت شرایط خاص صورت می‌گیرد.

در جمهوری ایرلند سقط جنین تنها در صورتی که زندگی مادر در خطر باشد صورت می‌گیرد. قوانین سقط جنین در ایرلند شمالی که بخشی از بریتانیاست با دیگر نقاط این کشور از جمله انگلیس و ولز متفاوت است و همانند سقط جنین تنها در صورتی که زندگی مادر را با خطر جدی مواجه کند انجام می‌شود. در لهستان و فنلاند نیز مجوز سقط در صورت وقوع تجاوز، اختلال در سلامت جنین و همچنین برای حفظ جان و سلامت مادر صادر می‌شود.

 

منبع: یورونیوز با دخل و تصرف
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد