علائم و نشانه های فشار خون بالا

0

علائم و نشانه های فشار خون بالا

فشار خون بالا یا پرفشاری خون (به انگلیسی: Hypertention) که گاهی به آن پرفشاری شریانی گفته می‌شود، یک بیماری مزمن است که در آن فشار خون در شریان‌ها بالا می‌رود. به دنبال این افزایش فشار، قلب باید برای حفظ گردش خون در رگ‌های خونی شدیدتر از حالت طبیعی فعالیت کند. فشار خون شامل دو مقیاس سیستولی و دیاستولی است که وابسته به انقباض (سیستول) یا شل شدن (دیاستول) ماهیچه قلب بین ضربان‌ها می‌باشند. در حالت استراحت، فشار خون طبیعیِ سیستولی (یا حداکثر فشار خون) بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون طبیعی دیاستولی (یا حداقل فشار خون) بین ۶۰ تا ۹۰ میلی‌متر جیوه است. در صورتی که فشار خون بطور مزمن برابر یا بیش از ۱۴۰ بر روی ۹۰ میلی‌متر جیوه باشد، فرد از فشار خون بالا رنج می‌برد. wikipedia

 

فشار خون بالا ممکن است نشانه ای نداشته باشد به همین علت به این بیماری قاتل خاموش نیز اطلاق می شود.

فشار خون بالا می تواند در طولانی مدت عوارض متعدد از جمله سکته ، حمله قلبی ، بیماری کلیوی، یا سکته مغزی منجر شود.

اما فشار خون بالا ممکن است علایم های زیر را داشته باشد یا حداقل یکی از علائم زیر ممکن است از فشار خون بالا نمایان شده باشد.

علائم احتمالی فشار خون بالا :

سردرد
سرگیجه
تنگی نفس
تاری دید
احساس ضربان در گردن یا سر
تهوع

اما تشخیص این بیماری ساده نیست و با مشاهده این علائم نمی توان مطمئن شد که به بیماری فشار خون بالا مبتلا شده باشید به همین علت یکی از بهترین راه های تشخیص فشار خون بالا مراجعه به پزشک مجرب و مشاوره گرفتن از او می باشد.

اغلب فشار خون بالا با حداقل دو بار بازدید در زمان مختلف توسط پزشک قابل تشخیص است ولی برخی از پزشکان اصرار دارند که در یک مدت کوتاه وضعیت کلی فشار خون شما را تحت نظر داشته باشند تا اطمینان کافی حاصل کنند تا بتوانند رژیم مناسبی برای کنترل این بیماری به شما تجویز کنند.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد