مزایای دوری از الکل

0

مصرف الکل با اینکه در ایران بسیار کمتر از کشورهای غیر مسلمان است ولی باز هم شاهد ضررها و آسیب های نوشیدنی های الکلی در میان مردم هستیم و متاسفانه نوشیدنی های الکلی بی کیفیت و مسموم هم تا بحال در ایران بسیار باعث تلفات شده اند .

این متن در اصل برای مخاطب خارجی نوشته شده ولی با توجه به اینکه مضرات مصرف الکل را به سادگی توضیح داده میتواند برای ما ایرانیها هم بسیار مفید باشد .

چرا الکل مضر است؟

نخستین چیزی که با تجربه بدون الکل به دست می‌آورید، خواب راحت است. گرچه الکل آدم را خواب‌آلود می‌کند اما ساعت بدنی شما را به هم می‌ریزد و جلوی  خواب عمیق را می‌گیرد. خواب عمیق زمانی است که مغز در آن می‌تواند خود را بازسازی کند و خاطرات را بسازد.

اگر به فکر کاهش وزن هستید ، دوری از الکل می‌تواند به این هدف‌تان کمک کند چون هر لیوان نوشیدنی دست کم ۱۰۰ تا ۱۵۰ کالری دارد.

نوشیدن الکل می تواند بر سیستم ایمنی هم اثر بگذارد و دربرابر سرماخوردگی و ویروس‌هایی مثل ویروس آنفلوآنزا آسیب‌پذیر شوید . ترک الکل باعث می‌شود که راحت‌تر در مقابل میکروب‌ها مقاومت کنید.

سرانجام اینکه چون الکل باعث از دست دادن آب بدن می‌شود، چروک‌ها و چین‌های پوست‌تان هم بدتر می‌شود. با قطع مصرف الکل پوستتان بهتر می‌شود؛ به ویژه در زمستان که ماه خشکی است و روی پوست اثر بدی می‌گذارد.

و البته در بلندمدت، نوشیدن الکل، تاثیرات سوء بدتری هم دارد و خطر بیمارهایی مانند بیماری‌های قلبی و سرطان را بالا می‌برد.

حالا اگر فکر می‌کنید دوری از الکل برایتان مفید است , اما مطمئن نیستید که بتوانید به آن عمل کنید ، باید برای انجام آن برنامه‌ریزی کنید.

زیاده روی تو هیچی خوب نیست
زیاده روی تو هیچی خوب نیست

توصیه های برای ترک الکل

دلیل کارتان را بدانید :  دلیل خود را تعریف کنید. دلیل شما، هدف شما و باور شماست. ممکن است دلیل شما بهبود وضع سلامتی‌تان باشد، یا قطع دائمی مصرف الکل در آینده. دلیل‌تان هرچه که هست، آن را یک ماموریت شخصی برای خودتان بدانید و مرتب به آن مراجعه کنید.

به مردم بگویید. این کار فقط برای این نیست که به تعهدتان وفادار بمانید. برای این است که دوستان‌تان دیگر به شما تعارف نکنند و ترک الکل به عنوان یک عادت خوب شناخته شود نه عامل خجالت.

شمارش معکوس داشته باشید:  تعداد روزهایی را که گذرانده‌اید در ذهن داشته باشید . موفقیت روزانه خود را جشن بگیرید و به آن ببالید.

تنها برنامه نریزید. اگر قرار است به مهمانی‌ای بروید که در آن الکل سرو می‌شود، دوستی را با خود ببرید که با شما هم تصمیم است و می‌توانید مراقب تصمیم همدیگر باشید. خوب است که به محض اینکه به مهمانی رسیدید، به بقیه بگویید که برنامه دوری از الکل دارید تا فشار اجتماعی بر شما کاسته شود.

در مورد نوشیدنی‌های معمولی خلاقیت به خرج دهید. دستور تهیه نوشیدنی ترکیبی را با خود به مهمانی ببرید. تحیل‌تان را به کار بگیرید. خواهید دید که خیلی‌های دیگر هم دلشان خواهد خواست که از نوشیدنی مخصوص شما بچشند.

فکر نکنید که مجبورید خودتان را توضیح بدهید.  ممکن است شما در موقعیتی قرار گیرید که حس کنید باید از خودتان و انتخابتان دفاع کنید. اما نیازی به این کار نیست. کافی است بگویید: من امشب چیزی نمی‌نوشم. اگر واقعا حس می‌کنید که باید چیز بیشتری بگویید، به دوستانتان بگویید که صبح زود قرار کاری دارید و باید رانندگی کنید.

این مطالب از بی بی سی هم میتواند مفید باشد :

الکل عامل افزایش اشتها

الکل به هر اندازه , کاملا مضر است

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد