مضرات قمه زنی از دید پزشکی

0

قمه‌زنی  چیست ؟

نوعی مراسمی مذهبی است که در میان برخی شیعیان رواج دارد و طی آن افراد با ضربه زدن توسط آلت برنده‌ای مثل قمه بر سر خود باعث ایجاد جراحت و خونریزی در آن می‌شود

نظر علما راجب قمه زنی

این عمل گاهی بر کودکان نیز انجام می‌شود. انجام این عمل از دیرباز موجب بحث میان علمای شیعه بوده‌است . برخی از علما آن را موجب وهن اسلام دانسته و تحریم کرده‌اند.  سید علی خامنه‌ای، ناصر مکارم شیرازی، محمد فاضل لنکرانی، عبدالله جوادی آملی، حسین نوری همدانی و سیدکاظم حائری از جمله کسانی هستند که قمه زنی را جایز نمی‌دانند .

عواقب قمه زنی از دیدگاه یک متخصص بیماریهای مغز

در اینجا از باشگاه خبرنگاران جوان نقل میکنیم .علیرضا یار احمدی متخصص بیماریهای مغز و اعصاب  در مورد صدمات ناشی از قمه زنی میگوید  : ضربه های پی درپی قسمت بدون تیزی قمه در هنگام قمه زنی، فشار شدیدی را به سر وارد می کند که در نتیجه آن پوست سر ترکیده و عروق ناشی از این آسیب دیدگی شدید خون ریزی میکند .

آسیب عروق مغز در قمه زنی

وی افزود : قبل از ترکیدن پوست و خون ریزی، همان ضربه های پی در پی ناشی از قمه زنی می تواند به راحتی نخستین جرقه های پارگی عروق داخل مغز و حتی ایجاد لخته و ترومای داخلی را روشن کند زیرا تکرار مداوم این ضربه ها فشار درون جمجمه را افزایش می دهد و آسیب های آن، نرون های مغزی و عروق داخلی مرکز فرماندهی بدن را نشانه می گیرد.

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب با اشاره به اینگه گیجی، سردرد یکباره و شدید، تاربینی و حتی حالت دیدن لکه های سیاه یکی از مهمترین هشدار های بروز آسیب جدی مغزی است، ادامه داد: شاید در بیشتر موارد تکرار ضربه های شدید به سر، آسیبی ظاهری به جمجمه وارد نکند ولی اگر فرد به فاصله چند دقیقه بعد از قمه زنی دچار هر یک از علائم شد باید اورژانسی به بیمارستان منتقل شود .

وی اظهار کرد : ضربه مغزی یکی از مهمترین و اورژانسی ترین مواردی است که در قمه زنی باید به شدت مورد توجه قرار گیرد زیرا گاهی همان ضربه های مداوم ناشی از این کار می تواند موجب تکان های شدید مغز درون جمجمه شده و با ایجاد فشار یکبار به پرده مننژ، خطر التهاب حاد و حتی خون ریزی مغزی را با خود به همراه آورد.

افزایش خطرات قمه‌زنی در سنین بالا

یار احمدی با بیان اینکه خطرات قمه زنی در سنین بالای 40 سالگی چندین برابر می شود، گفت : معمولا در این سنین عروق داخلی به طور طبیعی انعطاف پذیری سابق خود را از دست داده و کمی خشک می شوند که به آن تصلب شرائن هم می گویند، بنابر این هرگونه ضربه ناگهانی و شدید به سر می تواند عروق زیر جمجمه را پاره کند که همین مساله چندین روز یا هفته بعد از ضرب خوردگی می تواند به تشکیل لخته های خونی در مغز منتهی شود.

وی تاکید کرد : خطرات و عوارض ناشی از قمه زنی در افرادی که هر ساله قمه زنی می کنند چندین برابر بیش از سایرین است،  شاید برخی از افراد صرف نظر از اینکه قمه زنی از نظر علم پزشکی کاملا مردود است و بواسطه داشتن اعتقاداتی خاص هر ساله سراغ قمه زنی بروند اما آگاهی از بلایی که این اقدام و تکرار آن بر سر مغز و عروق داخلی بدن می آورد برای همگان ضروری است.

قمه زنی و هپاتیت

رئیس شبکه هپاتیت ایران : قمه زنی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری هپاتیت بی و سی محسوب می شود و این موضوع در کشورهای عراق و لبنان نیز گزارش شده است.

دکتر موید علویان در ‘همایش عفونت مخفی هپاتیت بی’ گفت: با توجه به فرارسیدن ایام محرم ممکن است معدود افرادی با انگیزه های دلی به قمه زنی برای عزاداری بپردازند که از نظر بهداشتی به هیچ عنوان درست نیست.

وی ادامه داد: افرادی که اقدام به قمه زنی می کنند حتما باید در پرونده بهداشتی آنان ثبت شود تا این افراد از اهدای خون منع گردند.

و مطلب آخر به نقل از وزیر محبوب بهداشت راجب قمه زنی

نذر خون به جای قمه زنی

هاشمی با تشویق عزاداران حسینی برای مشارکت در طرح نذر خون عنوان کرد: ما پیشنهاد می‌دهیم عزاداران حسینی در طول ماه‌های محرم و صفر برای اهدای نذر خون اقدام کنند به هر حال از گذشته رسوماتی در ایام عزاداری حسینی با عنوان قمه‌زنی صورت می‌پذیرفت که پسندیده نیست و بهتر است عزاداران حسینی بدون اینکه خود را آزار و اذیت کنند در طرح نذر خون مشارکت کنند.

 

منابع :
ویکیپدیا ، باشگاه خبرنگاران جوان ، برنا نیوز
 
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد