ممنوعیت فروش کافئین خالص

0

در پی مرگ دو جوان بر اثر مصرف پودر کافئین خالص سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد این محصولات به دلیل دوز بالای کافئین و مصرف نادرست آن خطرناک بوده و پیرو اخطار های قبلی در این خصوص , این محصولات از بازار جمع آوری خواهد شد .

یک مسئول بلند پایه FDA  , اسکات گاتلیب اشاره میکند که ما میدانیم این محصولات گاهی به شیوه های خطرناک و در دوز های بسیاربالا برای تغذیه قبل از ورزش استفاده میشود که این امر میتواند آسیب جدی به بدن شخص وارد کند .

نصف لیوان از کافئین مایع بسیار غلیظ حدودا تا 2000 میلی گرم کافئین دارد در صورتی که یک قاشق پای خوری پودر خالص کافئین تا 3200 میلی گرم کافئین را وارد بدن ما میکند . این یعنی 28 لیوان قهوه ! که میتواند برای بدن مثل سم باشد .

در واقع تنها دوقاشق از برخی محصولات پودر خالص کافئین میتواند برای یک انسان بزرگسال مرگبار باشد و مقادیر کمتر از آن برای جان کودکان خطرناک است . احتمال استفاده زیاد و اشتباه از این محصولات خالص کافئینی زیاد است در صورتی که هدف از تولید چنین محصولاتی استفاده بسیار کم و دقیق بوده .

دوز مناسب محصولات کافئینی خالص مثل پودر کافئین معمولا 200 میلی گرم بوده که تقریبا برابر است با1/16 قاشق چایخوری از پودر خالص کافئین و یا  دو و نیم  قاشق چایخوری کافئین مایع .

مصرف کنندگان معمولا وسیله دقیقی برای اندازه گیری این مقدار کم را ندارند و اگر هم داشته باشد گاهی اشتباهات کوچکی مثل فشرده کردن بیش از حد پودر کافئین یا استفاده از اسکوپ اشتباه میتواند میزان یک دوز مصرفی را افزایش دهد .

FDA میگوید سایر محصولات کافئینی چنین خطرهایی را نداشته بخصوص اگر در مقدار مشخص و اندازه گیری شده مثل قرص و کپسول فروخته شوند یا به طور کل خالص و نزدیک به خالص نباشند .

منابع :

http://www.chroniclet.com/Local-News/2018/04/14/FDA-bans-sale-of-pure-caffeine.html

https://www.usatoday.com/story/news/politics/2018/04/13/fda-prepares-ban-pure-super-concentrated-bulk-caffeine-after-two-deaths/513602002/

 

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد