ماری جوآنا , مخدری به ظاهر کم ضرر

0

 

ماری جوانا ( کانابیس)

ماری جوانا گل خشک شده ی گیاهی به نام شاهدانه است که خواص دارویی و همچنین روانگردانی دارد. این گیاه با نام های دیگر گل، ماری، مرجان، علف و گراس معروف است و در ایران با نام وید و کانابیس هم شناخته می شود. گیاهی که ماریجوآنا از آن به دست می آید همان گیاهی است که حشیش و روغن حشیش نیز از آن گرفته می شود.

ماری جوآنا ماده ای است که در ایران به عنوان یک مخدر شناخته نشده و به علت تاثیرات مخرب کمترش نسبت به دیگر روانگردان ها علاقه مندان بیشتری به خود جذب می کند. حتی هم اکنون در ایران مصرف ماری جوانا در بین دانش آموزان دبیرستانی نیز به تکرار دیده شده است.

فرد هنگام مصرف ماری حس سرخوش و افزایش اشتها داشته و هم چنین با از کار افتادن حافظه ی کوتاه مدتش اتفاقات قبلی را نیز فراموش می کند. این خود باعث می شود تا مصرف کننده ماری را به عنوان یک مسکن برای اوقات ناراحتی اش و یا یک ماده تفریحی برای تجربه ی کمی سرخوشی و حال خوب بشناسد مصرف ماری نشانه هایی دارد که کمی پس از مصرف خود نمود پیدا می کنند.

این نشانه ها عبارتند از خشکی دهان، سرخی دیدگان ، کاهش حافظه ی کوتاه مدت، اختلال در مهارت های حرکتی و گاها احساس اضطراب و وحشت. این نشانه ها از دسته ی علائم کوتاه مدت بوده و تا چند دقیقه بعد از مصرف خود را نشان می دهند و تا چند ساعت پایدار می مانند.

ماری جوآنا همچنین تاثیرات کوتاه مدت جسمی خاص خود را نیز دارد. البته لازم به ذکر است که تاثیرات روانی این ماده به شکل خارق العاده ای در افراد مختلف متفاوت است. به هرحال

 

تاثیرات روانی ماری جوانا

 

تاثیرات روانی ماری جوانا به شرح زیر است و در هر فرد ممکن است فقط برخی از آن ها اتفاق بیفتد.

اختلال در درک مکان و زمان

  • اختلال در حس بینایی و شنوایی
  • توهم زایی
  • بالا رفتن حواس و بهتر شدن آن ها
  • افزایش شور جنسی
  • کاهش اضطراب و حس آرامش
  • حس سرخوشی و شادی زیاد
  • شوخ طبعی و خوش اخلاقی فرد
  • بالا رفتن خلاقیت
  • لذت بیشتر از مزه ها
  • لذت بیشتر از موسیقی

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

پاسخ این سوال نسبی است. ماری جوآنا به اندازه ی دیگر مواد روان گردان اعتیاد آور نیست اما باید گفت که این ماده به نوعی وابستگی ایجاد می کند و کم کم مصرف کننده از نظر روانی به آن عادت می کند.

اثرات ماری جوانا در دراز مدت

تاثیرات این ماده در دراز مدت هنوز مشخص نیست و به طور علمی کسی از آثار طولانی آن خبر ندارد اما حدس و گمان ها و فرضیه ها عبارتند از تاثیر بر هوش و حافظه ی مصرف کننده و همچنین ایجاد اختلالات روانی مثل اسکیزوفرنی، روان پریشی، و افسردگی. به علاوه ماری در عملکرد جنسی بیمار نیز تاثیر می گذارد که در ادامه آن را بیشتر توضیح می دهیم.

تاثیر ماری جوانا بر عملکرد جنسی

همانطور که در بالا گفتیم ماری جوانا به محض مصرف شور جنسی را افزایش داده و فرد به روابط جنسی علاقه نشان می دهد. همین امر باعث شده که بسیاری از افراد ماری جوآنا را محرک میل جنسی بدانند اما این غلط است. ماری جوانا نیز مانند بسیاری از مواد راونگردان دیگر که به مرور توانایی جنسی فرد را کاهش می دهد. ماری جوآنا پس از گذشت مدتی سبب شل شدن عظلات اندام تناسلی شده و تحریک جنسی را با اختلال رو به رو می کنند. به عبارتی در مصرف کنندگان مرد شل بودن عضلات سبب ایجاد اختلال در نعوظ و کاهش توانایی جنسی فرد می شود.

شیوه ی مصرف ماری جوانا

ماری جوانا را بیشتر به صورت سیگاری مصرف می کنند. به عبارتی گل های خرد شده ی ماری را داخل یک کاغذ کوچک رل کرده و مانند سیگار می کشند. درصد کمی نیز آن را می خورند.

میزان سمی بودن ماری جوانا

درجه ی سم در این ماده روانگردان بسیار پایین است. کسی تا به جال نشیده که یک مصرف کننده ماری اوردوز کند یا حتی پس از مصرف افراطی با مرگ رو به رو شود.

میزان توهم زایی ماری جوانا

از نظر توهم زایی ماری یک ماده ی میانه است. ماری جوآنا توهم بالایی ایجاد نمی کند و فرد پس از مصرف چندان هوشیاری خود را از دست نمی دهد تنها دیده می شود که در حواس وی اختلالات گاه کاهی پیش می آید

 

سیگار بهتر است یا ماری جوانا

بر اساس گفته های نشریهٔ پزشکیِ بریتانیاییِ “لانست” سیگار ماری جوانا نسبت به سیگار معمولی میزان وابستگی کمتری ایجاد می کند. به علاوه سیگار نسبت به سیگار ماری شانس سرطان ریه را افزایش می دهد. سیگار یکی از عوامل موثر در سرطان ریه می باشد و سیگار ماری نیز همین نقش را دارد اما ازطرفی برخی مواد موجود در ماری سبب مرگ سلول های پیر در ریه شده و درنتیجه امکان ادامه ی حیات و تییر شکل آن هاو سپس سرطانی شدنشان جلوگیری می کنند.

 

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد