ماده روانگردان دی ام تی DMT

0

دی ام تی چیست ؟

دی متیل تریپتامین مولکولی طبیعیست که در حیوانات و گیاهان و انسان بصورت طبیعی یافت میشود . دی ام تی یا مولکول روح سالهای سال در معجونی توهم زا( دمنوش یا چای ) به نام آیاهوآسکا ayahuasca توسط مردم بومی آمازون و برای مقاصد درمانی وسفر های معنوی استفاده میشده . دی ام تی از گیاهی به نام Psychotria viridis سایکوتریا ویریدس قابل استخراج است .

با اینکه دی ام تی به خطرناکی مخدری مثل هرویین نیست ولی این ماده میتواند همانند ال اس دی و ماشروم باعث ایجاد توهم و تخیلات بسیار واقعی شود , زندگی فرد را کاملا مختل کرده و حتی در صورت سوء مصرف باعث افسردگی – ناشی از اختلاف دنیای واقعی با سفر های توهمی – و یا خود کشی شود .

این ماده روان گردان در دهه 1900 وارد ایالات متحده امریکا شد و سوءمصرف آن در دهه 1960 رواج پیدا کرد. DMT در سند بین‌المللی کنترل مواد مخدر، مصوب 1971 به عنوان یک مخدر طبقه یک دسته‌بندی شد.

نشئگی حاصل از مصرف دی ام تی  کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و میتواند برای مصرف کننده مثل یک سفر ماورایی جلوه کند . این مدت نشئگی کوتاه باعث میشود مصرف دی ام تی مکرر باشد .

دی ام تی
دی ام تی

دی‌ام‌تی را می‌توان به صورت تنفسی ، تزریق یا خوراکی استفاده کرد و اثرات آن به مقدار و نحوهٔ مصرف آن بستگی دارد.  دی‌ام‌تی تجربیات عرفانی واضحی را در پی دارد که شامل سرخوشی و توهمات پویا از اشکال هندسی، هوش عاطفی، هوش فرامرزی و غیره است .

ام‌ئی‌او-دی‌ام‌تی ترکیبی روان‌گردان و بسیار قوی‌تر از خانوادهٔ تریپتامین می‌باشد که از دانه‌های گیاه یوپو جوپو به‌دست می‌آید. از آنجا که این ترکیب شکل و رنگی مشابه با دی‌ام‌تی دارد، از آن در بازار سیاه اشتباهاً به عنوان دی‌ام‌تی یاد می‌کنند. این ترکیب حداقل ۵ برابر قوی‌تر از دی‌ام‌تی معمولی است و مصرف‌کنندگان از سفرهای روان‌گردان بسیار سنگین مشابه با تجربه نزدیک به مرگ خبر داده‌اند.

ویکی پدیا

عوارض مصرف دی ام تی ؟

یکی از رایج‌ترین اثرات دی‌ام‌تی توهماتی ست مانند دیدار از  جهان‌های دیگر  , ملاقات با خدا، اسطوره‌ها و موجودات فضایی .  در کنار توهم دیداری شدیدی که ایجاد می‌شود دی ام تی میتوند باعث تغییر درک فرد از خود و دنیای واقعی بصورتی اغراق آمیز و مشکل زا شود که مسلما در زندگی فرد و روابط او تاثیر مطلوبی نخواهد داشت و گاهی حملات پانیک را در پی دارد . البته تجربه سفر بد ( BAD TRIP) را هم به این مشکلات اضافه کنید . سفر بد میتواند با یاد آوری خاطرات درد آور و یا ایجاد تصوری سیاه و یا متفاوت از اطرافیان و دنیای پیرامون باعث شود مصرف کننده در لحظه دست به اقدامی خطرناک و برگشت ناپذیر بزند در حالی که آگاهی کاملی از عواقب آن ندارد .

عوارض جسمی دی ام تی میتواند شامل افزایش فشار خون , افزایش ضربان قلب , گیجی , بیهوشی , از دست دادن قوه ادراک  و حافظه بصورت موقت باشد .

 

قابل ذکر است که مصرف دی ام تی با قرص های بازجذب سروتونین مثل پروزاک , قرص های فشار خون , قرص های لاغری (ضد اشتها) , قرص های مربوط به مشکلات تنفسی , دارو های افسردگی (در کل) و الکل تاثیرات خطرناکی خواهد داشت .

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد