آیا بیش از حد آرامبخش مصرف میکنیم؟

0

نظرسنجی های جدید نشان میدهد مشکلات بیخوابی و بدخوابی به شدت در حال افزایش است ( تحقیق صورت گرفته در آمریکا)

همینطور تعداد افرادی که – با نسخه – از قرص های آرامبخش برای به خواب رفتن استفاده می کنند رشد سریعی دارند و در حال حاضر این افراد 4 درصد از آمریکایی ها را تشکیل میدهند .

اما آیا این قرص ها بی خطر هستند ؟ آیا اصلا تاثیری دارند؟

نتیجه مطالعات راجع به خطر قرص های آرام بخش و خواب آور بسیار متفاوت بوده و از بسیار خطرناک تا کاملا بی خطر طبقه بندی میشوند . برخی مطالعات نشان میدهد خطر مرگ در مصرف کنندگان داروهای خواب آور سه برابر بیشتر از افراد عادیست .

تحقیق منتشر شده در ژورنال سلامت همگانی  آمریکا  تایید میکند که خطرات جدی اوردوز با قرص آرامبخش بسیار جدیست . همینطور باید عوارض جانبی هر دارو و خطر وابستگی به آرامبخش ها را جدی گرفت .

به علاوه بر اساس گزارش های گرفته شده از مصرف کنندگان اثر داروهای آرامبخش به مرور زمان کم شده و به تدریج بر کیفیت خواب شما بی اثر میشوند .

اگر اغلب شب ها برای خواب از قرص های خواب آور استفاده میکنید حتما با پزشک در میان گذاشته و تمامی شرایط جسمانی و روحی خود و قرص های دیگری که مصرف میکنید را بازگو کنید تا پزشک بر اساس علم خود روش صحیح و تعداد مناسب برای شما را تشخیص دهد . استفاده زیاد از قرص های آرامبخش میتواند کیفیت خواب شما را بدتر کند .

خوب حالا چطور بدانیم که آیا از قرص های آرامبخش درست استفاده میکنیم یا خیر؟

در صورت تجربه موارد زیر احتمالا نیاز به مشورت با پزشک دارید :

اگر میزان مصرف قرص خود را افزایش میدهید تا ببینید که جواب میدهد یا خیر و یا در نیمه های شب به علت بیداری یک قرص دیگر مصرف میکنید .

اگر علاوه بر مصرف قرص آرامبخش از یک محصول دارویی دیگر بدون نسخه هم برای به خواب رفتن همزمان با قرص استفاده میکنید و قرص به تنهایی کافی نیست .

اگر برای درمان اضطراب از قرص های خواب آور استفاده میکنید . (بدون تایید پزشک)

اگر در طول روز (قبل از وقت معمول خواب ) و در هنگام کار و زمانهایی که نیاز دارید تا هوشیار باشید قرص آرامبخش مصرف میکنید .

اگر بیش از 7 تا 10 روز متوالی شبها برای به خواب رفتن از قرص استفاده میکنید و یا ماههاست که به صورت غیر منظم مجبورید برای به خواب رفتن قرص مصرف کنید .

اگر هرکدام از موارد بالا برای شما صدق میکند لطفا با پزشک خود مشورت کرده و با توجه به مشکل خود دستورالعمل صحیح مصرف قرص یا هر درمان لازم دیگر مثل درمانهای روحی را از دکتر دریافت کنید .

درمان بی خوابی علاوه بر قرص میتواند از طریق فعالیت جسمی , درمان رفتاری و روحی با مشاور و یا تغییر نحوه زندگی حاصل شود .

پس صبور باشد و بدنبال ریشه مشکلات بروید .

 

https://health.usnews.com/health-care/articles/2017-10-04/could-you-be-overdoing-it-with-sleeping-pills

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد