معافیت پزشکی از خدمت سربازی , تعاریف و مراحل اقدام

0

خدمت سربازی در ایران در حال حاضر در حالت عادی 21 ماه و در صورت داشتن امریه 24 ماه میباشد .

آقایان واجد شرایط اعزام به خدمت سربازی باید از لحاظ سلامتی به طور کامل بررسی شده و نشانه های بیماری در آنها مشخص شود تا در طول مدت سربازی خطری سلامت آنها را تهدید نکند .

ولی متاسفانه با توجه به مشاهدات و تجربیات مستقیم نگارنده در بسیاری موارد هیچ بررسی کاملی در این زمینه صورت نمیگیرد و صرفا به پرسش از خود سرباز اکتفا می شود و شاید تنها نسبت قد به وزن کنترل شده واز لحاظ ظاهری بیمار کنترل شود . در این زمان شما باید تست ها و آزمایشات را با هزینه خود انجام داده تا بیماری اثبات شود .

البته این مسئله تا حدی بعد از شروع دوره آموزشی ! حل شده و شما میتوانید با دفترچه بیمه سربازی آزمایشاتی را بصورت رایگان و یا با هزینه ناچیز انجام دهید .

به اعتقاد بنده باید اقدامات کاملی از جمله آزمایشات خون و ادرار و مدفوع , تست های روان سنجی ,تست های قلبی عروقی (ورزشی) , عکسهای اسکلتی , بررسی هر گونه مشکل ظاهری از قبیل اسکار ها , زخم ها , زگیل ها و  بررسی کامل سوابق پزشکی انجام شود تا از سلامت کامل یا نسبی بیمار اطمینان حاصل گردد .در اکثر موارد نزدیک به دو سال کار سخت میتواند انسان سالم را نیز دچار امراض مختلفی کند پس باید دقیق و موشکافانه این سرمایه ملی , این جوان را بررسی و حفظ کنیم .

آمار و نتایجی که از این بررسی بدست خواهد آمد بسیار ارزشمند بوده و میتواند در ارتقای سلامت کشور بسیار مفید باشد . و صد البته این بررسی باید رایگان باشد زیرا این دوسال عایدی خاصی برای سرباز ندارد . به عبارتی شما به استخدام یک ارگان در آمده و با حقوق بسیار بسیار ناچیز به مدت دوسال به آن ارگان خدمت کرده و سود میرسانید پس مسئولیت سلامت و مشکلات بعدی جسمانی شما هم بر عهده آن ارگان است .

مراحل معافیت پزشکی چیست؟

  • ابتدا دفترچه نظام وظیفه را از دفاتر پلیس +10 دریافت کرده .
  • برگ خود اظهاری بیماری ها را به دقت تکمیل کنید و هر گونه بیماری را که فکر میکنید به آن مبتلا هستید ذکر کنید . سعی کنید در این مرحله بر اساس واقعیات و سوابق بیماری های خود را ذکر کنید .
  • پشت برگه خود اظهاری فرمی  قرار دارد که باید نزد پزشک معاین برده و توسط پزشک تکمیل شود . در این مرحله پزشک بر اساس اطلاعاتی که در فرم خود اظهاری نوشته اید از شما سوالاتی کرده و آزمایشات لازم را مینویسد .
  • درخواست خود را در سيستم توسط كاربر پليس +‌10 ثبت میکنید و کلیه مدارک به شما جهت نگهداری و ارایه به شورای پزشکی باز گردانده میشود .
  • از طریق پست  برگه معرفی به بیمارستان برای شما خواهد آمد که در آن نام بیمارستان و مهلت مراجعه مشخص شده است .
  • در تاریخ مورد نظر به بیمارستان مراجعه کرده آزمایشات و معاینات را انجام داده و بیمارستان نتیجه را به حوزه رسیدگی کننده شما ارسال میکند .
  • از طریق پست نامه ی حضور در جلسه شورای پزشکی معافیت به دست شما میرسد .
  • پس از شرکت در جلسه با تشخیص کارشناسان حاضر که معمولا از دکتر های نظامی یا معتمد نظام هستند , برای شما حکم معافیت دائم , معافیت موقت , معاف از رزم و یا سرباز صادر میشود .

معافیت موقت چیست؟

در صورتی که شما به علت بیماری موقتا قادر به انجام خدمت سربازی نباشید شورای پزشکی برای شما معافیت موقت سربازی صادر میکند . و حداکثر این مهلت یک سال خواهد بود . اگر این شرایط در سال دوم هم ادامه یابد شما یک سال دیگر هم مهلت برای درمان دریافت خواهید کرد ولی اگر بیماری در سال سوم هم ادامه پیدا کرد به شما معافیت دائم اهدا خواهد شد .

اعتیاد نیز شامل معافیت موقت میباشد و در صورت داشتن اعتیاد شما به کمپ معرفی شده تا در مدت زمان لازم ترک کنید .

معاف از رزم چیست؟

همانطور که در آیین نامه معافیت پزشکی هم قید شده , با توجه به نوع بیماری و شدت آن بیماری و حتی مدرک تحصیلی شما , ممکن است شما معاف دائم یا معاف از رزم شوید .

در حالت معاف از رزم شما به خدمت سربازی اعزام شده و با توجه به محدودیت هایتان از وظایف خاصی معاف خواهید بود .به طور مثال ممکن است از وظایفی مثل شرکت در برنامه صبحگاه , رژه , ورزش و یا  از حمل اسلحه و یا پست های نگهبانی معاف شوید .(عملی شدن این موارد بستگی به مکان خدمت شما و تصمیم فرمانده دارد) بسیاری اوقات از افراد معاف از رزم در برنامه نظافت استفاده میشود و خیالتان راحت که بیکار نمی مانید !

معافیت اعصاب و روان چیست ؟

طبق نوشته ی سایت سازمان وظیفه عمومی ناجا در آیین نامه معافیت پزشکی بیماری های اعصاب و روان به این شرح هستند :

ماده 33 آیین نامه:
مشمولان مبتلا به بیماریهای روانپزشکی با توجه به نوع بیماری که به آن مبتلا می باشند از معافیت های مندرج در هر بند به شرح زیر استفاده خواهند نمود.
بند 1: انواع پسیکوزها شامل (اسکیزوافکتیو، اختلالات هذیانی ، پسیکوزهای آتیپیک مزمن)معاف دائم.
بند 2:  اختلالات خلقی
الف) شدید در فازمانیک یا فاز افسردگی اعم از حاد ویا مزمن معاف دائم
ب)اختلال افسردگی اساسی معاف دائم
ج)انواع اختلال خلقی افسردگی خفیف (دیس تایمی و سایکلوتایمی)،اختلال خلقی نوع دوم (هیپومانیا)درصورتیکه با دارو تحت کنترل بوده و یاتهدید کننده خود و اطرافیان نباشد معاف ازرزم .
بند 3: انواع اختلالات شخصیتی
الف) انواع سایکو پات و نوع مرزی و نوع اسکیزوئید معاف دائم.
ب)انواع دیگر اختلال شخصیت درصورتیکه ناتوان کننده باشد معاف دائم.
ج)درصورتیکه ناتوان کننده نباشد معاف ازرزم
بند 4: انواع نوروزهای شدید ومقاوم به درمان و مزاحم معاف دائم
بند 5: انواع نقیصه های عقلانی و کند ذهنی ها (عقب ماندگی)
الف)با ضریب هوشی زیر 60 معاف دائم
ب)باضریب هوشی بین 75-60 معاف از رزم
بند 6: اختلالات تکلم و لکنت زبان در صورتی که علت روانی یا نورولوژیک داشته باشد
الف)درصورت شدید بودن معاف دائم
ب)درموارد خفیف خدمات غیر رزمی
بند 7: بیماریهای روانی ناشی از جنگ و حوادث
الف)درصورتی که استقرار یافته باشد به شرط ثبوت در مرکز درمانی نظامی یا دانشگاهی توسط دو نفر روانپزشک معاف دائم.
ب)درصور ت عدم استقرار خدمات غیررزمی
بند 8: اختلال رفتار (عدم تعادل عصبی و روانی )وکژخوئیها بطوری که مغایر شئونات نظامی باشد همچنین انحرافات اخلاقی و جنسی مانند ترانس سکسوالیسم معاف دائم
بند 9: اختلالات کنترل تکانه معاف دائم.
تبصره :تیک ها (تکانه های)ضعیف و گذرا مثل پلک زدن و….معاف ازرزم.
توضیحات بیشتر در اینجا 

 

چرا افراد واجد شرایط خدمت سربازی , گاهی معضلات دقیق جسمی و روحی خود را بیان نمیکنند؟

برخی از ارگان ها و سازمان ها در اگهی های استخدام خود , مصاحبه استخدامی با هرگونه فرد دارای معافیت پزشکی را رد میکنند . برخی بانکها و مراکز مهم دولتی از این قبیل هستند .

در صورتی که بسیاری از معافیت ها مانع داشتن شغل حساس نمیباشد و گاهی معافیت فرد هیچ محدودیتی برای آن شغل خاص ایجاد نمیکند .اگر اینگونه سازمان ها شرایط اختصاصی هر فرد چه معاف پزشکی و چه افراد سالم را جداگانه بررسی کنند مطمئنا هم به سود خودشان کار کرده اند و هم به سود ایجاد اشتغال بیشتر .

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد